Columbus +15,7 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025
Columbus +15,7 °C Debesuota
Sekmadienis, 20 Bal 2025

Daržovių augintojo nuomonė: rizikuoti ir laukti lietaus buvo verta

2023/08/12


Sandėliai pamažu jau pildomi naujojo derliaus atsargomis, o virtuvės stalo neįsivaizduojame be šviežių daržovių. Sezono pradžios negandos, regis, seniai praėjo, vis tik daržininkai jų pasekmes aptarinėja iki šiol. Ne tik įprastas ir mėlynąsias bulves, bet ir morkas bei pastarnokus Vilkaviškio rajone auginančiam Tautvydui Katkevičiui, ūkio „Mėlynoji bulvė“ įkūrėjui, taip pat teko priimti rizikingų sprendimų. Optimistiškai žvelgdamas į rūpesčius, šiuos metus jis apibūdina, kaip eksperimentinius ir turtingus nauja patirtimi.

Orai pavasarį ir pirmą vasaros pusę buvo permainingi, ne visoms daržovės palankūs. Ar tai atsispindi ir vertinant bulvių derlių? Gal pastebite kokių nors neįprastų dalykų, su kokiais neteko susidurti anksčiau?

Vieną neįprastą reiškinį teko pastebėti kasant mėlynųjų bulvių veislę ‘Blue Star’. Ankstesniais metais po krūmeliu būdavo 6-9 bulvės ir dažniausiai vidutinio dydžio. Tokie krūmeliai sudarydavo 80-90 proc. viso lauko. Šiais metais, matyt, dėl sausros, didžioji dalis krūmų užaugino tik 2-4 gumbus. Tačiau būtent į juos augalas sutelkia visą energiją, todėl, kaip ir būna gamtoje, maitinant mažiau vaisių, šie būna „įmitę“, gerokai didesni! Tad nors bulvių gumbų mažiau, jie gerokai didesni nei ankstesniais metais.

Tad lyginant su praėjusiais metais, derlius bus labai panašus. Kadangi pernai viename augalo kere gumbų buvo daugiau, jie užaugo vidutinio dydžio. Šiemet vienas keras užaugina gerokai mažiau, bet daug didesnių gumbų.

pastarnokai morkos
Tautvydas Katkevičius neabejoja, kad ir vėliau sudygusios daržovės spės laiku užaugti.

Auginate ne tik bulvių, įprastų bei mėlynųjų, bet ir morkų, pastarnokų. Pavasarinės šalnos šioms daržovėms nekėlė pavojaus, nes dar nebuvo pasėtos, o kai rytais temperatūra nukrisdavo žemiau nulio ir birželio pradžioje, morkos su pastarnokais dar nebuvo spėjusios sudygti. Tačiau vandens stygius, suprantama, jiems neišėjo į naudą. Kiek giliai buvo išdžiūvęs dirvožemis? Jūsų manymu, šiemet dėl to derliaus sulauksite vėliau ir menkesnio?

Sausra savo darbą tikrai atliko, dirvožemis visiškai sausas buvo net 20 cm gylyje. Vis tik bulvių derlius nesusivėlino, tačiau teko gerai pasukti galvą, kaip tinkamai pasielgti su pastarnokais ir morkomis.

mėlynosios bulvės
‘Blue Star’ veislės gumbai šiemet mažesni, bet viename kere jų daugiau nei pernai.

Iki birželio vidurio sudygo vos apie 10 proc. pasėtų pastarnokų ir morkų. Sudygo būtent ten, kur sėkla rado drėgmės įsišaknyti.

Loginis mąstymas sakė, kad reikia nuakėti piktžoles, o tuo pačiu ir dirvoje esančias daržovių sėklas bei sėti jas iš naujo. Rizikinga būtų laukti lietaus, nes vargu ar prieš 2 mėnesius į dirvą subertos sėklos sudygtų. Bet širdis kalbėjo, kad reikia ravėti piktžoles, o sėklos, gavusios lietaus, vis tik sudygs. Paklausiau širdies balso ir šis sprendimas pasiteisino visu 100 proc. – lietui palijus, nereikėjo ilgai laukti, kol išlindo morkos ir pastarnokai. Dabar akivaizdu, kad net ir vėliau sudygusios daržovės iki derliaus nuėmimo spės užaugti.

