Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Europa dega žemdirbių protesto laužuose

2024/02/05


Europoje vis labiau plinta ūkininkų nepasitenkinimas, o protestai vyksta Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Rumunijoje, Italijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Graikijoje, Šveicarijoje... Magistralinius kelius blokavę ar apsunkinę judėjimą jais ūkininkai piktinasi užmačiomis lengviau į Europos Sąjungos (ES) rinką įsileisti maisto produktus iš trečiųjų šalių, kur keliami ne tokie dideli reikalavimai, kaip ES, nepakankamomis pajamomis, sparčiai augančiomis elektros energijos ir degalų kainomis, biurokratizmu ir aplinkosaugos politika, kuri, jų teigimu, mažina galimybes konkuruoti su trečiųjų šalių gamintojais. Prancūzijoje incidentų su kelią blokuojančiais ūkininkais metu nukentėjo ir vilkikai su lietuviškais registracijos numeriais.

Paryžius – ūkininkų gniaužtuose

Protestuojantys ūkininkai šią savaitę Prancūzijos sostinę – Paryžių – apsupo traktorių barikadomis, lėtino eismą ir, naudodami savo sunkiasvores transporto priemones, blokavo greitkelius, siekdami daryti spaudimą vyriausybei dėl žemės ūkio, kurį sukrėtė karo Ukrainoje padariniai, ateities. Kai kurie protestuotojai atvyko su maisto, vandens atsargomis ir palapinėmis, kad galėtų likti barikadose, jei vyriausybė nenusileis.

Ūkininkai yra nepatenkinti ekonominių ir socialinių galimybių skirtumais tarp miesto bei kaimo Prancūzijoje ir sakė, kad jaučiasi ignoruojami vyriausybės ministrų, kuriuos kaltino retais vizitais į ūkius, kur galėtų išsipurvinti savo batus. „Mūsų tikslas – ne erzinti prancūzus ar apsunkinti jų gyvenimą, bet daryti spaudimą vyriausybei“, – RTL radijui sakė įtakingos žemės ūkio profsąjungos FNSEA pirmininkas Arnaud Rousseau.

Prancūzijos ūkininkai tvirtina, kad jų pajamas sumažino didesnės trąšų, energijos ir kitų pasėliams auginti bei gyvuliams šerti reikalingų priemonių kainos. Protestuotojai taip pat teigia, kad Prancūzijos žemės ūkio sektorius, kuriam skiriamos didžiulės subsidijos, yra per daug reguliuojamas ir jam kenkia maisto produktų importas iš šalių, kuriose žemės ūkio produktų gamintojai patiria mažesnes sąnaudas ir mažiau suvaržymų. A. Rousseau kaip pavyzdį pasitelkė ukrainiečių cukraus gamintojus, sakydamas, kad sparčiai augantis cukraus eksportas į ES nuo 2022 m. vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, yra nepakeliamas europiečiams.

Kaip skelbia Prancūzijos žiniasklaida, protestas daugelyje vietų tapo nekontroliuojamas. Pasitaikė išpuolių prieš vairuotojus, kai buvo sunaikinti kroviniai ar suniokoti automobiliai. Skelbiama, kad Prancūzijos pietuose, maždaug už 100 km nuo Ispanijos sienos, netoli Narbonne miesto, nukentėjo ir lietuviškais valstybiniais numeriais pažymėtas vilkikas. Anot pranešimų, protestuojantys ūkininkai vilkiką sustabdė patikrinti, ar jis į Prancūziją neveža importuojamų maisto produktų. Radę vilkike pipirų ir kalendros krovinį, protestuotojai išdaužė vilkiko langus, išmetė krovinį iš priekabos, liepė atsegti platformą, o tada padegė. Vakar pasirodė informacija ir apie dar vieną Prancūzijoje nukentėjusį Lietuvos vežėjų vilkiką.

Iš Berlyno – prie uostų

Vokietijoje ūkininkų protestai nerimsta jau daugiau kaip mėnesį. Ir šią savaitę ūkininkai žemės ūkio technika užblokavo susisiekimo kelius, vedančius į kelis Vokietijos uostus, įskaitant Hamburgą. Taip pat įvažiavimus į A29 greitkelį Žemutinėje Saksonijoje.

Nors Vokietijos vyriausybė paskelbė, kad žemės ūkiui skirta transporto priemonių mokesčio nuolaida liks galioti, o dyzelino subsidija bus laipsniškai panaikinta per kelerius metus, bet ne iš karto, vis dėlto žemės ūkio sektoriaus atstovai mano, kad šis žingsnis nėra pakankamas, ir ragino Berlyną visiškai atšaukti planus įgyvendinti žemės ūkyje naudojamo dyzelino apmokestinimo reformą, kuri numato nuo 2026 m. panaikinti jiems taikytą lengvatą.

