Ashburn +19,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023
Ashburn +19,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023

Į 2022-uosius – su mintimis apie Nacionalinę uogos dieną

2021/12/24


Nors šiemet uogų augintojams ir gamtos sąlygos nebuvo labai palankios, ir koronaviruso pandemija darė savo, bet šiųmečio derliaus uogos jei dar neparduotos, tai suskintos tikrai buvo visos. Dabar – tarsi atokvėpis, kai galima pamąstyti ir apie ateitį.

Tautvydas Gurskas

Ne vienerius metus žiemomis rengdavome gyvus susitikimus – seminarus, kurių metu ne tik mokėmės, bet ir sprendėme problemas. Tačiau šių metų pradžioje dėl paskelbto karantino tokios tradicijos teko atsisakyti – tokių susitikimų rengti nebebuvo galima. Bet iš dalies karantinas mums išėjo į naudą – daugelis uogų augintojų, kurie dar nemokėjo, išmoko naudotis kompiuteriais, kitomis naujausiomis technologijomis. Kiekvieną savaitę – antradieniais bei ketvirtadieniais, rengdavome nuotolinius susitikimus – vyko intensyvūs mokymai, o tai labai padėjo ūkininkams tobulėti. To uogų augintojams labai reikėjo.

Kaip minėjau, metai nebuvo labai palankūs augti uogoms. Pavasaris pasitaikė labai šaltas. Staiga atšilus, uogynus užpuolė ligos ir kenkėjai. Kiek ir kokių jų buvo šią vasarą, apie tai galima ir visą knygą surašyti su iliustracijomis. Iš pradžių užpuolė rūdys ir kiti kenkėjai, vėliau, atėjus karščiams, pradėjo plisti erkės, miltligė, puviniai, kitos ligos. Ligų ir kenkėjų buvo ištisa puokštė.

Be to, vasarą, kai užpleškino kaitra, augintojai vos spėjo skinti vasarinį derlių. Rudenį vėl pasitaikė pakankamai vėsūs orai, ir ne visi uogakrūmiai suspėjo sunokinti uogas.

Praėjusi gana šalta žiema parodė, kad mūsų lietuviškos žiemos sąlygomis gali išžiemoti daugelis uogų veislių. Užsitęsęs pavasarinis šaltis kiek pristabdė savalaikę jų vegetaciją, ypač egzotinių veislių uogienojų. Net ir vynuogės neužderėjo tiek, kokio derliaus buvo laukta ir tikėtasi. Dėl nepalankių oro sąlygų šiemet prastesnės ir uogų skonio savybės, nes po šalto pavasario, kai staiga atšilo ir užėjo karščiai, uogos pradėjo sparčiai nokti, taip savyje ir neprikaupusios cukrų, kitų skonį lemiančių medžiagų. Tad net liofilizuotos uogos ir jų produktai šiemet neturi tokių skonio savybių, kokios turėtų būti.

Mūsų asociacijai besibaigiantys metai buvo produktyvūs – mūsų gretos išsiplėtė. Laimėjome keletą finansavimo projektų – rengsime daugiau mokymų, galėsime imtis įvairių rinkodaros priemonių, kad mūsų ūkiai taptų žinomesni, tobulinsime mūsų internetinę svetainę, kad ji būtų patrauklesnė. O tai turėtų pasitarnauti pritraukiant dar daugiau ūkininkų į mūsų būrį. Kuo daugiau mūsų bus vienoje gretoje, tuo būsime stipresni. Tikiuosi, kad ir uogų augintojų atsiras dar daugiau. Mūsų krašto uogos yra labai geros ir kokybiškos – jos nėra tiek apdorotos cheminėmis medžiagomis, kaip atvežtinės.

Tikiuosi, kad laikui bėgant mūsų asociacija virs vos ne kooperatyvu ar dar didesne baze, kuri rūpintųsi ir uogų realizacija tiek Lietuvoje, tiek ir už jos ribų, nes už didesnį kiekį galima gauti ir daugiau pajamų. Kada nors tai, manau, ir įvyks.

Šiuo metu Lietuvoje uogininkystės galimybės nėra pakankamai išnaudotos – tobulėti dar yra kur. Ir plėstis yra kur, bet naujų uogininkystės ūkių kūrimąsi stabdo riboti finansiniai ištekliai. Nemažai jaunų šeimų gal ir norėtų imtis uoginininkystės, tačiau pradžiai reikia gana nemenkų investicijų įrengiant uogynus. Čia pagelbėtų valstybės subsidijavimo programa. Uogų auginimas sukuria gana didelę pridėtinę vertę, darbu aprūpina nemažai žmonių, nes visa priežiūra, net ir uogų skynimas, dar yra labai nedaug mechanizuota. Šioje sferoje dar daug rankų darbo. Tad sukuriama ir nemažai darbo vietų, tik susiduriama su darbo jėgos stygiumi kaime.

Be to, reikia prisiminti, kad įveisus uogyną dar reikia dažnai ir palaukti ne vienerius metus, kol tas uogynas pradeda duoti kokias nors pajamas, jau nekalbant apie pelną. Gal išskyrus braškes ir avietes, kurios gana greitai pradeda duoti pirmąjį derlių. Visos kitos uogos – investicija į ateitį. Reikia ir 4–7 metų.

Tikiuosi, kad ateinančiais metais atsiras daugiau darbo jėgos ir darbo vietų uogynuose. Tačiau svarbiausia – norėčiau, kad Lietuvos gyventojas tikrai suprastų, jog mūsų šalyje išaugintos uogos yra mūsų nacionalinis produktas. Įsisąmoninti tai padėtų Nacionalinė uogos diena. Gal ją būtų galima minėti vasaros viduryje ar kitu metų laiku. Nesvarbu, svarbiausia, būtų akcentuojamos mūsų šalyje išauginamos uogos.

2021-12-24

Lietuvos uogų augintojų asociacijos pirmininkas Tautvydas GURSKAS Tautvydas GurskasLietuvos uogų augintojų asociacijaNacionalinė uogos dienauogosŪkininko patarėjas  
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/07

Strasbūre – byla dėl neatkurtų nuosavybės teisių

Birželio 1 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė nutarimą byloje Lozovskienė prieš Lietuvą (peticija Nr. 50831/19). Peticija pripažinta nepriimtina, nes pareiškėja nepanaudojo vidaus teisinės gynybos priemonių.
2023/06/07

ES telkia paramą po Kachovkos užtvankos sugriovimo

Naujosios Kachovkos užtvankos Ukrainoje sugriovimas sukėlė pražūtingų humanitarinių ir ekologinių padarinių. Tebevykstant nukentėjusių gyventojų evakuacijai Ukraina paprašė tarptautinės ES pagalbos – įrangos ir technikos, skirtos paga...
2023/06/07

Į buvusį vienuolyną plūsta smalsuoliai – svarbus vaidmuo tenka ir kaimo bendruomenei

Palėvenėje užaugę dabartiniai keturiasdešimtmečiai, penkiasdešimtmečiai savo vaikystėje, jaunystėje sunkiai būtų patikėję, kad apleisti buvusio vienuolyno pastatai bus prikelti naujam gyvenimu. Šiandien senos legendos bei isto...
2023/06/07

Gamybiniame bandyme tirta organinių granuliuotų trąšų įtaka augalams

Vienas iš sveiko dirvožemio principų – gyvulininkystės ir augalininkystės sąveika siekiant turtinti dirvožemį organine medžiaga. Gyvulininkystės ar mišriuose ūkiuose kaupiamą mėšlą galima naudoti dirvožemiui gerinti, tač...
2023/06/07

Akcijų išpirkimas – galimybė išvengti akcininkų konflikto, bet apsispręsti reikia iki lapkričio

Daugelis dabar svarsto, ar Vyriausybė tikrai išeis iš kambario nebaigusi pradėtų ir žadėtų darbų. Mokestinė reforma pakibo ant plauko. Tačiau dalį anksčiau planuotų pokyčių valdžia palaiminti spėjo. Tarp jų – ir Akcinių bendrov...
2023/06/07

Vidaus reikalų ministerija suteiks paramą Ukrainai po hidroelektrinės užtvankos sunaikinimo

Vidaus reikalų ministerija (VRM) suteiks skubią pagalbą Ukrainai sunaikintos Kachovkos hidroelektrinės užtvankos sukeltiems padariniams likviduoti. Šiam ministerijos sprendimui skubos tvarka pritarė Vyriausybė.
2023/06/07

100 metų minėsianti Dainų šventė kitąmet suburs net 35 tūkstančius atlikėjų

Vienas didžiausių šalies renginių vyks tik kitąmet, tačiau organizatoriai jau dėlioja realius skaičius. 35 tūkstančiai atlikėjų, 100 dirigentų, 40 val. programos ir 150 tonų įrangos – tokiais skaičiais šiandien ryte pristatyta ...
2023/06/07

Vyriausybė pritarė, kad būtų stiprinama transporto taršos kontrolė

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Saugaus eismo automobilių keliais ir Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymų pakeitimams, kurie padės sustiprinti transporto priemonių taršos kontrolę kelyje, sumažinti neigiamą kelių transporto povei...
2023/06/07

Privalomojo sveikatos draudimo sistema: ką daryti, jei nutrūko draudimas?

Į ligonių kasas dažnai kreipiasi gyventojai, sužinoję, kad jiems nutrūko privalomasis sveikatos draudimas. Žmonės klausia, kaip tokiu atveju elgtis. Valstybinės ligonių kasos specialistai (VLK) primena, kad draudimas gali nutrūkti laiku nesumokėju...