Kaunas +11,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 8 Spa 2024
Kaunas +11,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 8 Spa 2024

Griežtesni reikalavimai biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsaugai

2022/12/04


Pasaulyje fiksuojamas spartus laukinių rūšių populiacijos nykimas. 2020 m. pristatytoje Europos Sąjungos (ES) biologinės įvairovės strategijoje iškeltas tikslas iki 2030 metų sustabdyti biologinės įvairovės nykimą, pašalinant pagrindinius šio proceso veiksnius. Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP) biologinei įvairovei saugoti ir atkurti numatyti du geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartai – GAAB8 ir GAAB9.

GAAB8 – biologinė įvairovė ir kraštovaizdis

GAAB8 standartas įpareigoja saugoti biologinę įvairovę ir kraštovaizdį. Šis reikalavimas reglamentuoja mažiausią ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalį, o visame žemės ūkio paskirties plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymą ir draudimą pjauti gyvatvores ir medžius paukščių perėjimo ir jauniklių auginimo sezonu. Pareiškėjas, siekiantis atitikti šį reikalavimą, kasmet turi pasirinkti vieną iš šių dviejų alternatyvų:

Alternatyva nr. 1 – pareiškėjai ne mažiau nei 4 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės gali skirti kraštovaizdžio elementams (EASV) ir / arba pūdymui.

Alternatyva nr. 2 – pareiškėjai ne mažiau 7 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės gali skirti tarpiniams augalams arba azotą fiksuojantiems augalams su sąlyga, kad 3 proc. iš šių 7 proc. sudarys kraštovaizdžio elementai.

SP pateiktas orientacinis objektų ir negamybinių plotų, atitinkančių reikalavimus minimaliai daliai apskaičiuoti, sąrašas, jame nurodoma, koks objektas kokį kraštovaizdžio plotą atitinka. Pavyzdžiui, pakrančių ir juostos, kurių plotis yra 1–10 m, vienas ilgio metras atitinka 10 kv. m kraštovaizdžio elemento ploto, o juostų, kurių plotis yra 11–20 m, vienas ilgio metras atitinka 15 kv. m kraštovaizdžio elemento ploto.

Objektais ir negamybiniais plotais, tinkančiais minimaliai daliai apskaičiuoti, gali būti akmenynai, akmenų, šakų, kelmų krūvos, vandens telkinių pakrantės, pagrioviai, įskaitant apsaugines vandens juostas, ežios (ribinės juostos), palaukės, apsauginės medžių ir krūmų juostos, pavieniai medžiai ar krūmai, medžių ir krūmų grupės, įskaitant senų sodybviečių želdinius, pūdymui palikta žemė, kasmet užmirkstančios vietos ariamojoje žemėje, kūdros.

Pareiškėjams draudžiama sunaikinti jų valdose esančius miškelius, tvenkinius ir kūdras, kurie yra išskirti kaip kraštovaizdžio elementai EASV sluoksnyje.

Svarbu, kad:

  • plotuose, patenkančiuose į Paukščiams svarbių teritorijų sluoksnį, draudžiama kirsti ir genėti medžius bei gyvatvores paukščių jauniklių perėjimo ir augimo metu, t. y. nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d. (taikoma ir 2023 m.);
  • tarpinių pasėlių ploto perskaičiavimo koeficientas yra 0,3, t. y. 1 kv. m atitinka 0,3 kv. m užskaitos ploto;
  • tarpinių pasėlių ir azotą fiksuojančių augalų plotuose draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus;
  • valdoje esančius kraštovaizdžio elementus (medžių giraitės, tvenkiniai) bus privaloma išlaikyti (taikoma ir 2023 m.).

Šis standartas netaikomas pareiškėjams, deklaruojantiems mažiau nei 10 ha ariamosios žemės, jeigu daugiau kaip 75 proc. ūkio ariamosios žemės naudojama žolei ar žoliniams pašarams auginti, pūdymui palikta žemė arba yra naudojama ankštiniams augalams auginti, arba naudojama keliais minėtais tikslais, jeigu daugiau kaip 75 proc. reikalavimus atitinkančios žemės ūkio paskirties žemės yra daugiametės pievos, yra naudojama žolei ar kitiems žoliniams pašarams auginti arba naudojama keliais minėtais tikslais, deklaruojantiems daugiamečius augalus.

GAAB8 standartas dėl geopolitinės situacijos įsiteisės tik nuo 2024 metų.

GAAB9 – aplinkos atžvilgiu jautrių daugiamečių pievų apsauga

Šis standartas draudžia keisti „Natura 2000“ teritorijose esančių daugiamečių žolynų, kurie nustatyti kaip aplinkos požiūriu pažeidžiami daugiamečiai žolynai, paskirtį arba juos arti.

Tokias pievas galima atnaujinti – suarti ir atsėti, jeigu tai numatyta gamtotvarkos plane. Detalesnės gamtotvarkos priemonės (galimas pievų atnaujinimas, atsėjimas) pateikiamos saugomų teritorijų įstatyme ir Aplinkos ministerijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos strateginio planavimo dokumentuose. Pievų atnaujinimas ir atsėjimas gali būti vykdomas tik gavus kompetentingos gamtos apsaugos institucijos sutikimą.

Šis reikalavimas užtikrins biologinės įvairovės požiūriu vertingų pievų ir joms artimų buveinių, pelkių ir medžiais apaugusių natūralių buveinių išlaikymą. GAAB9 prisideda ir prie vertingų buveinių bei rūšių, įskaitant paukščių lizdavietes ir perėjimo vietas, apsaugos, anglies sekvestracijos, vandens ir dirvožemio kokybės gerinimo. Laikytis šio reikalavimo privalo pareiškėjai, kurių deklaruojami plotai patenka į Aplinkosaugos atžvilgiu pažeidžiamų daugiamečių ganyklų arba pievų sluoksnį.

Kam ir kokie GAAB privalomi?

„Kiekvienas ūkis individualus, tad kiekvienam jų bus taikomi skirtingi reikalavimai. Jei ūkininkas neturės daugiamečių pievų, jam negalios nei GAAB1, nei GAAB9, – ūkių specifikos svarbą vykdant GAAB standartus akcentuoja Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas. – Ministerija paskelbs visus žemėlapius, kuriais vadovaudamiesi ūkininkai galės nusistatyti, kokios teritorijos, kurioms pritaikytas vienas ar kitas GAAB standartas, yra jų dirbamoje žemėje. Ir tai siūlyčiau padaryti nelaukiant deklaravimo dienos, kad neatsirastų pažeidimų, už kuriuos bus taikomos sankcijos, sumažinant tiesiogines išmokas.“

ŽŪM artimiausiu metu planuoja paskelbti, kokias sankcijas ūkininkui užtraukia konkrečių GAAB standartų pažeidimai.

ŽŪM informacija

Redakcijos nuotrauka

299/7

Dalintis
Mano ūkis