Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Daugiaaukščių svogūnų išdaigos

2022/10/18


Mūsų klimato sąlygomis ne kiekvienas augalas dovanoja po du derlius kasmet. Tačiau žieminiai daugiaaukščiai svogūnai tuo gali pasigirti. Jie tikri pokštininkai – vietoje žiedų stiebo viršūnėje formuoja ir į viršų kelia naujas galvutes. Jie atsparūs šalčiams ir ištveria ne tik lietuviškas, bet ir sibirietiškas žiemas. Šaltojo sezono pabaigos nesulaukia svogūnėliai – pasidarbavus darbščiai šeimininkei, atsiduria marinuotų daržovių lentynoje.


Violeta BALČIŪNIENĖ

Biologė

svogūnai, daugiaaukščiai svogūnai, žieminiai svogūnai, laiškiniai svogūnai

Ankstyvi ir skanūs

Jau susiformavę oriniai svogūnėliai liepos mėnesį.

Daugiaaukščių svogūnų (Alium proliferum) laiškai pradeda augti anksčiau, palyginti su kitų žieminių laiškinių svogūnų laiškais, ir yra skanesni. Literatūroje nurodoma, kad pagal eterinių aliejų, vitaminų kiekį šie svogūnai yra vieni vertingiausių.

Kovą ir balandį ypač norisi šviežių žalumynų. Labai praverčia žali svogūnų laiškeliai, išdygę ir jau ūgtelėję šiltnamio pasieniuose. Tai laiškinių žieminių daugiaaukščių svogūnų pirmasis, ankstyvasis pavasarinis derlius.

Svogūnai auga, jų laiškai ilgėja – ir jau gegužės pabaigoje turime standžių stiebų, ant kurių formuojasi ne žiedai, bet galvutės su 4–6 būsimais svogūnų sėjinukais. Kartais 1,5–2,5 cm sėjinukai išaugina dar laiškų ir žiedstiebiukus su naujomis sėjinukų galvelėmis (dėl to ir vadinami daugiaaukščiais).

Liepą turime naujus subrendusius sėjinukus, kuriais galima pasidauginti daugiaaukščių svogūnų arba pažaisti virtuvėje – užsimarinuoti mažučių svogūnėlių žiemai. Stiklainėlyje atrodo įspūdingai!

Derlingi ir patikimi

Tokie svogūnėliai liepos mėnesį užauga vietoje žiedyno, įprasto kitiems laiški- Violetos Balčiūnienės ir Danutės Petrikienės nuotraukos niams svogūnams.
Tokie svogūnėliai liepos mėnesį užauga vietoje žiedyno,
įprasto kitiems laiškiniams svogūnams

 Liepos pabaigoje–rugpjūtį nenuskintiems laiškams ir žiedstiebiams nudžiūvus, svogūnai duos dar vieną rudeninį laiškų derlių. Tai ypač paranku žaliųjų laiškų mėgėjams, nes lysvėje augusių svogūnų derlius jau būna sudorotas. Maždaug nuo rugpjūčio vidurio išauga nauji laiškiniai svogūnai, kuriais galėsite mėgautis tol, kol šiltnamyje bus pliusinė temperatūra.

Šiuos daugiaaukščius svogūnus auginu šiltnamyje pasieniais jau daugelį metų. Jie užima nedaug vietos, puikiai klesti ir padeda – skleidžiamais fitoncidais apsaugo šalia augančius pomidorus nuo ligų. Kol pomidorai dar neužaugę, sunaudojamas pirmasis derlius. Rudenį raudonieji kaimynai jau būna beveik nuskinti, taigi prieiti prie antrojo svogūnų laiškų derliaus vėl patogu.

Daugiaaukščiai svogūnai neblogai auga ir atvirame grunte, bet šiltnamyje išaugintų laiškų skonis daug švelnesnis, laiškai ilgesni.

Laiškinių svogūnų sėjinukus mėginau auginti žiemą ant palangės vazonėlyje. Rezultatas buvo taip pat puikus!

Tai nelepus augalas, nereikalaujantis ypatingo dėmesio, bet puveningoje, trąšioje dirvoje auga geriau. Retkarčiais patręšiu pelenais ir labai nedideliu kiekiu superfosfato. Laistau gana gausiai, nes mėgsta drėgmę.

Marinuoti svogūnėliai

Reikės:

  • 1,5 kg svogūnėlių
  • 1 l vandens
  • 0,2 l obuolių acto
  • 50 g druskos
  • 50 g cukraus

Svogūnėlius nulupkite, 5 minutes pavirkite, išgriebkite ir nusausinkite. Tada užpilkite marinatu (stiklinė acto, po 50 g druskos ir cukraus) ir dar keletą minučių pavirkite. Sudėkite į paruoštus stiklainius. 10 minučių sterilizuokite. Stiklainius laikykite apverstus ir uždengtus, kol atvėsta.

 

Violetos Balčiūnienės ir Danutės Petrikienės nuotraukos

2022-10-18 Susijusios temos - skaitykite: svogūnai, daugiaaukščiai svogūnai, žieminiai svogūnai, laiškiniai svogūnai

Dalintis
2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...