Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Pernai atsinaujinanti energetika pagamino 30 proc. pasaulio elektros – ar tai iškastinio kuro eros pabaiga?

2024/05/09


Atsinaujinančios energijos šaltiniai pernai pagamino net 30 proc. pasaulio elektros energijos. Rekordinį anglies dioksido ir metano neišskiriančios energijos kiekį leido sugeneruoti saulės ir vėjo energijos augimas, antradienį ataskaitoje pranešė Londone įsikūrusi klimato ekspertų grupė „Ember“. Specialistai tikisi, kad 2023-ieji buvo lūžio taškas, žymintis iškastinio kuro eros pabaigą.

„Ember“ ataskaitoje teigiama, kad švari elektra jau padėjo beveik dviem trečdaliais sulėtinti iškastinio kuro (naftos, dujų, anglies) augimą per pastaruosius 10 metų. Buvo nustatyta, kad atsinaujinančios energijos kiekis išaugo nuo 19 proc. elektros energijos 2000 m. iki daugiau nei 30 proc. viso pasaulio elektros pernai.

Saulės energija buvo pagrindinis elektros energijos augimo tiekėjas, pernai sugeneravęs daugiau nei dvigubai daugiau elektros energijos nei anglis. Tai buvo sparčiausiai augantis elektros energijos šaltinis 19-us metus iš eilės, taip pat antrus metus iš eilės tapo didžiausiu naujos elektros energijos šaltiniu, aplenkęs vėjo energiją.

Ekspertai tikisi, kad ateinančiais metais pagaminus 2 proc. daugiau švarios elektros energijos, pasaulyje sumažės iškastinio kuro gamyba. Ataskaitoje užsimenama, kad pasaulis gali atsidurti ties iškastinio kuro gamybos mažinimo slenksčiu, net jei bendra elektros energijos paklausa ir toliau auga.

Skaičiuojama, kad pernai Kinija, Europos Sąjunga (ES), Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Brazilija kartu pagamino 81 proc. saulės energijos. Daugiausia atsinaujinančios energijos pernai pridėjo Kinija – 51 proc. naujos saulės energijos ir 60 proc. naujos vėjo energijos. 

Tačiau tuo pat metu Kinija 60 proc. elektros energijos pasigamino iš anglies, kuri iš visų iškastinio kuro rūšių yra taršiausia.

Pasaulinė anglies paklausa 2022 m., kilus energetikos krizei, pasiekė rekordines aukštumas ir, palyginti su 2008 m., išaugo 4 proc. iki 8,42 mlrd. tonų, anksčiau yra rašiusi Tarptautinė energetikos agentūra. Ji prognozavo, kad 2023 m. anglies paklausa sumažės beveik visose išsivysčiusiose šalyse. Teigė, kad labiausiai anglies vartojimas kris ES ir JAV, o Pietų Korėjoje, Japonijoje Kanadoje ir Australijoje tempai bus mažesni.

Nors iškastinio kuro naudojimas pasaulio elektros sistemoje gali pradėti mažėti, jis ir toliau vaidina svarbų vaidmenį pasaulio energetikoje – transporto kuro, sunkiosios pramonės ir šildymo srityse. Atskiras Energetikos instituto tyrimas praėjusiais metais parodė, kad iškastinis kuras, įskaitant naftą, dujas ir anglį, sudarė 82 proc. pasaulio pirminės energijos.

Norint įgyvendinti Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos Cop28 susitarimą, pagal kurį siekiam, kad iki 2030 m. atsinaujinančios energijos ištekliai sudarytų 60 proc. pasaulio elektros energijos, per ateinančius šešerius metus šalys turėtų tris kartus padidinti savo dabartinius atsinaujinančios elektros energijos pajėgumus, ir tai beveik perpus sumažintų energijos sektoriaus išmetamų teršalų kiekį.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf. nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.