Ashburn +14,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Ashburn +14,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Užsienio stebėtojai pripažino Kazachstano referendumą skaidriu bei teisėtu. R. Čekučio nuotr.

Ekspertai pakomentavo Kazachstano referendumo rezultatus

2024/10/07


Kazachstano referendumo dėl atominės elektrinės statybų stebėtojai šiandien ryte paskelbė savo išsamias išvadas. Kartu pasirodė ir pirmieji referendumo rezultatai bei vertinimai.

Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) pranešėjas ir referendumo stebėtojas Oleg Kopilov pareiškė, jog sensacijų nebus ir visą referendumo eigą galima vertinti pozityviai, tiek šalininkai, tiek ir priešininkai turėję galimybę laisvai agituoti, jiems buvo sudarytos vienodos sąlygos, o pati stebėtojų misija džiaugėsi čia sudarytomis darbo sąlygomis ir paties referendumo skaidrumu.

Svarbiausia išvada: referendumas įvyko skaidriai ir visiems šalies piliečiams buvo sudarytos visos sąlygos laisvai pareikšti savo valią.

Vyriausioji rinkimų komisija informavo, jog referendumas tikrai įvyko ir visoje šalyje savo valią pareiškė 67,3 proc. visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Vienintelis klausimas balsavimo biuletenyje yra „Ar sutinkate su atominės elektrinės statyba Kazachstane?

Išsamių socialinių tyrimų institutas atliko „Khabar“ agentūros užsakytą apklausą, kurioje dalyvavo 283 tūkst. 519 piliečių. Jos rezultatais, už atominės elektrinės statybą pasisakė 69,8 proc., prieš – 30,2 proc. Partijos „Amanat“ viešosios politikos institutas pranešė, kad už atominės elektrinės statybą balsavo 72,3 proc., o prieš – 27,7 proc. Tuo tarpu Eurazijos integracijos instituto atliktos apklausos duomenimis, „už“ balsavo 71,8 proc., „prieš“ – 28,2 proc.

Taigi remiantis trijų apklausų rezultatais, maždaug 70 procentų Kazachstano gyventojų balsavo už atominės elektrinės statybos, o apie 30 procentų balsavo prieš. Oficialiai patvirtinti duomenys turėtų pasirodyti šios savaitės pabaigoje, suskaičiavus visus biuletenius.

Komentarai

Kazachstano prezidentas Kasimas Jomartas Tokajevas po balsavimo atsakė į žurnalistų klausimą, kurios šalys dalyvaus statant atominę elektrinę: „Tai sunkus klausimas. Vyriausybė turi analizuoti ir vesti atitinkamas derybas. Mano asmeninė vizija šiuo klausimu yra tokia, kad Kazachstane turėtų dirbti tarptautinis konsorciumas, kurį sudarys pažangiausias technologijas turinčios pasaulinės kompanijos. Tada, kaip sakoma, gyvenimas parodys“, – kalbėjo Kazachstano vadovas.

Vietos žurnalistai pasakojo, kad atominės elektrinės statybos Kazachstane pretendentų sąraše buvo įmonės iš Kinijos, Pietų Korėjos, Prancūzijos ir Rusijos.

Antai žurnalistė Kulpaš Konyrova man pacitavo žinomo Kazachstano energetikos eksperto Aseto Nauryzbajevo nuomonę, kuris, komentuodamas idėją sukurti tarptautinį konsorciumą, teigė, jog šalies valdžia jau seniai nusprendė projekto partneriu pasirinkti Rusijos įmonę „Rosatom“.

„Tai bus įmonių konsorciumas iš dviejų šalių: „Rosatom“, kuri aprūpins nuosavą reaktorių atominei elektrinei, ir turbinų bei kitos įrangos iš Kinijos. Vargu ar prie šio konsorciumo prisijungs kitos Europos įmonės“, – sakė A. Nauryzbajevas.

Tarptautinio konsorciumo atominių elektrinių statybai sukūrimas yra galimybė, kuri kelia keletą pavojų, sakė kitas Kazachstano ekspertas Rašidas Žaksylykovas.

„Pirma, pagal paraišką sukurti tarptautinį konsorciumą, kuris statys atominę elektrinę Kazachstane, matyti šalies valdžios sprendimas sudaryti sutartį su Rusija, kurios įmonė („Rosatom“) yra trumpajame pretendentų sąraše įgyvendinti šį projektą. O kadangi Rusijos Federacijai taikomos sankcijos, tarptautinio konsorciumo sukūrimas leis apeiti šiuos apribojimus, tiekiant reikiamą įrangą ir komponentus į Kazachstaną. Tai savotiškas taikus situacijos sprendimas“, – aiškino R. Žaksylykovas.

Tačiau anaiptol ne visi ekspertai tokie skeptiški. Antai Kazachstano ekspertas Talgatas Kalijevas interviu vietos žinisklaidai pareiškė priešingą nuomonę. Jis teigė, kad idėja kurti tarptautinius konsorciumus svarbiems ir dideliems projektams Kazachstane nėra nauja ir jau turi sėkmingos patirties. Kaip pavyzdį jis paminėjo tarptautinius konsorciumus, tokius kaip NCOC (North Caspian Operating Company), kuris užsiima didžiausio pasaulyje naftos ir dujų telkinio Kašagano įsisavinimu, arba CPC (Caspian Pipeline Consortium), kuris įgyvendina ilgiausią dujotiekio projektą iš Kazachstano per Rusijos teritoriją iki Juodosios jūros.

„Tarptautinio konsorciumo sukūrimas leis taikyti konsoliduotą požiūrį į atominių elektrinių statybą, kai bus naudojama ne viena technologija, o bus galima rinktis iš skirtingų variantų ir principų“, – sakė T. Kalijevas.

Jis pridūrė, kad Kazachstano prezidentas ne kartą yra sakęs, kad antirusiškos sankcijos daro neigiamą poveikį respublikos ekonomikai.

 

Ričardas Čekutis, ŪP specialusis korespondentas Kazachstane

Dalintis