Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

E. Stonkutė: „Nes aš taip pasakiau!“ mokesčių reforma

2023/08/14


Štai ir pajudėjo garsioji mokesčių reforma. Prasidėjo pirmieji svarstymai ir klausymai Seimo komitetuose. Ir jie daug ką pasakė apie šios reformos rengėjus ir stūmėjus. Nes glumina ne tik pati siūloma mokesčių reforma, kiek būtent jos rengėjų piktnaudžiavimas demokratiniais institutais, jų galia. Bet kokie mokesčių pakeitimai turi būti vykdomi visuomenei sutarus, o ne prisidengiant turima politine galia.

Akivaizdžiai piktnaudžiaujama politinėmis galiomis, kai nuolat teigiama, kad visuomenė viskam pritarė, nes tai parašyta Vyriausybės programoje. Rinkėjai rinko ne Vyriausybės programą, rinko partijas su savo programomis, todėl jungtinis koalicinis dokumentas – Vyriausybės programa yra tai, už ką rinkėjai tikrai nebalsavo.

Toliau – dar gražiau. Teigti, kad po Seimo rinkimų prie Finansų ministerijos suburta darbo grupė buvo tik psichologinės iškrovos vieta socialiniams partneriams (kaip ir didžia dalimi geltonas mygtukas prie šviesoforo – tariamos „kontrolės/valdymo“ imitacija) yra labai arogantiška ir ganėtinai įžūloka. Sakyti, kad iki 2 proc. mokestinis pasikeitimas yra menkniekis, yra tiesiog nepagarba mokesčių mokėtojui kaip tokiam – valstybės biudžeto dalininkui (kad ir mažajam).

Teigiant, kad norime surinkti mokesčius „iš galinčių mokėti“, paminamas teisingumo principas. Kaip jau turėjome progos įsitikinti, galima „galinčius mokėti“ priversti sumokėti išskirtiniais įstatymais. Tereikia, galinčiam priimti įstatymą nuspręsti, kad kažkas tam tikru momentu tapo tuo „galinčiu mokėti“ (šiais metais tais „galinčiais mokėti“ tapo šalies bankai; o kas bus kitais metais?..).

Kur, kokiame įstatyme apibrėžta, kas yra „galintis mokėti“? Ne „galėjimu mokėti“, o aiškiai visiems taikomais teisingumo, sąžiningumo principais turi būti grindžiama mokesčių reforma. Ji turi būti vienodai teisinga tiek mažiau, tiek daug (net milijonus, jei taip skamba gražiau) uždirbančiam. Abiem grupėm priklausantys gyventojai yra šalies piliečiai ir vienodai verti pagarbos.

Ši Vyriausybė pribloškia bandymais „daryti viską“. Nereikia – visapusiškai žalinga. Viską daro tik tie, kurie nežino, ką reikia daryti, nesupranta, kas yra Pareto principas, nežino kam naudoti jėgas, energiją, išteklius, finansus. Tada ir gimsta tokie „frankenšteinai“, kaip ši mokesčių reforma.

Ir „frankenšteinu“ ji vadintina ne todėl, kad didinami mokesčiai, o todėl, kad „visko darytojai“ nepasivargino padaryti ekonominės mokestinės reformos poveikio vertinimo ekonomikai (vertino tik vieną poveikio aspektą – biudžetinį), nes net nežino, kiek ir kokių mokesčių mokėtojų paveiks siūlomi pakeitimai (tai pildoma ir vertinama tik suinteresuotoms pusėms keliant klausimus).

Mokestinės reformos sprendimai grindžiami tik tuo, „ką pasakė/rekomendavo“ tarptautinės organizacijos, institucijos. Sunkiai suvokiama, kad mokestinės reformos (kas turėtų būti ilgalaikis susitarimas dėl mokesčių) sprendimai gali neturėti jokios laiko ir ne tik tarptautinės, bet ir vietinės ekonominės, verslo situacijos perspektyvos.

Europos Sąjungos ekonomikai prognozuojama reali recesija, Lietuvos ekonomikai prognozuojamas susitraukimas šiais metais. Net jei recesijos nebus, ateinantys treji metai bus lėto ekonomikos augimo metais, žinant, kad palūkanų normos vis dar, tikėtina, bus aukštos.

Tuo pačiu metu pasaulyje vyksta intensyvi kova dėl kritinių natūralių išteklių, atsinaujinančios energijos ir pramonės „bado žaidynės“. Ateinantys treji metai šalies pramonei yra kritiškai svarbūs. Po jų bus aišku – ar iš mūsų bus belikę „lavonai“, ar tapsime galėjusiais žūti žaidynių laimėtojais. Tad būtent dabar reikia didžiausių mūsų istorijoje investicijų į verslą, jo transformaciją, atsinaujinančią energetiką. Tam, kad tai vyktų, reikia užtikrinti prieigą prie kapitalo, užtikrinti talentų pritraukimą ir ugdymą.

Vietoje to mes gavome „nes AŠ taip pasakiau!“ mokesčių reformą. Vietoje realaus nekilnojamojo turto ir aplinkos apsaugos mokesčių įvedimo vėl ir vėl gramdomas, desperatiškai ieškant tų „galinčių mokėti“, produktyvaus darbo ir kapitalo apmokestinimas. Nes solidarumą reformos rengėjai supranta paprastai: iš vienų atimti ir kitiems padalinti. Ekonominė tikrovė daug kompleksiškesnė, bet – o kam gilintis, jei gražiai skamba.

Galų gale, manyčiau, kad bet kokie mokestiniai pakeitimai turėtų būti susieti su viešojo sektoriaus efektyvumo didinimo rodikliais. Tokiais tempais, kaip mėgsta išlaidauti mūsų viešasis sektorius (pirmiausia politikai, žadėdami tai, kas nepagrįsta mokestinėmis įplaukomis, kurdami vis naujas institucijas, valstybės vardu mokėdami baudas už teisiškai nepagrįstus savo sprendimus ir t.t.), mūsų „galintys mokėti“ mokesčių mokėtojai gali ir kojas pakratyti, jei tie viešojo sektoriaus sprendimų priėmėjai pagaliau nesuaugs ir patys netaps realiai „galinčiais mokėti“ už savo priimamų sprendimų klaidas.

 

LPK informacija

Nuotr. – Eglė Stonkutė, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) ekonomistė-analitikė

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...