Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

FAO: maistas pasaulyje pinga 11-ą mėnesį iš eilės

2023/03/04


Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, vidutinės maisto produktų kainos pasaulyje mažėja 11-tą mėnesį iš eilės.

FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas vasarį, palyginti su sausiu, nukrito 0,6 proc. iki 129,8 punkto, buvo 18,7 proc. žemiau pernai kovą pasiekto rekordinio lygio.

Grūdų kainų indeksas per mėnesį sumažėjo 0,1 proc., tačiau jo vertė buvo 1,4 proc. didesnė nei prieš metus.

FAO diagrama: prognozuojamas grūdų atsargų mažėjimas, 2023 m. kviečių derliui mažesnis pasėlių plotas.

„Pasaulinė kviečių kainos, po trijų iš eilės kritimo mėnesių, vasarį pakilo 0,3 procento. Tai daugiausia lėmė tebesitęsiantis susirūpinimas dėl sausringų oro sąlygų pagrindiniuose JAV žeminių kviečių auginimo regionuose, taip pat didelė tiekimo iš Australijos paklausa. Kita vertus, arši konkurencija tarp eksportuotojų pristabdė kainų augimą“, – teigiama FAO penktadienį paskelbtoje rinkos apžvalgoje.

Augalinių riebalų kainų indeksas per mėnesį smuktelėjo 3,2 proc., pasiekdamas žemiausią lygį nuo 2021-ųjų pradžios. Pigo visų pagrindinių rūšių aliejus – saulėgrąžų, rapsų, sojų, palmių, o tam įtakos turėjo sumažėjusi paklausa iš pagrindinių importuojančių šalių bei geresnės derliaus perspektyvos Pietų Amerikoje.

Pieno produktų kainų indeksas vasarį sumenko 2,7 proc., sparčiausiai mažėjo sviesto ir nugriebto pieno miltelių kainos. Tai lėmė silpnesnė pasaulinė importo paklausa, ypač trumpalaikių produktų.

Mėsos kainų indeksas smuktelėjo kukliai – 0,1 procento. Pasaulinės paukštienos kainos mažėja aštuntą mėnesį iš eilės dėl didelės pasaulinės pasiūlos, viršijančios importo paklausą. Pasak ekspertų, taip yra nepaisant paukščių gripo protrūkių kai kuriose pagrindinėse paukštieną gaminančiose šalyse. Tuo tarpu kiaulienos kainas aukštyn kėlė susirūpinimai dėl mažo skerdimų skaičiaus bei didėjančios vidaus paklausos Europoje. Jautienos kainos, mažėjusios nuo pernai birželio, praėjusį mėnesį stabilizavosi.

Cukraus kainų indeksas vasarį šoktelėjo 6,9 proc. ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2017-ųjų vasario mėnesio.

„Cukraus kainų šuolį praėjusį mėnesį nulėmė apkarpyta Indijos cukraus gamybos prognozė 2022-2023 metų sezonui, o tai pablogino pasiūlos perspektyvas“, – nurodoma ataskaitoje.

FAO pasaulio maisto kainų indeksas atspindi penkių maisto produktų grupių – grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių riebalų ir cukraus – kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.

 

Svajūnas Laukineitis/ BNS

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...