Ashburn +17,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 7 Lap 2024
Ashburn +17,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 7 Lap 2024

Gėlynus rožiniais ir baltais tonais jau spalvina ciklamenai

2024/03/14


Ciklamenų žiedai ant namų palangės – jokia staigmena. Vasarą dar galime pamatyti jų kaip kiemo akcentus dekoratyviniuose induose. Bet retas žino, kad pasodinus kelias skirtingas šių gėlių rūšis galima sukurti net 9 mėnesius žydintį gėlyną! O ir žiemą dekoratyviais visžaliais lapais šie augalai puošia aplinką. Pirmieji šio pavasario žiedai pradėjo skleistis kone pirmomis kovo dienomis.

Žiedų banga nuo kovo iki lapkričio

Dekoratyvinių augalų kolekcininkės Genovaitės Pociulienės sodyboje auga per 2500 augalų. Tarp jų ir trijų rūšių ciklamenai: Cyclamen coum, europinis (Cyclamen europaeum) ir gebenlapis (Cyclamen hederifolium). Pirmasis žiedais gėlininkę pradžiugino dar prieš Kovo 11-ąją. „Jų žiedeliai gerokai mažesni nei kitų rūšių ciklamenų, tačiau šiuo metu jiems konkurencija nedidelė, todėl lengvai išryškėja ankstyvo pavasario peizažo fone ir džiugina širdį“, – pasakoja gėlininkė.

C. coum ir užauga neaukšti, tad, siekiant gražesnio vaizdo, patartina sodinti 4–6 cm atstumais. Be to, jų lapai žaliuoja visą žiemą, tad augdami tankiau sukuria dekoratyvų žalią plotą net tada, kai gamtoje dominuoja pilka spalva. Taip ir pavasaris, regis, greičiau ateina.

ciklamenai

Žydėjimo estafetę nuo birželio iki pat šalnų perima europiniai ciklamenai. Nors žydi ne taip gausiai kaip pavasariniai, jų žiedai beveik dvigubai didesni, o ir pats augalas aukštesnis, apie 20 cm. Tikra gėlynų puošmena gebenlapis ciklamenas, žydintis visą rudenį, nuo rugpjūčio iki lapkričio. Jo lapai žaliuoja per visą žiemą ir vasarą, sunyksta tik prieš žydėjimą, o artėjant žiemai augalas vėl sulapoja. Šis ciklamenas žydi itin gausiai ir, kai rudenį kitų žiedų mažiau, tampa ryškiu sodybos akcentu.

Taigi iš šių skirtingų ciklamenų rūšių atpalaidavus fantaziją bus nesunku sukurti 9 mėnesius žydintį gėlyną. Nors lauke augančių ciklamenų spalvų įvairovė gerokai menkesnė nei kambarinių, atspalvių niuansus ar spalvų kontrastus pavyks išgauti derinant su kitais augalais.

Mėgsta pavėsį, bet žūva nuo drėgmės pertekliaus

Dažnai sukame galvas, kokių augalų pasodinti ten, kur mažiau saulės spindulių. Regis, kas gali žydėti pavėsingoje kiemo pusėje?! Ir visai pamirštame, kad būtent ciklamenai pajėgūs išgelbėti padėti, ypač tada, kai ir vietos ankštoka. Svarbiausia – humusinga žemė ir nepriekaištingas drenažas, sako G. Pociulienė. Ciklamenai kaip ir raktažolės, beje, abu augalai priklauso raktažolinių (Primulaceae) šeimai, mėgsta drėgnesnę, bet neužmirkstančią žemę.

„Po stipresnio lietaus užsilaikęs vanduo gali supūdyti stiebagumbį. Ir molingoje žemėje neauga, – perspėja pašnekovė. – Ypač gerai jaučiasi po obelimis. Šių vaismedžių šaknys nėra paviršinės, todėl nekonkuruoja su gėlėmis, neatima iš jų maisto medžiagų ir mineralų. Nors pavasarį lapų nėra, šiokį tokį šešėlį metą šakos ir saulė ciklamenų nenukaitina. Jie gali augti ir po aukščiau išsišakojančiais krūmais, svarbu, kad jų šaknys nebūtų paviršinės. Jeigu pasodinote ciklamenus atokiau nuo lapuočių, nepagailėkite jiems lapų komposto.“

ciklamenai

Vazonėliuose augančius daigus į nuolatinę vietą galima sodinti bet kada. Bet dirvoje augančius ciklamenus sumanius persodinti į kitą vietą, reikia palaukti, kol augalai numeta lapus ir panyra į ramybės būseną.

Šiuo metu G. Pociulienės gėlyne matosi vos vienas kitas europinio ciklameno lapas, tad pats geriausias metas juos persodinti. „Gebenlapės priešingai, labai suvešėjusios, lapai nuostabūs ir žaliuos visą vasarą, bet rudeniop prieš žydėjimą sunyks, tad joms persodinti tiks rugpjūtis, prieš pradedant žydėti“, – paaiškina gėlininkė.

Ciklamenų galima nusipirkti ir parduotuvėse. Jie paprastai parduodami be vazonėlių, tiesiog stiebagumbiai be lapų. Pašnekovė pataria perkant atidžiai apžiūrėti, nes pasitaiko, kad gumbai būna papeliję ar sumušti – iš tokių nieko gero nebus. Verta rinktis gyvybingus gumbelius, kurių viršuje matosi žiedų pumpurėliai – būtent jie pasirodo pirmieji.

Pasak gėlininkės, augalai sodinami negiliai, svarbu, kad stiebagumbis pasidengtų žemėmis, ne taip kaip kambarinių ciklamenų. Nors šiaip augalas nėra lepus ir lietuviškus šalčius gerai atlaiko, virš žemės paliktas gumbas žiemą tikrai sušaltų.

Pašnekovė pasakoja, kad žiemos metu ciklamenus vis tik lengvai pridengia eglės šakelėmis, bet ne tam, kad apsaugotų nuo šalčio, o, kad į stiebagumbius neįsisuktų alkani graužikai. „Bet jokiu būdu negalima uždengti storu šakų sluoksniu. Šie augalai žiemoja su lapais, tad per storai uždengti jie paprasčiausiai sušustų. Šakų priedangą turi lengvai perpūsti vėjas“, – pataria kolekcininkė.

Žemesnių augalų bičiuliai

Ciklamenai nėra aukšti augalai, todėl gėlininkė rekomenduoja kruopščiau paieškoti jiems vietos sodyboje. Visais metų laikais tiek lapais, tiek žiedais jie gali puošti vaismedžių ar lapuočių pomedžius, po krūmais atsiveriančias paunksmes. Bet tikrai netiks varpinių augalų draugijai. Jie ir aukšti, ir plačiai išskleidžia kerą, o iš po jo mažiesiems ciklamenams niekaip nepavyks iškelti savo lapų ir žiedų.

Užtat gražiai derės su kitais pusiau pavėsį ir humusingą dirvą mėgstančiais žemais augalais, tarsi žalias lapų kilimas apjuos gėlynus ar pastatų pasienį, harmoningai įsilies į alpinariumą.

„Tenka pripažinti, kad lauke augančių ciklamenų spalvų paletė gerokai kuklesnė nei kambarinių. Maniškiai žydi baltais, švelniai rožiniais ir tamsiai rožiniais žiedais. Šį pavasarį pasėjau dar vienos rūšies, žydinčios ryškiai rožiniais žiedeliais, sėklų, nekantrauju juos pamatyti“, – prisipažįsta pašnekovė, tačiau teks apsišarvoti kantrybe.

ciklamenai

Dauginimas

Ciklamenai dauginami dviem būdais – sėklomis ir stiebagumbiais. G. Pociulienė paprastai daigina sėklas, nors ne visada tai padaryti paprasta. Pasak jos, parsisiųstos sėklos ne itin daigios, matyt, ilgiau palaikytos, todėl stengiasi jų pasirinkti nuo savų augalų ir sėti iškart. Šioms sudygti pakanka mėnesio ar kiek daugiau. Paaugusius daigelius, kai jau susiformuoja du tikrieji lapeliai, pikuoja ir po vieną sodina į vazonėlius.

Juose ciklamenų mažyliai auga dar apie metus. Pavasarį jie iškeliauja į nešildomą šiltnamį, o atšilus orui, kad neperkaistų, perkeliami į pavėsingą kiemo vietą. Nuo rudens kito pavasario gerokai ūgtelėję ciklamenai laukia vėl šiltnamyje ir praėjus šalnoms galiausiai pasodinami į nuolatinę vietą.

Tik nereikėtų tikėtis, kad jauni augalai tais pačiais metais atskleis visą savo grožį, perspėja kolekcininkė. Pasodinti į gėlyną pirmais metais žydi menkai, vos vienas kitas žiedelis pasirodo, nes stiebagumbiui reikia laiko užaugti ir pilnai subręsti. O jau kitą sezoną galima tikėtis rožinėmis ir baltomis spalvomis pražystančio žiedų kilimo.

„Tiesa, ciklamenai pasisėja ir patys, jeigu žemė pakankamai puri ir humusinga. Tik pastebėjau, kad sėklas mėgsta išnešioti skruzdės ir graužikai, matyt, todėl lauke sudygsta negausiai“, – patirtimi dalijasi gėlininkė.

 

Genovaitės POCIULIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis