Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Sąnarių endoprotezus galima bus rinktis pagal poreikį ir galimybes

2024/02/19


Nuo šių metų gegužės 1-osios pacientų, kuriems reikia endoprotezuoti sąnarius, laukia keli svarbūs pokyčiai. Naikinama nuostata, kad vyresni nei 65 metų žmonės negali būti įtraukiami į eilę gauti mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų. Taip pat atsiranda galimybė pacientams, norintiems įsigyti endoprotezus savo lėšomis, pasirinkti kokybės reikalavimus atitinkančias priemones iš gydymo įstaigos siūlomų variantų.

Užtikrins sąnarių endoprotezų kokybę ir saugumą

Sąnarių endoprotezavimas yra vienas iš efektyviausių būdų gydyti sąnarių ligas, kurios sukelia skausmą, judėjimo ribojimą ir negalią. Sąnarių endoprotezavimas padeda atkurti sąnarių funkciją, sumažinti skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Kasmet Valstybinė ligonių kasa (VLK) nuperka apie 11 tūkst. kelio ir klubo endoprotezų. Jie skiriami tiems, kurie įrašyti į eilę šiems protezams gauti. VLK centralizuotai perka tik kokybiškus ir saugius sąnario endoprotezus iš pasaulinio lygio gamintojų. Pacientai gali būti ramūs, kad implantuotas sąnario endoprotezas atitiks visus kokybės ir saugumo reikalavimus bei standartus.

,,Kai kurie gyventojai nori savo lėšomis įsigyti kitokį, nei kompensuoja VLK, sąnario endoprotezą. Pavyzdžiui, pernai tokių žmonių buvo apie 1,8 tūkstančio. Sąnarį jie nusipirkdavo tiesiogiai iš gamintojo ar tiekėjo, tačiau tokia tvarka neužtikrino šios priemonės kokybės reikalavimų laikymosi. Todėl nuo gegužės 1-osios sąnarius šiems pacientams turės nupirkti gydymo įstaigos, o ne įsigyti patys pacientai“, – aiškina VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

Įsigaliojus naujai tvarkai, pacientui pačiam nereikės ieškoti tiekėjo, prekiaujančio endoprotezais. Jis galės pasirinkti priemonę iš gydymo įstaigos siūlomų variantų ir sumokėti tik skirtumą tarp VLK kompensuojamos ir pasirinkto endoprotezo kainos.

Tokiu būdu sąnarių endoprotezavimo paslaugas teikianti įstaiga, norėdama apdraustiesiems pasiūlyti kitokį sąnario endoprotezą, nei skiria VLK, pirmiausia turės pati reikiamus sąnarių endoprotezus įsigyti. Sąnarių endoprotezų pirkimo išlaidų kompensacijas VLK mokės gydymo įstaigoms. Dabar pagal galiojančią tvarką kompensacija mokama savo lėšomis įsigijusiam endoprotezą pacientui.

Nauja tvarka leis gyventojams rinktis sąnarių endoprotezus pagal savo poreikį ir galimybes gydymo įstaigoje, kurioje jie ketina operuotis. Taip pacientams bus daug patogiau. Be to, nauja tvarka užtikrins, kad visi sąnarių endoprotezai, naudojami gydymo įstaigose, bus kokybiški ir saugūs, nes bus pirkti iš patikimų šaltinių, prieš tai įvertinus, ar jie atitinka kokybės reikalavimus.

Neliks apribojimų

Nuo gegužės 1-osios mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezai galės būti skiriami ir vyresniems nei 65 metų žmonėms, kurie anksčiau negalėjo būti įrašyti į eilę gauti kompensuojamųjų mechaninio tvirtinimo endoprotezų.

Tinkamiausią tiek pagal endoprotezo tipą, tiek pagal tvirtinimo prie kaulo būdą sąnario endoprotezą pacientui prieš operaciją arba operacijos metu parinks operuojantis gydytojas ortopedas traumatologas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, kaulo būklę ir gretutines ligas. Kompensuojamąjį mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezą, jei leidžia paciento sveikatos būklė, galima bus implantuoti neatsižvelgiant į asmens amžių, tačiau visada siūloma pasitarti su gydytoju – jis paaiškins visus sąnario endoprotezo pasirinkimo kriterijus ir galimus rizikos veiksnius.

Viena eilė operacijai

Pernai pasikeitus sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkai, buvo patikslinta endoprotezavimo operacijų laukiančiųjų eilės sudarymo tvarka gydymo įstaigose.

„Įstaigoje yra sudaroma viena eilė kompensuojamajai paslaugai gauti, atsižvelgiant į pacientų kreipimosi laiką ir nepriklauso nuo to, ar pacientas pageidauja savo lėšomis įsigyti endoprotezą ar gauti VLK kompensuojamą. Taigi lėšos, kuriomis įsigytas endoprotezas, nėra pagrindas gauti kompensuojamąją stacionarinę paslaugą kita nei bendros eilės tvarka“, – teigia VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja L. Reinartienė.

Tokiu būdu siekiama, kad visi gyventojai, turintys finansines galimybes įsigyti endoprotezą savo lėšomis ir tokios galimybės neturintys, endoprotezavimo operacijos lauktų vienodą laiką.

Šiuo metu kompensacijos už savo lėšomis įsigytą endoprotezą mokamos tik tuomet, kai pacientai yra sulaukę savo eilės nemokamam sąnario endoprotezui gauti. Kompensacijos už savo lėšomis įsigytą sąnario endoprotezą dydis atitinka mažiausią VLK perkamo standartinio sąnario endoprotezo ir jo priedų kainą.

Pernai Lietuvoje buvo atlikta per 6 tūkst. klubo sąnario keitimo operacijų ir apie 4 tūkst. kelio sąnario endoprotezavimo operacijų. Sąnarių endoprotezų šiuo metu laukia per 12 tūkst. žmonių.

sanariai kompensacija

 

 

VLK informacija

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...