Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Genetiškai modifikuotų organizmų Lietuvoje neaptikta

2023/01/15


Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) kasmet vykdo žemės ūkio augalų pasėlių, siuntų ir Lietuvoje prekiaujamų gėlių rinkos, kurioje yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) priemaišų, stebėseną. Genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami mėginiai ir pernai.

Imti pasėlių ir gėlių mėginiai

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš šiais metais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje. Daugiausiai grūdinių augalų auginama derlingiausiuose šalies regionuose, todėl daugiausiai mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių paėmė Šiaulių, Kauno ir Vilniaus bei Klaipėdos ir Panevėžio regioninių skyrių specialistai. Kituose regionuose šiais metais genetinės modifikacijos tyrimams imta po kelis mėginius.

Iš rinkoje prekiaujamų gėlių šiais metais paimti rožių ir tikrųjų gvazdikų (melsvos ar mėlynos spalvos) bei petunijų (tarp jų – iš gausiažiedžių petunijų ir iš darželinių petunijų, kurios turėjo galimai genetiškai modifikuotai veislei būdingų požymių, siuntos) mėginiai.

Kaip ir ankstesniais metais, Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir šalies rinkoje prekiaujamose gėlėse GMO priemaišų nerasta.

Genetinės modifikacijos tyrimams 2022 m. paimtų mėginių žemėlapis

Skirtingų rūšių pasėlių bei rinkoje prekiaujamų gėlių mėginiai vaizduojami vis kita spalva: juoda – iš rapsų pasėlių, žalia – iš kukurūzų pasėlių, oranžine – iš kviečių pasėlių, šviesiai ruda – iš cukrinių runkelių pasėlių, vyšnine – iš liucernų žolynų pasėlių, tamsiai ruda – iš bulvių pasėlių, žalsva – iš sėjamųjų linų pasėlių, violetine – iš sojos pasėlių, geltona – iš rinkoje prekiaujamų gėlių.

Krovinyje iš Rusijos – aptikta

Kovo 25 d. VAT Medininkų kelio pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos posto specialistai, atlikdami į Lietuvą įvežamų ir mūsų šalies teritorija į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis vežamų žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų bei dauginamosios medžiagos krovinių stebėseną, paėmė sėjamųjų linų sėmenų krovinio (produkcijos kilmės šalis Rusijos Federacija) mėginį.

Tyrimus atlikę Nacionalinės maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai sėjamųjų linų mėginyje aptiko genetiškai modifikuotų priemaišų. Krovinys buvo skirtas Vokietijai, todėl apie tyrimo rezultatus pranešta šios valstybės kompetentingai kontrolės institucijai, taip pat – Europos Komisijai, kuri koordinuoja visų valstybių narių veiksmus, siekiant išvengti neįteisintų genetiškai modifikuotų augalų, augalinės produkcijos ar dauginamosios medžiagos plitimo.

Produkcijoje nustačius genetiškai modifikuotų priemaišų, 2 metus nuo laboratorinių tyrimų atlikimo dienos (genetiškai modifikuotų priemaišų nustatymo dienos) visi konkrečios įmonės, kurios siuntoje nustatyta genetiškai modifikuotų priemaišų, nauji kroviniai (ne tik sėjamųjų linų, bet ir kitų augalų rūšių, atsižvelgiant į GMO sąrašą) privalo būti patikrinti ir turėti dokumentą, įrodantį, kad krovinys buvo patikrintas akredituotoje laboratorijoje ir jame genetiškai modifikuotų priemaišų nerasta. Jeigu tokių dokumentų nebus, Augalininkystės tarnybos specialistai privalės paimti mėginį, o tyrimo išlaidas turės apmokėti krovinio savininkas arba jo įgaliotas asmuo. Neįvykdžius išdėstytų sąlygų, krovinys į ES teritoriją nebus įleistas.

 

Šaltinis: Valstybinė augalininkystės tarnyba prie ŽŪM

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.