Tačiau ketinimas panaikinti dyzelino apmokestinimo lengvatą ūkininkams yra tik viena iš daugelio priežasčių, dėl kurių protestų banga nesumažėjo iki šiol. Pastaruoju metu išryškėjo griežtesni reikalavimai peržiūrėti klimato politiką ir žaliojo kurso strategiją, todėl Vokietijoje prie ūkininkų prisijungė kitos profesinės grupės: ekspeditoriai, statybininkai, amatininkai, paslaugų teikėjai.

Protestai plinta

Šią savaitę prieš itin sunkias ūkininkavimo sąlygas, kurias norima dar pabloginti, protestavo ne tik Prancūzijos bei Vokietijos ūkininkai. Po nedidelių socialinio nepasitenkinimo protrūkių Vienoje, visoje Austrijoje buvo planuojami masiniai protestai. Tačiau jie paskutinę minutę buvo atšaukti. Taip nusprendė juos rengusios profesinės sąjungos, kai paaiškėjo, kad kraštutiniai dešinieji, kurie ruošiasi rinkimams Austrijoje, ūkininkų protesto akcijas nori panaudoti savo rinkimų agitacijai.

Prie Pietų Vokietijos ūkininkų protestų šią savaitę prisijungė Šveicarijos ūkininkai. Jie ketino protesto akciją surengti Bazelyje, tačiau susidūrė su sunkumais, todėl kelios dešimtys traktorių išvažiavo į Vokietiją ir dalyvauja protesto akcijoje ties Freiburgu.

Žiniasklaidai Šveicarijos ūkininkai teigė, kad protestuojančius kaimyninės šalies ūkininkus palaiko dėl to, jog tai, kas yra pradedama įgyvendinti ES, netrukus pasiekia ir Šveicariją, pavyzdžiui, žaliojo kurso idėjos. Todėl jie taip pat susirūpinę vis didėjančiais ribojimais žemės ūkiui, gamybos pelningumo mažėjimu, spaudimu maisto produktų kainoms Europoje.

Šią savaitę protesto akcijas keliuose surengė ir keleto Italijos regionų ūkininkai. Daugiau nei 400 traktorių į Fodžą (Apulijos regionas, kuris yra Italijos žemės ūkio centras) atvažiavę ūkininkai nemokamai dalijo atvežtas daržoves. Centrinės Italijos dalies Lacijaus regione, netoli Ortės miesto, ūkininkai bandė blokuoti eismą didžiausiame šalies greitkelyje A1, jungiančiame šalies šiaurę ir pietus. Blokada buvo išvaikyta įsikišus teisėsaugai. Apie 40 įvairios žemės ūkio technikos paralyžiavo eismą Lacijaus regione, kelyje į Viterbo miestą, apsunkintas eismas dėl protestuojančių ūkininkų traktorių buvo ir Šiaurės Italijos keliuose, vedančiuose į Milaną, Brešą ir Mantują.

„Europa mums primeta taisykles, kurios neturi jokios prasmės. Mes nebegalime išgyventi, norime uždirbti daugiau pinigų ir kad mūsų produktai būtų vertinami tokie, kokie yra, – sakė vienas iš protestų Šiaurės Italijoje organizatorių Luisito Naldi. – Mes protestuojame dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių protestuojama Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje.“

Italijoje neapsieita ir be nelaimių – skelbiama, kad Pietų Italijoje, Kalabrijoje, netoli Katancaro, automobilyje, kuris stovėjo ūkininkų užblokuotame kelyje, nuo širdies ligos mirė 56 metų vyras.

Trys pagrindinės Ispanijos ūkininkų profesinės sąjungos taip pat pareiškė, kad jungiasi prie platesnio Europos protesto judėjimo ir artimiausiomis savaitėmis visoje šalyje surengs kelias demonstracijas. „Europos ir Ispanijos žemės ūkio sektoriuje auga nusivylimas ir nerimas dėl sudėtingų sąlygų ir dusinančios biurokratijos, kurią sukelia Europos reglamentai“, – teigiama bendrame „Asaja“, UPA ir COAG profesinių sąjungų pareiškime.

Graikijoje taip pat nėra ramu. Vakar šimtai ūkininkų iš visos šalies ketino surengti protesto akciją Salonikuose, kur vyksta didžiulė žemės ūkio mugė. Graikijos ūkininkų reikalavimai – mažesni mokesčiai, pigesnė elektra ir degalai bei griežtesnė importo kontrolė.

Ūkininkų protestai išplito ir visoje Belgijoje. Traktoriai blokuoja greitkelius, žiedinius kelius ir privažiavimo kelius prie pagrindinių uostų. Belgijos ūkininkai protestuoja prieš didėjančias gyvenimo ir gamybos išlaidas, ES klimato politiką ir besaikį pigių maisto produktų importą.

Sutarčių pasirašymas atidėtas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis