Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Hagoje nepaprastoji padėtis: traktoriai neįleisti į miestą

2023/03/12


Hagos mieste, kuriame įsikūrusi Nyderlandų vykdomoji valdžia, vakar buvo nepaprastoji padėtis. Tuo pat metu vyko dvi masinės protesto akcijos, į kurias suplūdo tūkstantinės minios. Vieną renginį organizavo klimato aktyvistai, o kitą – ūkininkai.

Į Hagą su traktoriais vykstantys ūkininkai policijos buvo stabdomi ir apgręžiami. Jiems teko sunkiąsias transporto priemones palikti neprivažiavus didmiesčio. Protesto akcijos dalyviai į paskirties vietą – masiniams susibūrimams tarnaujantį miesto parką Zuiderkark – toliau keliavo autobusais, kitais automobiliais.

Ūkininkų akcijos organizatorius –– „Farmers Defence Force“ (FDF) („Ūkininkų gynybos pajėgos“) – likus kelioms dienoms iki suplanuoto renginio buvo perspėtas, kad, siekiant išvengti eismo problemų, netvarkos bei pavojaus sveikatai į Hagą traktoriai nebus įleisti, išskyrus du. FDF iniciatyvą parėmė ir „Samen voor Nederland“ (Bendradarbiavimas Nyderlandų labui).

Nepaisant perspėjimo, dalis ūkininkų į Hagą vyko su sunkiąja žemės ūkio technika. Pranešama, kad neprivažiavus didmiesčio buvo sustabdyta „dešimtys traktorių“.

Tvarkai nepakluso tik vienas sunkiasvorės transporto priemonės vairuotojas. Jis į aikštę prasiveržė sulaužydamas užtvarus bei atverdamas kelią sunkvežimių kolonai. Vyras policijos buvo sulaikytas, jam teks atlyginti miestui padarytą materialinę žalą. Kiti vairuotojai atsipirko baudomis.

Išskyrus šį incidentą, apskritai ūkininkų sambūris Zuiderparke buvo taikus. Tai matyti iš policijos tinklaraščio, kuriame nuolat buvo fiksuojama tos dienos situacija, ir iš savivaldybės mero Jano van Zaneno vakare išplatinto pranešimo.

Klimato aktyvistai tvarkos sergėtojams kėlė kur kas didesnį rūpestį nei ūkininkai. Jie ne tik reikalauja, kad vyriausybė nustotų subsidijuoti iškastinio kuro įmones, bet ir ėmėsi nesankcionuotų veiksmų – blokavo greitkelį. Dėl to policija prieš klimato aktyvistus panaudojo vandens patrankas. Policijos pateikiamais duomenimis, Iš viso vakar buvo sulaikyta 700 asmenų.

Zuiderparke buvo susirinkę 25 tūkst. mitinguotojų. Minia atrodė spalvinga – plevėsavo vėliavos (išreiškiant nepasitenkinimą esama vyriausybe jos buvo apverstos), daug žmonių vėliavomis buvo apsigaubę pečius (vėliavos ir kiti renginio atributai čia pat buvo pardavinėjami), virš minios kilo raudoni, balti balionai.

Socialiniuose tinkluose iš Zuiderparko vyko tiesioginė transliacija, o renginys truko daugiau nei keturias valandas. Olandijos žiniasklaida ūkininkų akcijai taip pat skyrė didelį dėmesį.

Pasak žemės ūkio bendruomenei skirto portalo NIEUWEOOGST, į susirinkusiuosius kreipėsi dešiniųjų partijų politikai, ragindami dalyvauti ateinantį trečiadienį vyksiančiuose rinkimuose. Vienas iš kalbėtojų į sceną atėjo su maišu miltinių sliekų tvirtindamas, kad „būtent tai olandai turės valgyti, kai olandai bus nuvaryti nuo savo žemės“.

Ūkininkų nepasitenkinimą kelia valdančiosios koalicijos planai iki 2030 metų perpus sumažinti išmetamus teršalus, daugiausia nitratus. Kartu vyriausybė oficialiai pripažįsta, kad įgyvendinant taršos planą ne visi ūkininkai galės tęsti savo veiklą. Žemdirbiai yra susirūpinę ir dėl kitų žemės ūkio politikos aspektų, naujų mokesčių.

Žemdirbių minia Hagoje susirinko likus kelioms dienoms iki provincijos rinkimų (kovo 15 d.). Netiesiogiai bus renkami atstovai į nacionalinio parlamento aukštuosius rūmus. Tikimasi, kad rinkimuose turėtų gerai pasirodyti ūkininkų interesams atstovaujančios politinės partijos, tai turėtų įtakos pasiūlymams mažinti taršą nitratais.

 

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ

Nuotrauka – tiesioginės transliacijos iš Hagos Zuiderparko stop kadras

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...