Grūdų kainų indeksas, palyginti su ankstesniu mėnesiu, sumažėjo 1 proc. Kviečių kainos (1,9 proc.) smuktelėjo dėl padidėjusios JAV augintojų pasiūlos ir stiprios eksportuotojų konkurencijos. Priešingai, stambiųjų grūdų vertė rinkoje šiek tiek pakilo – tai lėmė Argentinoje mažėjančios kukurūzų grūdų atsargos.
Augalinio aliejaus kainų indeksas, palyginti su rugsėju, sumažėjo 0,7 proc. Tai lėmė palmių aliejaus padidėjusi sezoninė pasiūla ir sumažėjusi pasaulinė importo paklausa. Ši tendencija pranoko sojų, saulėgrąžų ir rapsų aliejaus kainų augimą. Sojų aliejaus kainos augimą sąlygojo didelės paklausa biodyzelino sektoriuje.
Cukraus kainų indeksas smuktelėjo 2,2 proc., tačiau kainų lygis išliko 46,6 proc. aukštesnis už pernykštį. Spalio mėnesio tendenciją daugiausia lėmė spartus gamybos tempas Brazilijoje.
Mėsos kainų indeksas sumažėjo 0,6 proc. Vangi importo paklausa, ypač iš Rytų Azijos, lėmė pasaulinių kiaulienos kainų kritimą. Jo nekompensavo nedidelis paukštienos, galvijienos ir avienos kainų augimas.
Kontrastinga situacija tarptautinėje pieno rinkoje. Po devynis mėnesius trukusio nuosmukio pieno kainų indeksas spalio mėnesį pagaliau pakilo, šis augimas siekė 2,2 proc. Pasaulinės pieno miltelių kainos labiausiai augo dėl didėjančios importo paklausos tiek artimuoju, tiek ilguoju laikotarpiu, taip pat įtakos turėjo tam tikras netikrumas dėl El Niño oro sąlygų poveikio būsimai pieno gamybai Okeanijoje.
Pasaulinės grūdų atsargos: situacija saugi
Naujoje grūdų pasiūlos ir paklausos apžvalgoje, kuri taip pat paskelbta penktadienį, FAO nekeičia ankstesnės savo prognozės: 2023 m. pasaulinė grūdų produkcija bus rekordinė – sieks 2 819 mln. t.
Duomenys šiek tiek pakoreguoti tik šalių lygmeniu. Didesnio stambiųjų grūdų derliaus tikimasi iš Kinijos ir Vakarų Afrikos didžiosios dalies, tuo tarpu JAV ir ES prognozės sumažintos. Kviečių produkcijos prognozės pagerintos Irakui ir JAV, o ES ir Kazachstanui jos sumažintos.
Prognozuojama, kad pasaulinis grūdų atsargų ir suvartojimo santykis 2023–2024 m. sieks 30,7 proc. FAO vertinimu, „žvelgiant iš istorinės perspektyvos tiekimo situacija yra saugi“.
Prognozuojama, kad pasaulinė prekyba grūdais 2023–2024 m. sieks 469 mln. t – 1,6 proc. mažiau nei praėjusiais metais.
Konfliktai ir silpnos valiutos didina badą pažeidžiamose šalyse
Užsitęsę ir intensyvėjantys konfliktai didina maisto stygių, o mažėjančias tarptautines maisto prekių kainas daugelyje mažas pajamas gaunančių šalių atsveria silpnos valiutos. Remiantis naujausia derliaus perspektyva ir maisto padėties ataskaita, kurią kas trejus metus skelbia FAO Pasaulinė informacijos ir ankstyvojo perspėjimo sistema, taip pat nustatyta, kad 46 pasaulio šalims (tarp jų 33 Afrikos šalys) reikia išorės pagalbos maistu.
ŪP patarėjo inf. su FAO
123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos