Kas ketvirtas darbo pasiūlymas šiais metais – apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų teikimo (27,3 proc.), kas šeštas (16 proc.) prekybos įmonėse. Daugiau darbo jėgos reikia ir apdirbamosios gamybos, transporto ir saugojimo, administracinės ir aptarnavimo veiklos, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės bendrovėms.
„Samdos tempai artėjant vasaros sezonui tikrai įsibėgėja. Apgyvendinimo ir maitinimo įmonės jau antrus metus nuo ankstyvo pavasario pradeda formuoti komandas, kad užtikrintų nenutrūkstamą paslaugų teikimą. Besimokančio jaunimo darbo paklausa taip pat auga, ypač Palangoje prekybos, maitinimo ir apgyvendinimo srityse. Kasmet darbo pasiūlymų moksleiviams pikas – gegužė ir birželio pirmoji pusė. Panašių tendencijų tikimasi ir šiemet“, – sakė Užimtumo tarnybos Paslaugų departamento patarėja Inga Nomeikienė.
Net 210 darbo skelbimų mokiniams darbdaviai pateikė balandį. Daugiausiai pasirinkimų norintiems dirbti padavėjais (29), virtuvės pagalbininkais (16), barmenais (11), pardavėjais (7), pagalbiniais apželdinimo darbininkais (7), pagalbiniais sodininkystės ir daržininkystės ūkio darbininkais (7). Moksleiviams taip pat siūloma dirbti nekvalifikuotais apdirbimo pramonės darbininkais, valytojais, pagalbiniais darbininkais, kambarinėmis.
Moksleiviams tinkamų darbo pasiūlymų skelbta 34 savivaldybėse. Daugiausiai – Palangoje (42), Vilniaus mieste (27) ir Trakuose (25). Palangoje laisvų darbo vietų skelbė įmonės „Didvyriai“ (14), „Šventoji“ (9) ir „Circle K Lietuva“ (9), Vilniuje – „ANT Bus Rent“ (7) ir „Vilties žiedas“ (5), Trakuose – „Anrealty“ (14), „Midetina“ (5).
Vidutinis moksleiviams siūlomas darbo užmokestis – 1420 Eur/mėn. prieš mokesčius. Norintiems padirbėti padavėjais vidutiniškai mokėtų 1181 Eur/mėn., barmenams – 1248 Eur/mėn., virtuvės pagalbininkams – 1289 Eur/mėn. Ieškantiems skalbėjo, lygintojo, produktų rūšiuotojo ar automobilių stiklių plovėjo, prekybos salės darbuotojo darbo siūlomas minimalus ar keliais eurais didesnis už jį atlygis (1038-1050 Eur).
Šiuo metu iki birželio 1 d. Užimtumo tarnyba vykdo darbdavių ir mokinių apklausas, kiek potencialių darbo vietų įmonės ketina pasiūlyti mokiniams ir kiek besimokančio jaunimo norėtų dirbti. Tarpiniai rezultatai rodo, kad anketose darbdaviai nurodė 221 darbo poziciją, kurioje galėtų dirbti moksleiviai, ir jau registravosi 331 šalies moksleivis / studentas, norintis dirbti vasarą.
2024 metais paskelbus anketą dėl vasaros užimtumo sulaukta pageidavimų dirbti iš 1433 besimokančių jaunuolių, o 195 šalies darbdaviai pažymėjo, kad įdarbintų mokinius vasaros atostogų metu.
Pastarųjų dvejų metų „Sodra“ duomenys rodo, kad vasarą daugiausiai mokinių iki 18 metų dirbo liepos mėnesiais: 2024 m. – 8 tūkst., 2023 m. – 7,7 tūkst., mažiausiai – birželio: 2024 m. – 5,5 tūkst., 2023 m – 5,8 tūkst.
Pasak I.Nomeikienės, darbdaviai dažniau pageidauja įdarbinti pilnametystės sulaukusius mokinius. Griežtesni reikalavimai įdarbinant jaunesnio amžiaus mokinius – darbo laiko, darbo sąlygų ribojimai – dažniausiai neskatina darbdavių priimti nepilnamečius.
Internetiniuose seminaruose „Moksleivių vasaros darbas – ką turiu žinoti?“ kartu su Valstybinės darbo inspekcijos atstovais pristatomi reikalingi darbo įgūdžiai ir galiojantys teisės aktai, reglamentuojantys moksleivių darbą vasarą.
Užimtumo tarnyba primena, kad vasarą moksleiviai gali užsiimti kitomis naudingomis veiklomis. Regioniniuose karjeros centruose ir karjeros dienose moksleiviai informuojami apie konkretaus regiono darbdavius, kurie sutiktų juos įdarbinti, arba savanorystės galimybes.
Internetiniuose seminaruose „Moksleivių vasaros darbas – ką turiu žinoti?“ kartu su Valstybinės darbo inspekcijos atstovais pristatomi reikalingi darbo įgūdžiai ir galiojantys teisės aktai, reglamentuojantys moksleivių darbą vasarą.
„Jaunimo vasaros startas Marijampolėje“, „Tavo karjeros startas 2025 Klaipėdoje“, „Vasaros darbai jaunimui Trakuose“ „Darbavasaris Šiauliuose“ – tai neseniai įvykę renginiai, kuriuose mokiniai turėjo progą tiesiogiai susitikti su įmonių atstovais, pasikalbėti apie siūlomas darbo vietas, pateikti savo gyvenimo aprašymą (CV) ir susitarti dėl tolesnių žingsnių įsidarbinant. Palangos skyriaus specialistų organizuotas nuotolinis susitikimas „Ieškai darbo vasarą? Gal į pajūrį?“ ypač sulaukė gausiai dalyvių – prisijungė apie 400 moksleivių iš visos Lietuvos.
Užimtumo tarnybos informacija