Iš Kauno kilusi Jurga Medžionienė, šešiolika metų gyvena Norvegijoje. Ji yra dirbusi mokytojos padėjėja, mokydama lietuvius norvegų kalbos, turėjusi savo įmonę – bet tai jau praeitis. Šiandien Jurga mėgaujasi gyvenimu. Maisto gamyba – mylamas moters hobis. Jurga yra tinklaraščio „Skanios istorijos“ kūrėja. Ji sutiko praverti savo virtuvės duris ir papasakoti, ką pastaruoju metu gamina. Žinoma, kiekvienas receptas „pagardintas“ istorijomis. Šį kartą dėmesio centre – gaminiai iš ir su norvegiškomis mėlynėmis. Tinka ir lietuviškos!
Daug ko išmoko iš vyro
Jurga pasakoja, kad jos vyras norvegas Inge visada sukosi maisto gamybos srityje, buvęs profesionalus virtuvės šefas, dirbęs ne viename žinomame Oslo restorane, tad iš jo daug ko išmokusi.
„Gaminame abu, pastaruoju metu aš daugiau. Savo malonumui turiu ir nediduką daržą. Auginu pomidorus, agurkus, šparagines pupeles, patisonus, žirnius, labai daug prieskoninių žolelių, nes be jų virtuvėįe neapsieinu. Gyvename maždaug 70 km nuo Oslo, miškų apsuptyje, tad uogos, grybai – ranka pasiekiami“, – pasakojo ji.
Receptus kuria ir patobulina
Moteris dažnai gamina įdomesnių, išradingesnių patiekalų, retsykiais ir standartinių, daug kam žinomų. Bet visiems būdinga tai, kad gana greitai ir lengvai pagaminami. Neišsiverčia ir be norvegiškų patiekalų. Gamina šeimai, draugams, artimiesiems. Tai jai teikia didelį malonumą. Receptus kuria pati ir patobulina.
„Dažnai matau idėją, o tada galvoju, kaip tai padaryti. Tik klasikinius kitų šalių patiekalus gaminu pagal receptą. Ir tai dažnai improvizuoju. Konditerijoje laikausi kepinių receptų, bet dažniausiai fantazuoju ir kuriu derinius“, – tvirtino Jurga.
J. Medžionienė atvirai prisipažįsta: „Gyvenimas miškų apsuptyje vasarą – tai ilgas atostogų romanas! Nori – eini grybauti, uogauti, nori – deginiesi pievoje ar eini maudytis ežere... Dar gali kelti puotas lauke, ką nors kepant kepsninėje, arba tiesiog tinginiauti, plepėti prie kavos puodelio ir pyrago su kaimynais... Jei ryte nusprendi, kad pietums reikia voveraičių, eini čia pat į mišką ir prisirenki. Kompaniją visada palaiko katinas Olav, kaip šuo einantis visur iš paskos. Abu gamtoje praleidžiame daug laiko.“
Mėlynių tortas
Ryte greitai iškepu torto pagrindą, o jam pravėsus, netrunku suplakti kremą.
Tešlai:
2 kiaušiniai
70 g cukraus
160 g maltų migdolų arba migdolų miltų
Kremui:
mėlynių
3 šaukštai citrinos sulčių
kelių mėtos lapelių
350 g sūrio „Philadelphia“
300 ml riebios grietinėlės
1/3 indelio kondensuoto pieno
šaukštelio vanilinio cukraus
keleto lašų romo esencijos
Atskiriu kiaušinių baltymus ir suplaku su cukrumi iki standžių putų. Įmaišau miglų miltų.
Į skardą įtiesiu kepimo popieriaus, uždedu 20 cm skersmens žiedą ir sukrečiu tešlą. Kepu 20 min. 180 ⁰C orkaitėje.
Torto pagrindui atvėsus, dedu jį ant serviravimo lėkštės ir vėl apjuosiu žiedu.
Sutrinu mėlynes su mėtų lapeliais ir citrinos sultimis.
Kremui kitame inde iki standumo suplaku sūrį, grietinėlę, kondensuotą pieną, įberiu cukraus ir įpilu romo esencijos.
Į kremą įmaišau mėlynių tyrę ir aptepu torto pagrindą, lengvai kremą apglaistydama stalo peiliu.
Dedu tortą į šaldytuvą ir palaikau 6 val.
Po to kepinį galima papuošti mėlynėmis, citrinos žievele ir mėta.
Nuodėmingai skanu!
Pyragaičiai su mėlynėmis ir mangu
Gana greitai pagaminami nuostabaus skonio pyragaičiai. Daugiausiai sugaištu, kol sudedu pjaustytą tešlą ir aptepu sviestu.
Reikės:
kelių lakštų „Filo“ arba „spring roll“ tešlos
sviesto tešlai aptepti
mėlynių ir mango
šlakelio citrinos sulčių
2 šauktų cukraus
Kremui:
175 g maskarponės arba „Philadelphia“ sūrio
300 ml riebios grietinėlės
2 šaukštų cukraus pudros
šaukštelio vanilinio cukraus
romo esencijos
„Filo“ arba „spring roll“ tešlą sukarpau kvadratais, keksiukų formeles ištepu sviestu, dedu į juos po lapelį tešlos. Kiekvieną aptepu tirpintu sviestu, o tada ant viršaus uždedu po lapelį tešlos. Vėl aptepu tirpintu sviestu. Kepu 8 min. 180 ⁰C orkaitėje.
Sudedu į dubenį visus kremo ingredientus ir suplaku iki standumo.
Mangą sutrinu su cukrumi, įpilu citrinos sulčių.
Konditeriniu švirkštu įspaudžiu kremo į kiekvieną krepšelį, apšlakstau mango tyre ir pabarstau mėlynių.
Ir nebūčiau aš, jei neužberčiau kapotų pistacijų!
Išeiga – 12 vnt. neapsakomo gėrio.
Vasaros topas – šaltanosiai
Šaltanosius būtinai gaminu, kai tik prasideda mėlynių sezonas. Juos vaikystėje gamino mano močiutė, išmokiusi užsukti virtinuką gražia pynute. Patiekalas visiškai paprastas, tačiau laiko tikrai reikalauja. Bet gamindama šaltanosius, visada medituoju... Tešlą jau daug metų naudoju tą pačią – plikytą. Ji man geriausia!
Reikės:
3 stiklinės (200 ml) miltų
5 šaukštų aliejaus
žiupsnio druskos
stiklinės verdančio vandens
mėlynių
Miltus šaukštu sumaišau su aliejumi ir druska. Užplikau verdančiu vandeniu ir vėl išmaišau šaukštu. Kai masė truputį pravėsta, išminkau.
Kočioju, išspaudžiu apskritimus, į vidurį dedu su cukrumi sumaišytų šviežių mėlynių. Kraštelius užspaudžiu ir užraitau.
Šaltanosius dedu į verdantį vandenį ir, kai jis vėl užverda, virtinukus palaikau vos keletą minučių. Likusius užšaldau šaldiklyje.
Man močiutė patiekdavo su grietine, cukrumi ir mėlynėmis. Ir aš taip darau!
Nuodėmingai skanus nostalgiškas vasaros patiekalas!
Jurgos MEDŽIONIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.