Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Gyvulių augintojams – dar vieni biurokratiniai pančiai

2024/04/15


Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai ir jų eksportui reikalavimų, dar kitaip vadinamas ES kovos su miškų naikinimu reglamentu, arba EUDR, Lietuvos galvijų augintojams gali tapti dar vienu galvos skausmu – elektroninėje erdvėje teks fiksuoti ne tik ganyklų, kuriose gyvuliai ganomi, bet ir tvartų, kur jie laikomi, koordinates ir jas kasmet tikslinti, nes kitaip galvijų parduoti negalės.

Dar praėjusiais metais priimtomis naujomis taisyklėmis siekiama pasauliniu mastu mažinti miškų naikinimą. Mat ES yra stambi prekių ir produktų, kuriuos gaminant labai prisidedama prie miškų naikinimo, vartotoja ir prekiautoja jais. Naujomis taisyklėmis siekiama užtikrinti, kad šių prekių ir produktų vartojimas ir prekyba jais ES neprisidėtų prie miškų naikinimo ir tolesnio miškų ekosistemų alinimo.

Reglamente nustatytos privalomos išsamaus patikrinimo taisyklės visiems veiklos vykdytojams ir prekiautojams, kurie ES rinkai tiekia ar iš ES rinkos eksportuoja palmių aliejų, galvijus, medieną, kavą, kakavą, kaučiuką ir sojas, taip pat taikomos tam tikriems antriniams produktams, pavyzdžiui, šokoladui, baldams, spausdinto popieriaus gaminiams ir tam tikriems palmių aliejaus pagrindo dariniams (naudojamiems, pavyzdžiui, kaip asmens higienos priemonių sudedamosios dalys).

Veiklos vykdytojai privalės susieti parduodamas prekes su žemės sklypu, kuriame jos buvo pagamintos. Naujųjų taisyklių atskaitos data yra 2020 m. gruodžio 31 d. – tai reiškia, kad ES rinkoje bus leidžiama parduoti arba iš ES eksportuoti tik tuos produktus, kurie buvo pagaminti žemėje, kurioje po 2020 m. gruodžio 31 d. nebuvo naikinami ar alinami miškai.

Į reglamentą įtrauktos nuostatos dėl sankcijų, ir valstybės narės turės užtikrinti, kad jos būtų veiksmingos, proporcingos ir atgrasomosios. Baudos, proporcingos aplinkai padarytai žalai ir atitinkamų biržos prekių ar produktų vertei, turėtų siekti bent 4 proc. veiklos vykdytojų metinės apyvartos ES, taip pat turėtų apimti laikiną draudimą dalyvauti viešųjų pirkimų procesuose ir gauti viešąjį finansavimą.

Pagal EUDR, Lietuvos galvijų augintojai, norėdami parduoti galvijus tiek Lietuvos rinkai, tiek ir juos eksportuoti, privalės įrodyti, kad jų galvijai nebuvo ganomi vietoj miškų įrengtose ganyklose ar auginti tvartuose, kurie pastatyti ten, kur po 2020 m. pabaigos augo miškas. Be to, galvijų augintojai privalės turėti įrodymus, kad augindami gyvulius nenaudojo pašarų, kurių sudėtyje yra sojų ar palmių aliejaus, skatinančio miškų naikinimą užsienyje. Visa tai turės būti išsamiai užfiksuota ūkių ataskaitose, nurodant ūkių, kuriuose buvo auginami galvijai, geografinės padėties koordinates.

Balandžio pradžioje 20 šalių grupė parėmė Austrijos žemės ūkio ministro Norberto Totschnigo raginimą Europos Komisijai (EK) laikinai sustabdyti ir peržiūrėti EUDR reglamentą. Apie tai, kad toks reikalavimas ES šalių galvijų augintojams gali turėti rimtų pasekmių ir nenumatytų neigiamų padarinių būtiniausių prekių tiekimui Europos rinkai, EK perspėjo ir gamintojų žemdirbių interesams atstovaujančios organizacijos COPA ir COGECA. Tačiau kol kas EK priešinasi raginimams atidėti reglamento įgyvendinimą. „EK atlieka savo vaidmenį, sutelkdama dėmesį į įstatymo įgyvendinimą“, – teigė atstovas spaudai Adalbertas Jahnzas, kurį cituoja leidinys „Politico“.

 

ŪP informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Verslas