Vasarą „John Deere“ paskelbė, kad planuoja atleisti šimtus darbuotojų JAV vidurio vakaruose bei didinti savo pajėgumus Meksikoje, kur statoma nauja gamykla. Gamintojo sprendimas, paskatintas lėtėjančios ekonomikos, sukėlė darbuotojų ir su vietos žemės ūkio pramone susijusios bendruomenės pasipiktinimą.
Tai tapo korta į JAV prezidentus kandidatuojančiam Donaldas Trumpui. Jis patikino, kad „John Deere“ pritaikys 200 proc. muito tarifą, jei ši kompanija toliau tęs savo planus perkelti dalį savo gamybos iš JAV ir į Meksiką.
„Neleisime, kad amerikiečių darbo vietos būtų išvežtos į užsienį, – daugelyje žiniasklaidos šaltinių cituojamas D. Trumpas. – Jei „John Deere“ tęs šias pastangas, mes nustatysime 200 procentų tarifus visai žemės ūkio technikai, kuri bus importuojama iš Meksikos. Mes pasirūpinsime, kad Amerikos ūkininkai naudotų amerikiečių pagamintas mašinas, o ne užsienio gamyklų."
Šį grasinimą D. Trumpas išsakė Pensilvanijos valstijoje per apskritojo stalo diskusiją su ūkininkais. Buvęs prezidentas apkaltino gamintoją kenkimu JAV žemės ūkio pramonei, todėl pagrasino pritaikyti baudžiamąsias sankcijas – įvesti 200 proc. muito tarifą viskam, ką „John Deere“ importuoja į JAV iš Meksikos.
„John Deere“ atsakė netiesiogiai savo svetainėje, išsamiai pateikdamas savo įsipareigojimus JAV ekonomikai. Pasak gamintojo, JAV veikiančiuose objektuose, kurių yra 60, dirba apie 30 tūkst. darbuotojų; daugiau nei 75 proc. JAV rinkoje parduodamos produkcijos yra surenkama vietos gamyklose.
Reagavo rinkos
D. Trumpo pareiškimas turėjo tiesioginį poveikį finansų rinkai. „John Deere“ akcijų kaina baigiantis tai pačiai dienai krito daugiau nei 1,5 proc., nors dienos pradžioje jos buvo pabrangusios 0,75 proc., atkreipė dėmesį „Reuters“.
Rinkos aiškiai reagavo į galimą riziką, susijusią su didelių tarifų įvedimu mašinoms, pagamintoms už JAV ribų.
Pagal šūkį „Pirmiausia – Amerika“
Pažadas konkrečiam gamintojui pritaikyti drakoniškas sankcijas yra dalis platesnės D. Trumpo ekonominės politikos strategijos, kuri grindžiama protekcionizmu ir šūkiu „Pirmiausia – Amerika“. Per savo pirmąją kadenciją jis nustatė keletą tarifų, visų pirma Kinijos produktams, o dabar ketina šią politiką išplėsti į kitas pramonės šakas, įskaitant žemės ūkio technologijas.
200 procentų tarifų įvedimas iš Meksikos importuojamoms „John Deere“ mašinoms būtų skirtas apsaugoti Amerikos pramonę ir užkirsti kelią tolesniam darbo vietų nutekėjimui į užsienį. Tačiau ekspertai kalba apie tai, kad tokie veiksmai gali turėti platesnių ekonominių pasekmių, o tai, kad buvęs prezidentas užsipuolė vieną konkrečią bendrovę, privertė kilstelėti apžvalgininkų ir verslininkų antakius, vertinama kaip šantažas.
Pakenktų ir ūkininkams, ir pramonei
Ekonomistai perspėja, kad panašūs sprendimai galiausiai atsigręžtų prieš žmones, kuriems D. Trumpas teigia siekiantis padėti. Tai lemtų didesnes žemės ūkio technikos kainas, o žvelgiant į platesnę perspektyvą paskatinti infliaciją.
„Tai pakels kainas Amerikos ūkininkams. Tie tarifai bus perkelti ūkininkui“, – CNN komentavo Harvardo universiteto vykdomasis bendradarbis Billas George'as pridurdamas, kad „John Deere“ yra išskirtinė kompanija. Tarifai tik susilpnintų Amerikos įmones, o ne jas sustiprintų.
Christine McDaniel, buvusio prezidento George'o W. Busho administracijos aukščiausia prekybos pareigūnė, CNN sakė, kad jei „Deere“ į D. Trumpo grasinimus reaguotų atsisakydama planų perkelti gamybą į Meksiką, tai bendrovę padarytų mažiau konkurencingą visame pasaulyje: lemtų mažesnius pardavimus, mažesnes pajamas, mažesnį augimą.
Parengė Irma Dubovičienė