Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Jeigu mėgstate gražią lapiją – rinkitės pilėjas

2023/04/25


Lapų forma ir margumu pilėjos kai kuriems asocijuojasi su ateiviais iš kosmoso. Ši dekoratyvi žaluma papuoš bet kuriuos namus, tik ne pro šalį žinoti, kurios rūšys lepesnės. Kuo jos ypatingos, teiravomės Kristinos BALNYTĖS, VU Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Rūšys – panašios ir skirtingos

Pilėja (Pilea) – dilgėlinių šeimos augalas. Šios genties priskaičiuojama net 602 rūšys.

Pilėjų stiebai daugiausia tiesūs arba svyrantys. Smulkūs žiedeliai, žalsvi arba rausvi, įsiterpę lapų pažastyse, varpų ar smulkių kuokštelių formos. Jos natūraliai paplitusios tropikuose, išskyrus Australiją. Pabandykime iš arčiau pažvelgti į vieną kitą rūšį ir veislę.

Spruceana

Paprastoji pilėja (Pilea cadierei) – 40 cm aukščio augalas elipsiškais, iki 8–10 cm ilgio ir 5 cm pločio lapais su trimis išreikštomis gyslomis, kurias skiria sidabrinis paviršius.

„Paprastąją pilėją, dėl pilkšvo atspalvio dar vadinamą aliuminio augalu, itin tinka auginti ne tik kambariuose, bet ir žiemos soduose ar šiltnamiuose, jos gali driektis kaip sodri kiliminė danga arba galima sodinti į didesnius konteinerius, kur jos gražiai svyra“, – atkreipė dėmesį K. Balnytė.

Nummulariifolia

Pilea nummulariifolia, paplitusi Rytų Indijoje ir Pietų Amerikoje, namus gali pripildyti sodrios žalumos, liaunos šakelės yra šliaužiančios arba šiek tiek svyrančios.

Pilea peperomioides – žaismingas augalas apvaliais lapais, atsparus temperatūrų pokyčiams ar kitokiam aplinkos poveikiui. Tai kiek kitokios išvaizdos, stiebu augantis augalas, Kinijoje vadinamas pinigų augalu.

Pilea spruceana – lapai pūsliškai išsipūtę, rausvai rudi, pakenčia saulę, Pilea libanensis – svyrančioji augalo rūšis, Pilea mollis įspūdinga gruoblėta lapų struktūra, Pilea microphylla gali gražiai padengti dirvą

‘Norfolk’

Viena už kitą įspūdingesnės ir pilėjų veislės: ‘Watermelon’ raštais primena arbūzą, ‘Globosa’ – bene vienintelė žydinti patraukliomis rutulinėmis, rausvomis gėlytėmis, ‘Silver Cloud’ – sidabrine lapų spalva, ‘Minima’ – žemesnio ūgio (15–20 cm) veislė smulkesniais lapais, ‘Norfolk’ – margaraštės pilėjos.

Pusiau šešėlyje

K. Balnytės teigimu, pilėjų lapų įvairovė – stulbinanti: vienų lapai raštuoti, margi, kitų – vienspalviai ar su daugybe žalių atspalvių, lygiais ar plaukuotais lapalakščių pakraščiais. Vienos pilėjos – pailgai ovaliais ar lancetiškais, kitos – apvaliais lapais, lygiu paviršiumi arba raukšlėtais... Tačiau vien savybė būdinga visoms, nelygu dydis (nuo kelių milimetrų iki keliolikos centimetrų) ir forma ar spalva, – lapai išsidėstę pražangiai.

Paprastoji pilėja

Tos pilėjos, kurių lapai plaukuoti, nors ir nedilginantys, yra jautresnės, o kurios standžiais lapais, tos atsparesnės temperatūrų svyravimams ir kt.

Pilėjų vazonėlius reikėtų statyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, jas auginti pusiau šešėlyje. Gražiausiai šie augalai atrodo vasarą laikomi netoli palangės ar balkone. Oro temperatūra žiemą turėtų siekti bent 10 °C.

Microphylla

Šiuos augalus reikėtų saugoti nuo skersvėjų. Substratas turėtų būti drėgnas, bet nepermirkęs. Ne pro šalį lapus apipurkšti vandeniu. Pilėjas laistyti patartina minkštu vandeniu, žiemą – saikingai. Tręšti geriau tinka skystomis trąšomis.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad, jei pilėjoms per sausa, gali apnikti voratinklinės erkutės arba miltuotieji skydamariai.

Šios gėlės dauginamos viršūniniais auginiais, o kartais ir lapeliais – ištisus metus, o gali ir pačios pasisėti.

Peperomioides

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...