Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Gausiai ir ilgai žydi tik sveikos, prižiūrimos orchidėjos

2023/09/17


Pas kai kuriuos žmones orchidėjos žydi kaip pašėlusios. Net pavydas matant nuo žiedų sprogstančias palanges. „Kodėl man taip nesiseka su šiomis gėlėmis?“ – klausia savęs tie, kurie kad ir kaip stengiasi, bet nesulaukia norimo rezultato. Ką daryti, kad orchidėjos būtų sveikos ir neskurstų?

Apžiūrėkime parduotuvėje

Prieš perkant, pirmiausia reikėtų įdėmiai apžiūrėti augalą parduotuvėje. Orchidėjos parduodamos permatomuose plastikiniuose vazonėliuose, tad bus nesunku įvertinti šaknų būklę. Sausos šaknys būna šviesiai pilkos spalvos, o palietos tampa žalios. Jei matysite, kad jos sudžiūvusios, papelijusios ar parudavusios, tokio augalo nepirkite.

Antras svarbus kriterijus – lapų būklė. Jie neturėtų būti suglebę, susiraukšlėję, skylėti, jie turi būti tvirti ir nedėmėti. Kadangi kenkėjai dažnai slepiasi lapų apatinėje pusėje, jų pažastyse, apžiūrėkite ir jas. Nepamirškite, kad nepageidaujami svečiai gali tūnoti ir apatinėje žiedų ar pumpurėlių pusėje.

Ar tikrai geriausia vieta – ant palangės?

Kad augalas būtų sveikas ir stiprus, svarbu sudaryti jam geras sąlygas. Dažniausiai šias gražuoles matome ant palangės, tačiau šioje vietoje ne visada jos jaučiasi gerai, gali ir suvargti. Ypač nuo kaitrios saulės, todėl vasarą nelaikykite ant pietinių palangių, geriau patraukite į vietą, kur nepasiekia tiesioginės saulės spinduliai.

orchidėjos
Nušąlusios orchidėjos

Net žiemą palangė gali būti prasta vieta. Jei lapai ar žiedai glausis prie stiklo, nušals, o per tarpelius, esančius tarp lango ir palangės, prasiskverbęs šaltas oras gali nušaldyti šaknis. Todėl geriau šaltuoju metų laiku vazonėlius pastatyti toliau nuo palangių arba gerai apkamšyti langus.

Dažnai daroma lemtinga klaida iš parduotuvės gabenant gėlę namo. Jei oro temperatūra žemesnė nei +10 °C, ją reikia gerai supakuoti – plonas celofanas neapsaugos gležno tropinio augalo.

Taip pat orchidėjos nepakelia perlaistymo, ypač kietu vandeniu iš krano.

Kenkėjai

Viena dažniausių orchidėjų bėdų – skydamariai ir miltuotieji skydamariai. Jie slepiasi lapų pažastyse, tarp pumpurų, nugarinėje žiedų dalyje. Miltuotasis skydamaris yra baltas ir pūkuotas, panašus į pelėsį, išaugęs gali siekti net 5 mm ilgį. Skydamariai pastebimi dažniausiai tada, kai jau būna gausiai prisiveisę, tada pumpurai ilgai neprasiskleidžia, o lapai blogiau vystosi.

orchidėjos
Miltuotasis skydamaris

Kai tiesioginė saulė nešviečia į orchidėją, galima augalus storesniais lapais nuvalyti degtinėje suvilgytu krapštuku su vata. Tačiau kenkėjų kiaušiniai slepiasi mechaniškai neprieinamose augalo vietose, todėl visiškai išnaikinti kenkėjus galima tik laistant sisteminiu insekticidu, kurį augalas įsiurbtų su šaknimis, o kenkėjai, čiulpdami augalo sultis, apsinuodytų.

Kaip parsinešame piktadarių? Gėlės kenkėjais gali užsikrėsti nuo į namus parsineštų skintų gėlių, puokščių ar net vaisių. Ypač didelė rizika parsinešti kenkėjų su augalais, jei juos įsigijote nukainotųjų skyriuje. Taip pat vasaros metu, vėdinant kambarius, kartu su dulkėmis gali įskristi kai kurių kenkėjų. Jei parsinešėte naują augalą, jį reikia laikyti atokiau nuo kitų augalų bent dvi savaites, kad įsitikintumėte, ar jis tikrai sveikas.

Kai oras sausas, šildymo sezono metu, greitai plinta voratinklinės erkutės. Jos plika akimi jų nepastebėsite, bet perbraukę servetėle per apatinę lapo dalį pamatysite judančius tamsius taškelius. Išvešėjusios erkutės padengia lapus pilkšvu tinklu, jie pagelsta ir augalas sunyksta. Kovoti su jomis galima reguliariai purškiant vandeniu. Tačiau visiškai jas išnaikinti galima chemikalu akaricidu nuo erkių, kuriuo reikėtų itin kruopščiai išpurkšti augalą bent 2–3 kartus, darant pertraukas kas savaitę ar kas 10 dienų.

orchidėjos, voratinklinė erkutė
Voratinklinė erkutė

Dar vienas nemalonus kenkėjas žalsvi arba rudi amarai. Su jais kovoti galima mechaniškai sutraiškant pirštais ar nuplaunant stipresne vandens srove. Verta pasigaminti pelynų ar česnakų nuoviro ir juo purkšti orchidėjas (sutrintą česnako galvutę užpilti karštu vandeniu ir palikti parai). Jei naudosite česnaką, nenustebkite kambaryje užuodę nemalonų kvapą, tad jį galite pakeisti žaliuoju muilu.

Augalą užpuolantys tripsai plika akimi nelabai matomi. Jie ant augalo apatinės lapų dalies palieka tarytum takelius ar gyslotus raštus. Jei tripsų daug, juos reikėtų naikinti augalų ar sodininkystės parduotuvėse įsigytomis priemonėmis: insekticidais, ant kurių nurodyta, kad tokiems kenkėjams jie tinkami.

Galbūt skambės keista, tačiau orchidėjų šaknyse gali apsigyventi šliužų ar sraigių, paliekančių sudžiūvusių gleivių pėdsakų, pragraužia lapus ir žiedus. Jie į namus patenka vazonuose, atkeliaujančiuose dar iš šiltnamių. Juose gali būti tik šių kenkėjų kiaušinių, kurie vėliau išsirita ir ima graužti augalą.

Šie kenkėjai išplaukia į paviršių, įstačius augalą su vazonu į šilto, apie 25–30 °C temperatūros vandens vonelę – belieka juos išgaudyti. Galima ir granulės, parduodamos specializuotose parduotuvėse, – jas prariję gyviai žus.

orchidėjos, tripsai
Tripsai

Virusai, bakterijos, grybeliai

Grybelinės, bakterinės ar virusinės ligos užklumpa prastai prižiūrimas orchidėjas. Augalo lapai deformuojasi, gali pasidengti mozaikinėmis dėmėmis, gelsvais arba tamsesniais taškeliais, kurie didėja ir tamsėja, kol augalas žūsta. Visi ankščiau išvardyti kenkėjai perneša grybelines, virusines ir bakterines ligas.

Grybelinės ligos dažniausiai pasireiškia puvėsiais, rudomis dėmėmis. Pagerinus augimo sąlygas ar pasitelkus fungicidus, įmanoma sustabdyti ar atsikratyti grybelio. Tinka ir vario preparatai, tačiau ne visos orchidėjos juos toleruoja (pavyzdžiui, katlėjos), jie pakenkia ir augalo išvaizdai, nes palieka melsvas dėmes.

Bakterinės ligos namų sąlygomis negydomos, jos užpuola silpniausius augalus. Nepagydomos ir virusinės ligos, jos plinta ir per sergančio augalo sultimis užkrėstus įrankius ar augintojo rankas, jas perneša ir augalo sultimis mintantys vabzdžiai. Koks virusas užpuolė augalą, gali atsakyti tik jį identifikavęs specialistas.

Užkrėstas augalas turi būti izoliuotas ir visi toje pačioje patalpoje buvę augalai taip pat turėtų būti profilaktiškai gydomi.

orchidėjos, bakteriniai susirgimai
Bakteriniai orchidėjų susirgimai

Higiena svarbi rūpinantis ir augalais

Specialistai ragina griežtai laikytis augalų persodinimo higienos: palietus vieną augalą rankomis, prieš liečiant kitą, reikėtų kruopščiai nusiplauti rankas ir dezinfekuoti įrankius, pavyzdžiui, spiritu. Persodinant orchidėjas iš vieno vazono į kitą, vazoną reikia perplauti karštu vandeniu ar dezinfekuoti. Panaudoto substrato geriau antrą kartą nenaudoti, o tiesiog išmesti. Jei augalas užkrėstas kenkėjais ar ligomis, reikėtų dezinfekuoti net palangę ir užuolaidas.

Prekybos vietose parduodamas substratas augalams gali būti netinkamai laikytas: atvirose vietose jis galėjo būti sušlapęs nuo lietaus, sniego, užšalęs, atitirpęs, permirkęs ar perdžiūvęs ir pan. Dėl šių priežasčių naują substratą geriau pakaitinti apie pusvalandį 100 °C temperatūros orkaitėje. Tačiau tai daryti geriau iki persodinimo likus dviem savaitėms, nes kaitinimo metu žūsta naudinga mikroflora, kuriai reikia laiko atsikurti.

 

 

„Rasų“ informacija

Redakcijos ir pixabay nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo

Dalintis