Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Drastiškai kritus žemės ūkio produktų kainoms, Europos žemdirbiai mažiau investuoja

2023/12/28


Europos Sąjungos (ES) statistikos tarnyba Eurostat pateikė naujausius duomenis apie žemės ūkio produktų kainas. Palyginus su 2022 m. trečiuoju ketvirčiu, šiemet vidutinė žemės ūkio produktų žaliavų kainos ūkininkams atnešė 9 proc. mažiau pajamų. Tačiau šis skaičius atspindi tik bendrą statistinį vidurkį, pažvelgus į atskirų produktų kainas, vaizdas gerokai prastesnis.

Šiųmečius statinius duomenis lygindami su ankstesnių metų skaičiais, Eurostat analitikai tvirtina, kad žemės ūkio produktų kainų kritimas rodo, jog 2021 m. ir 2022 m. jos buvo pernelyg išaugusios. Ir nors dabar jos nusileido žemiau 2018–2020 m. vidurkio, manoma, kad po tam tikro sutrikimo laikotarpio rinkos nusistovėjo.

Žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos piką pasiekė praėjusių metų trečią ketvirtį ir buvo 30 proc. didesnės, palyginti su 2021 m. tuo pačiu ketvirčiu. Tada šis procesas gerokai sulėtėjo, o šiemet prasidėjo staigus kainų nuosmukis.

 Šaltinis: Eurostat

Vienos žemės ūkio produktų kainos krito labiau, kitos mažiau. Vidutinė javų supirkimo kaina sumažėjo 32 proc. (ženkliai atpigo rugiai, kviečiai, kviečių ir rugių mišinys, spelta, miežiai), 15 proc. krito pieno kainos, o, pavyzdžiui, vaisiai atpigo 5 proc., paukštiena – vos 3 proc.

Palyginti su pernai trečiuoju ketvirčiu kai kurie žemės ūkio ir maisto produktai šiuo laikotarpiu netgi pabrango: alyvuogių aliejus – 73 proc., bulvės – 48–30 proc., cukriniai runkeliai – 44 proc.

Kainų kritimas labiausiai paveikės tas ES šalis, kuriose vyrauja grūdininkystė ir pienininkystė. Tokių šalių 21, tarp jų ir Lietuva.

Eurostat duomenimis, 2023 m. trečiąjį ketvirtį palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, mūsų šalyje, kaip ir Latvijoje, žemės ūkio produktų kainos krito 24 proc., Bulgarijoje – 28 proc., Vengrijoje – 26 proc., Slovakijoje – 20 proc.

Priešinga tendencija fiksuojama pietietiškose ES šalyse: Graikijoje kainos paaugo 22 proc., Kipre – 11 proc., Portugalijoje – 8 proc., Ispanijoje ir Maltoje – 5 proc., šiek tiek ir Italijoje – 1 proc.

Kodėl šios šalys iškrito iš bendro konteksto? Analitikų pastebėjimu, vienas iš faktorių buvo staigus alyvuogių aliejaus kainų padidėjimas. Pavyzdžiui, Ispanijoje jo kaina išaugo 103 proc., Graikijoje – 101 proc., Portugalijoje – 99 proc. Beje, Italija nuo šių šalių gerokai atsiliko – alyvuogių aliejaus kaina padidėjo 31 proc.

Šaltinis: Eurostat

Statistiniai duomenys rodo, kad labiausiai atpigo trąšos ir dirvožemį gerinančios medžiagos (36 proc.), energija ir tepalai (18 proc.) bei pašarai (12 proc.). Atitinkamai sumažėjo ūkininkų pasiryžimas investuoti į žemės ūkio veiklas. Antrąjį šių metų ketvirtį investicijos susitraukė 5 proc., o trečiąjį ketvirtį krito dar labiau – iki 11 proc.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 132rf nuotr.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.