Jau pamažu „rankiniu būdu“ pasikasu bulvių, tačiau didysis bulviakasis bus kaip įprastai – pirmomis rugsėjo savaitėmis.

mėlynosios bulvės
Mėlynųjų bulvių veislė 'Violet Queen'.

Vienas labiausiai varginančių darbų laukuose – ravėjimas. Daržininkaujate 1 ha plote, tarpuvagius nuo piktžolių išvalote vagodamas traktoriuku, bet likusias raunate rankomis. Gal dėl sausros šiemet vargote mažiau nei ankstesniais metais?

Labai norėčiau, kad taip būtų, tačiau nebe reikalo jos vadinamos piktžolėmis. Regis, nuravėjai vieną pusę, paskui – kitą, tada atsisuki, pažiūri, kad ten, kur ravėjai pirmiausia, jau vėl reiktų padirbėti. Bet šiam darbui mano kantrybė turi ribas. Ateina momentas, kada numoju ranka ir palieku likimo valiai.

Karštį ir sausrą paprastai lydi ir didesnis ligų bei kenkėjų pavojus. Ar šiemet morkas, pastarnokus jau tenka nuo jų gelbėti?

Būsiu nuoširdus, jokių ypatingų veiksmų nesiimu... Jeigu matau, kad daržovė tikrai ligota, lapai gelsta arba pats vaizdas nėra gražus, ją išraunu. Gal man tiesiog trūksta kompetencijos apie šakninių daržovių ligas, kad jos keltų stresą (šypsosi). Todėl pasitikėdamas daržove, leidžiu jai užaugti pats per daug nesikišdamas.

pastarnokai
Pastarnokų sėklos.

Gal esate atsirinkęs veisles, kurios atsparesnės tiek nepalankioms oro sąlygoms, tiek ligoms, kenkėjams?

Deja, bet veislių nesu atsirinkęs. Violetinių morkų Lietuvoje yra tik viena – tad toks ir pasirinkimas! Pastarnokus šiemet užsisakiau specializuotoje parduotuvėje, pasirinkimas tuo metu buvo toks pat. Lengva priimti sprendimą, kai pasirinkimas toks mažas (juokiasi).

Neretai žmonės pasakoja, kad pirktos sėklos nesudygo, teko atsėti antrą kartą. Kur patartumėte daržininkams mėgėjams ieškoti sėklų? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį jas perkant? Kokia ant pakelio esanti informacija itin svarbi ir privalu jos paisyti?

Sėklas reikia rinktis specializuotose parduotuvėse, sėklininkyste užsiimančių ūkių. Kas gali geriau patarti nei savo srities profesionalai! Prieš pirkdamas dažniausiai atkreipiu dėmesį į ant pakelio nurodytą sėjos ir derliaus nuėmimo laiką.

Bet jei pavasaris toks sausas, koks buvo šiemet, galima sėti idealiausiai atrinktas sėklas, efektas visur bus toks pat – sudygs minimaliai.

Kaip pasirenkate, kokias daržoves auginti, o kokių geriau nusipirkti iš kaimynų ar kitų ūkininkų?

Daug bendrauju su žmonėmis. Dar žiemą pasiteirauju pagrindinių klientų, kokių daržovių norėtų ateinančiais metais. Jie ir yra pagrindinis mano orientyras. Tada kritiškai įvertinu savo galimybes, nes būna prašymų užauginti tokių daržovių, kurioms reikia daugiau priežiūros. Mano pagrindinis darbas Kaune, daržai – Vilkaviškio rajone, tad, deja, pritrūktų laiko tokioms daržovėms auginti.

mėlynosios bulvės
Daržovės užsakovus pasiekia ir paštu.

 

Tautvydo KATKEVIČIAUS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis