Ashburn +26,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +26,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Į geriausio ūkio rinkimus įtraukta ir rajono bendruomenė

2023/10/19


Mažeikių rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, vyksta pirmasis, regioninis „Metų ūkio“ konkurso etapas. Tačiau šio rajono geriausių ūkių ir ūkininkų rinkimai, organizatorių sprendimu, kiek kitokie, negu įprastai.

Kaip aiškino Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Mažeikių skyriaus pirmininkas Eligijus Pocevičius, į rinkimus siekta įtraukti rajono bendruomenę, kuri, išreikšdama savo nuomonę, balsuodama už konkurse dalyvaujančius ūkius internetu, prisidės prie nugalėtojų išaiškinimo. „Komisijos, kuriai vadovavo Mažeikių rajono vicemeras Eimantas Salatka, ir bendruomenės vertinimai sudarys po pusę galutinio rezultato, todėl abu vertinimai – labai svarbūs“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo E. Pocevičius.

Pasak LŪS Mažeikių skyriaus pirmininko, nors galutiniai rezultatai bus žinomi dar šią savaitę, intriga paliekama iki lapkričio pabaigos, kai bus surengta šventė, paskelbti ir pagerbti „Metų ūkio“ Mažeikiuose nugalėtojai bei prizininkai. Tarp šiemetinių pretendentų – keturi ūkiai.

Kotryna ir Laisvūnas Aušrai iš Urvikių kaimo susipažino studijų metais, sukūrė šeimą ir nusprendė puoselėti šeimos ūkį. Ūkininkai augina 4 ha šilauogių, porą hektarų moliūgų, neseniai pradėjo auginti ir bulves. Prekiauja savo užaugintomis daržovėmis savitarnos kioskelyje, bendradarbiauja su daugeliu kitų Lietuvos ūkių ir smulkių gamintojų. Jauni žmonės yra atviri naujovėms, todėl nežino, kaip ūkininkaus ateityje. Apsisprendimas gali būti nulemtas ne vieno veiksnio ar priežasties, bet padiktuotas rinkos.

Aušriai
Kotryna ir Laisvūnas Aušrai augina šilauoges, moliūgus, bulves, gėrybėmis prekiauja savitarnos kioskelyje.

Vytautas Biekštas, gyvenantis Skuodiškių kaime, Šerkšnėnų seniūnijoje, pradėjo ūkininkauti 2008 metais. Tuo metu dirbo 40 ha žemės. 2016 metais ūkininkauti pradėjo ir žmona Kristina. Pora dirba daugiau kaip 200 ha žemės – savo laukuose augina žiemines ir vasarines grūdines kultūras, rapsus ir ankštines kultūras. Ūkininkai taiko neariamąją žemės dirbimo technologiją, ateityje nori pereiti prie nulinio žemės dirbimo, siekdami sumažinti dirvožemio eroziją, CO₂ emisiją į aplinką, išsaugoti ir didinti dirvožemio humuso sluoksnį, mažinti trąšų ir chemijos kiekius. Ūkyje taikoma sėjomaina, auginami tarpiniai augalai. Ūkininkai dar laiko ir mėsinių galvijų. Ūkiui modernizuoti panaudotos paramos lėšos. Įsigyta nauja technika ir įrenginiai padeda sutaupyti laiko, palengvina darbą ir užtikrina geresnį derlių. Kristina ir Vytautas yra aktyvūs visuomenininkai, dalyvauja bendruomenės veikloje, o nuo 2021 metų ūkininkė Kristina yra Skuodiškių kaimo bendruomenės pirmininkė.

Biekštos
Ūkininkai Kristina ir Vytautas Biekštos taiko neariamąją žemės dirbimo technologiją, ateityje ketina pereiti prie nulinio žemės dirbimo.

Ūkininkas Tomas Inta yra baigęs mechanikos inžinerijos studijas. Po studijų grįžo į Ritinės kaimą ir 2015 metais įkūrė gyvulininkystės ūkį. Pirmiausia įsigijo pieninių buliukų ir telyčaičių, po dvejų metų – veislinių angusų veršingų telyčių. Laikui bėgant, ūkininkas išsinuomojo žemės. Padidėjus žemės plotams, nusprendė kurti mišrųjį ūkį. Augino javus pašarams, likusį derlių parduodavo. T. Inta pasinaudojo parama, įsigijo reikiamų priemonių ir technikos mėsiniams galvijams auginti ir prižiūrėti, pasistatė sandėlį ir grūdų valomąją su džiovykla. Ūkyje naudojamos išmaniosios technologijos: navigacinės sistemos, dirbama naudojant laukų žemėlapius ir tai leidžia įterpti reikalingą trąšų ir kalkių kiekį ten, kur reikia. Šiuo metu ūkyje yra 75 mėsiniai galvijai ir 146 ha žemės. Ūkininko pomėgis – medžioklė. T. Inta padeda ir savo kaimo bendruomenei.

Inta
Tomas Inta yra įkūręs mišrųjį ūkį.

Ūkininkai Oksana ir Viktoras Mockai iš Kalnijų kaimo, ūkininkauti pradėję 2009-aisiais, pasirinko grūdinių, ankštinių ir aliejinių kultūrų auginimą, dabar turi 190 ha žemės. Šeima augina dvi atžalas – dukrą Korneliją ir sūnų Rapolą, gyvena išpuoselėtoje sodyboje. Oksana Žemės ūkio akademijoje yra įgijusi agronomės specialybę, Viktoras – statybininkas. Puikiai besitvarkantys ūkininkai dalyvauja seminaruose, mokymuose. 2015 m. dalyvavo ūkio modernizavimo programoje – už gautą paramą įsirengė grūdų džiovyklą, bokštus, įsigijo chemikalų purkštuvus. Ūkininkai turi „Case 210“ traktorių, „Deutz-fahr 92“ kombainą ir kitos technikos, reikalingos ūkio darbams atlikti.

 

LŪS Mažeikių skyriaus ir redakcijos nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Ūkininkai Oksana ir Viktoras Mockai ne tik sėkmingai ūkininkauja, bet ir kartu su atžalomis puoselėja savo sodybą.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas