Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024


BNS
 

Į Briuselį plūstant traktoriams ES valstybės susitarė dėl žemės ūkio politikos peržiūros (su ŽŪM komentaru)

2024/03/26


Briuselis, kovo 26 d. (AFP-BNS). Europos Sąjungos valstybės narės antradienį susitarė peržiūrėti griežtesnius ekologinius bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reikalavimus, siekdamos numalšinti kelis mėnesius trunkančius ūkininkų protestus.

Specialus komitetas patvirtino peržiūrą, kurią svarstys Briuselyje susirinkę žemės ūkio ministrai, ūkininkams jau trečią kartą per du mėnesius plūstant į Europos kvartalą, padeginėjant padangas ir šieno ryšulius bei mėtant kiaušinius į riaušių policiją.

„Išklausėme savo ūkininkus ir ėmėmės skubių veiksmų, kad išspręstume jiems rūpimus klausimus tuo metu, kai jie susiduria su daugybe iššūkių“, – sakė Belgijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, žemės ūkio ministras Davidas Clarinvalis (Davidas Klarenvalis).

Pasak jo, peržiūra siekiama sumažinti ūkininkams tenkančią biurokratinę naštą ir leisti lanksčiau vertinti ekologinio ūkininkavimo taisykles išlaikant aukštus aplinkosaugos standartus.

Komitetas pritarė Europos Komisijos pasiūlymui pakeisti tam tikrus aplinkosaugos ir klimato standartus, pagal kuriuos nustatoma, ar ūkininkai gali gauti BŽŪP subsidijas.

Vienas svarbiausių pakeitimų – ūkininkams, kurie dėl ekstremalių oro sąlygų neįvykdo BŽŪP reikalavimų, bus suteikiama laisvės.

ES ūkininkams bus nebetaikomas reikalavimas dalį dirbamos žemės palikti pūdymui – tai priemonė, kuria siekiama apsaugoti dirvožemį ir skatinti biologinę įvairovę, tačiau dėl kurios ūkininkai labai nerimauja. Tačiau jie vis tiek bus skatinami tai daryti.

Valstybės narės galėtų lanksčiau nuspręsti, kuriuos dirvožemius ir kuriuo metų laiku saugoti, be to, jos galėtų įvairinti pasėlius ir juos kaitalioti.

Be to, mažesniems nei 10 hektarų ūkiams nebebus taikomos patikros ir baudos, susijusios su BŽŪP reikalavimų laikymusi.

Kone visose ES šalyse ūkininkai rengia masinius protestus dėl, jų teigimu, pernelyg griežtų aplinkosaugos taisyklių.

Šios nuolaidos daromos likus mažiau nei trims mėnesiams iki Europos Parlamento rinkimų. Apklausos rodo, kad per balsavimą padidės parama kraštutinių dešiniųjų partijoms, kurios savo rinkimų kampanijose atkreipia dėmesį į ūkininkų nepasitenkinimą.

ES nuotr.

kestutis navickas

Ministras K. Navickas: dėl pievų atkūrimo būtinas kuo skubesnis ilgalaikis sprendimas

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba pritarė Europos Komisijos (EK) priimtam deleguotojo reglamento papildymui, pagal kurį šiemet daugiamečių pievų Lietuvoje atkurti nereikės. Tačiau žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atkreipia dėmesį, kad problemai spręsti reikalingas ilgalaikis sprendimas, kitaip po kelerių metų vėl teks susidurti su ta pačia problema.

Tam, kad daugiamečių pievų atkūrimo problema būtų išspręsta iš esmės, reikalingi tolesni ES bazinės teisėkūros pakeitimai, kad šalia daugiamečių pievų išlaikymo būtų įtraukti ir alternatyvūs klimato kaitos poveikio mažinimo būdai.

Bazinių reglamentų keitimo procedūra yra sudėtinga, tačiau jau imtasi EK pasiūlytų supaprastinimų dėl 5,6,7 ir 9 geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartų, tad Lietuva siekia, kad būtų priimtas ir ilgalaikis sprendimas dėl GAAB 1, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymu.

„Esame nuoširdžiai dėkingi už tai, kas jau padaryta, atsižvelgiant į Lietuvos ūkininkų patiriamus sunkumus dėl daugiamečių pievų. Tikimės, kad pakeitimus GAAB 1 standarto galėsime įgyvendinti jau netrukus. Tačiau labai svarbus ir platesnis požiūris. Turi būti įvertintas daugialypis ūkininkų veiksmų indėlis į klimato kaitos poveikio mažinimą, pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties plotų apželdinimas mišku, nusausintų durpynų ir šlapynių pradinės būklės atkūrimas, perėjimas prie neariamosios žemdirbystės ir kitos tvaraus ūkininkavimo praktikos. Tai turi būti vertinama kaip alternatyvos, papildančios arba pakeičiančios daugiamečių pievų išlaikymo įsipareigojimus. Tam vietos ES teisėkūroje turi atsirasti kaip įmanoma greičiau“, – pabrėžia ministras K. Navickas.

Kovo 26 d. ES žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje deleguotojo reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimas patvirtintas balsų dauguma. Teisėkūros procesas bus baigtas, kai nuomonę dėl šio reglamento pareikš Europos Parlamentas balsavimu plenarinėje sesijoje. Tikimasi, kad šis klausimas bus įtrauktas į artimiausią balandžio 10-11 d. plenarinės sesijos darbotvarkę. Dalis jame išdėstytų pakeitimų įsigalios atbuline data nuo 2024 m. sausio 1 d. Šių pakeitimų pritaikymas reiškia, kad Lietuvoje pareiškėjams daugiamečių pievų atkurti 2024 m. nereikės.

ŽŪM informacija

Dalintis