Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023

Dirbtiniu intelektu paremta sistema padės žmonėms po insulto

2023/07/27


Statistika byloja, jog Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 10 tūkst. naujų insulto atvejų. Vienas iš šios ligos sunkiausių padarinių – negalia, kurią palengvinti gali tinkama reabilitacija. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) tyrėjo Ryčio Maskeliūno ir Lietuvos mokslininkų jungtinio tyrimo pagrindu kuriama dirbtiniu intelektu (DI) paremta sistema, kurios tikslas palengvinti reabilitacijos procesą.

Dar visai neseniai tyrėjų komanda pristatė „BiomacVR” inovaciją, kurios tikslas – padėti insultą patyrusiam žmogui kuo greičiau atsistoti ant kojų. Neilgai trukus buvo išrastas ir trečiasis šios technologijos komponentas: „BiomacEMG“.

R. Maskeliūno teigimu – tai „Biomac“ projekto sprendinių dalis, skirta rankos stebėsenai. Ši sistema pasitarnaus tiems pacientams, kuriems reabilitacijos pratimų metu reikia stebėti plaštakos, ar visos rankos judesius.

Pasak KTU tyrėjo, judesių atpažinimo technologijų integravimas į fizinę terapiją – tai inovacija, leisianti pacientams sutelkti dėmesį į užduotį ir ją atlikti taisyklingai. Programinė įranga suteikia galimybę tirti ir koreguoti pratimus atliekantį pacientą, o tai užtikrina efektyvią gijimo, reabilitacijos eigą.

Judesius matuoja apyrankė

Pasak tyrėjo, sistema iš esmės matuoja raumenų judesius: „Tyrimo metu buvo įvertintos techninės galimybės matuoti ir atpažinti eksperimento dalyvių rankos judesius ir taip stebėti reabilitacijos, ar kito medicininio proceso eigą“.

Šiame etape, siekiant patikrinti tikslumą, buvo pasirinkta matuoti ne tik visos rankos, ar kitos didelės kūno dalies judesius, bet ir tikslesnius scenarijus, t. y. tirti judesius, kuriuos atlieka pirštai.

Dėvima įranga, o tiksliau – nervus, raumenis ir juos kontroliuojančių nervinių ląstelių būklę matuojanti apyrankė – yra uždedama ant dilbio ir realiuoju laiku naudojama įvairių tipų raumenų grupėms matuoti. Anot tyrėjo, procesas paprastas – užsidedi tokią apyrankę ant rankos ir bandai parodyti paveiksliuke rodomus gestus. Sistema (arba gydytojas nuotoliu) informuoja taisyklingai, ar netaisyklingai atliekami pratimai.

„Mūsų komanda buvo atsakinga už sistemą, kolegos iš VGTU (prof. Juliaus Griškevičiaus komanda) kūrė biomechanikos modelį (raumenų bei jų judesių modelis), VU Santaros klinikos atliko testavimą“, – teigia R. Maskeliūnas.

apyranke
Judesius matuojanti apyrankė.

Sistema – naudinga ne tik pacientui, bet ir specialistui

„Mūsų nauja metodika su elektromiografijos (EMG) elementais ypatingai svarbi tinkamam fizinio krūvio sudarymui reabilitacijos programos metu. Taikant naują technologiją, gali tiksliai matyti koks raumuo dirba ir kokiu pajėgumu vyksta jo darbas, kaip jis reaguoja į krūvį ir kaip greitai atsistato. Tokia informacija specialistui sudaro galimybes dirbti su pacientu ne aklai, o tiksliai žinant, kurie raumenys dirba gerai, kurie jau pervargo, o kurie – net nepavargo“, – pasakoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) tyrėja Aušra Adomavičienė.

Tokia technologija, tyrėjų nuomone, yra ne tik didelė pagalba reabilitacijos specialistui, tačiau ne mažiau svarbi ir pacientui, kuris turėdamas tokias technologijas gali tęsti pratimus namuose, matyti progresą ir jaustis saugiai, neabejodamas, ar teisingai viską atlieka, ar nepakenks sau ir panašiai.

„Ši sistema svarbi pacientams, turintiems judamojo-atramos aparato pažeidimus, ar ligas, kuomet reikia atstatyti prarastą judėjimo, mobilumo funkciją kuri sutrinka tiesiogiai dėl sumažėjusios ar prarastos raumens funkcijos. Tai – pacientai, persirgę galvos smegenų infarktu, patyrę įvairias traumas, kaulų lūžius, minkštųjų audinių, ar nervų pažeidimus, sergantys sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip išsėtinė sklerozė ar Parkinsono liga“, – teigia A. Adomavičienė.

Tyrėja pabrėžia, jog ši inovatyvi technologija gali būti taikoma ir sveikatinimo tikslais. Pavyzdžiui, žmonėms, kurie dėl netaisyklingos laikysenos, ydingos padėties darbo metu ar nuolat pasikartojančių judesių, apkraunamo vieno kūno segmento, savo kūnuose turi raumenų disbalansą ir dažnai jaučia lėtinius skausmus (nugaros, peties ar riešo) ar nuovargį. Anot A. Adomavičienės, paprasta, patogi naudojimui ir nesudėtinga technologija priimtina bet kokio amžiaus asmeniui – ir vyresniam, ir vaikui.

Šios technologijos – mūsų ateitis

„Manau, jog po 20-ties metų reabilitacijoje dalyvaujantys pacientai ir specialistai net negalės įsivaizduoti, kad funkcinio įvertinimo, ištyrimo ir programos vykdymo metu buvo vadovaujamasi subjektyviais, specialisto rankomis atliekamais instrumentais, kuriuos šiuo metu naudojame kasdien“, – pasakoja A. Adomavičienė.

Kompiuterizuotos ir išmanios sistemos, pagrįstos dirbtinio intelekto strategijomis, anot tyrėjos, mokės ne tik detaliai identifikuoti paciento patiriamas problemas, bet įvertinus gebės analizuoti, sisteminti ir teikti grįžtamąjį ryšį – t.y., gyvai užsiėmimų metu teikti informaciją ir rekomendacijas, kaip individualiai pagal paciento situaciją reikia koreguoti reabilitacijos programą, didinant fizinės apkrovos toleravimą, aktyvinant atsistatymo mechanizmus ir gijimo procesą.

Jai antrina ir KTU tyrėjas R. Maskeliūnas: „Ateities tyrimuose dar turėtų būti nagrinėjamas individualizuotų gydymo planų kūrimas ir algoritmo pritaikymas reaguoti į didesnę galimų veiksmų įvairovę, atsižvelgiant į individualius paciento poreikius.“

Nors tyrime buvo įvertintas sistemos tikslumas matuojant rankų judesių modelius, anot mokslininko, ilgalaikį poveikį pacientų, patyrusių insultą, funkciniam atsigavimui reikia tirti toliau, įskaitant šio metodo integravimą su kitomis terapijomis, pavyzdžiui, ergoterapija ir fizine terapija.

 

KTU informacija

Titulinėje nuotr. – tyrėjas Rytis Maskeliūnas.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...