Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


Žemės ūkio ministerija

 

Daugėja darželių, vaikus maitinančių pagal kokybės sistemas pagamintais maisto produktais – patenkinti ir vaikai, ir jų tėvai

2024/02/27


Ugdymo įstaigos vis aktyviau domisi galimybėmis vaikus maitinti ekologiškais bei pagal nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą pagamintais produktais. Šiais metais paramą tokiam maitinimui gaus 70 darželių – 7 daugiau nei pernai. Lėšų tam 2024-aisiais skirta milijonu daugiau, iš viso – 2 130 tūkst. Eur.

Pirmąkart paramą pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles gaus Anykščių, Kalvarijų, Kėdainių, Tauragės ir Visagino ugdymo įstaigos, pateikusios paraiškas.

Dar aktyviau paraiškas šiems metams teikė Druskininkų, Mažeikių ir Plungės rajonų darželiai, kurie jau ne pirmus metus dalyvauja programoje. Daugiausia ugdymo įstaigų, maitinančių vaikus ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais šiemet Šiauliuose – 20. Panevėžio rajono savivaldybėje tokių darželių buvo 9, Ukmergės rajone – 7.

„Duomenys rodo, kad parama aktuali, ugdymo įstaigos noriai dalyvauja kvietimuose teikti paraiškas, įstaigų vis daugėja. Jei pirmaisiais paramos startavimo metais ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais Lietuvoje buvo maitinamas beveik tūkstantis vaikų septyniuose darželiuose, tai praėjusiais metais jų buvau jau 10 tūkst. su puse 63-ose ugdymo įstaigose. Norime, kad kuo daugiau vaikų gautų kokybišką maitinimą, tiesiai iš mūsų ūkininkų laukų, tad šiemet skyrėme vienu milijonų eurų paramos daugiau  bei numatėme tolesnį finansavimo augimą – kasmet suma didės 10 procentų“, – sako žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.

Vaikų ugdymo įstaigos pirmenybę tekia ekologiškiems produktams

Praeitais metais vaikų ugdymo įstaigos, gaunančios šią paramą, daugiausiai pirko ekologiškų produktų – beveik 448 tūkst. kg už 1 887 tūkst. Eur. Jie sudarė pagal svorį beveik 74 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – daugiau kaip 85 procentų.

NKP produktų nupirkta beveik 160 tūkst. kg už daugiau kaip 323 tūkst. Eur. Pagal svorį jie sudarė daugiau kaip 26 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – beveik 15 proc.

Tokie produktai, kaip pienas, grūdai, duona ir aliejus bei jų produktai pirkti tik ekologiški. Taip pat daugiau pirkta ekologiškos mėsos, kiaušinių, uogų ir kitų maisto produktų. Tuo tarpu vaisių ir daržovių įsigyta daugiau užaugintų pagal NKP sistemą (vaisių – beveik 60 proc., o daržovių beveik 55 proc. visų užaugintų pagal kokybės sistemas), nes ekologiškų nepakanka.

 Tai, kad ekologiškos produkcijos tiekėjų trūksta, pastebi ir Druskininkų lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Rasa Vaisietienė.

„Programoje dalyvaujame nuo 2021 m. Druskininkuose patys pirmieji iš ugdymo įstaigų pradėjome taikyti ekologišką maitinimą. Kadangi esame sveikatą stiprinančių mokyklų tinkle, stengiamės visomis priemonėmis skatinti vaikus sveikai gyventi ir rūpintis jų sveikata. Tam pasitarnauja ir ekologiški maisto produktai. Gaila, kad mūsų apskrityje nėra daug tiekėjų, kurie galėtų tiekti didesnę ekologišką produkciją, todėl asortimentas tapo truputį siauresnis, bet tėvai pritaria ir džiaugiasi darželyje vykdomu ekologišku maitinimu“, – sako direktorė.

Iš viso 2023-iaisiais pagal Ekologiškų ir nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles darželiai nupirko 607 624,96 kg produktų už 2 210 841,83 Eur.

Viena tokių ugdymo įstaigų – Panevėžio rajono Pažagienių mokykla-darželis – jau trejus metus savo ikimokyklinukus maitina kitaip – renkasi ekologiškus ir NKP produktus ir sustoti nežada. Pusę įsigyjamų maisto produktų sudaro ekologiški produktai.

„Norime vaikams duoti vietos ūkininkų išaugintą kokybišką maistą. Toks mūsų sprendimas pasiteisino, tikime, kad Lietuvoje užauginti produktai yra kur kas naudingesni sveikatai, o ir vaikų tėvai patenkinti, kad jų atžalos maitinamos kokybiškais produktais“, - sako Pažagienių mokyklos-darželio vaikų maitinimo organizatorė Jurgita Matuizienė.

Apie iniciatyvą

Žemės ūkio ministerija jau penktus metus tęsia savo inciatyvą skatinti vaikus maitinti trumposiomis maisto tiekimo grandinėmis tiekiamu vietiniu kokybišku maistu.

Parama yra dengiamas kainų skirtumas, susidarantis renkantis ekologiškus ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintus produktus vietoj įprastinių maisto produktų ir žaliavų.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, kurios siekia gauti paramą pagal taisykles, įsipareigoja pagal kokybės sistemas pagamintų produktų įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 26 eurų) arba ne mažiau kaip 50 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 22 eurų) viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

 

123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/23

Šiandien – nacionalinių parkų ir Viešvilės rezervato gimtadieniai

Prieš 33 metus (1991 m. balandžio 23 d.) Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui su...
2024/04/23

Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės 8 standarto reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog pareiškėjai turi laikytis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 8 standarto („Mažiausia ariamosios žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dali...
2024/04/23

Meškinis česnakas – ir vertingas, ir... pavojingas!

Daug girdime apie organizmui labai naudingą meškinį česnaką. Šis anksti pavasarį miškuose, o kai kur ir sodybose pasirodanti žolinis augalas yra sulaukęs daug pagyrų, vadinamas vitaminų bomba. Natūralu, kad norisi skubėti jo p...
2024/04/23

Įtaria: elninių gyvūnų liga gali būti pražūtinga ir žmogui

Lėtinė elnių išsekimo liga (LEIL) yra pragaištinga degeneracinė smegenų liga, priklausanti spongiforminės encefalopatijos ligų grupei – kaip ir galvijų spongiforminė encefalopatija (karvių pasiutligė, kempinligė) ar avių ir ožk...