Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Kaip apsaugoti vaismedžius nuo miško kaimynų ir graužikų?

2023/12/08


Atkeliaujant žiemos sezonui, pateikiame žiupsnelį patarimų ir patirties, kaip apsaugoti vaismedžius nuo miško žvėrelių ir graužikų.

Gelbsti tvoros

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Nobertas USELIS:

„Stirnos ir kiškiai apgraužia ne tik obelaites. Jeigu pasninga gausiau, nukenčia ir jaunos slyvos, vyšnios, trešnės. Stirninai dar vasarą pridaro daug žalos, ragais trindami medelių liemenis ir nubraukdami didelius žievės plotus. Žiemą stirnos ir kiškiai mėgsta graužti vaismedžių šakeles, pakenkia kamienams. Dėl to sunkiau formuoti vaismedžius, sumažėja derlius.

Nuo miško kaimynų geriausiai apsaugo vielos tinklo tvora, bet jos aukštis turėtų siekti 2 m, be to, ji bent 20 cm gyliu turėtų būti įkasta į žemę. Antraip kiškiai gali prasikasti po ja, įlįsti per lapių olas. Sodininkai mėgėjai, auginantys nedaug vaismedžių, galėtų jų plotą žiemai aptverti bent laikina tinklo tvora.

Kai kurie sodininkai naudoja tinklelius atskirai kiekvienam vaismedžiui apsaugoti, bet jeigu užklumpa dideli speigai, ir sniego pripusto daug, gyvūnams vis tik pavyksta ,,apkarpyti“ šakeles. Sniegingą žiemą aprištų, apvyniotų vaismedžių šakeles taip pat sunku apsaugoti nuo kiškių ir stirnų.

O tepti vaismedžius repelentais vis dėlto rizikinga, nes jeigu žiema bus sunki, žvėrys iš bado gali nugraužti ir neskanias šakeles.

Dar daugiau žalos pridaro pelės: jų apgraužtas vaismedis neišgyvena, tenka sodinti naują. Nuodų pelėms dėlioti būtų galima jau rugpjūtį, bet tuo metu derlius dar nenuimtas, tad paprastai nuodų tenka padėti vėliau. Juos slėpkite vamzdeliuose ar kitais būdais, kad nesulestų paukščiai, ypač pravartu jų įberti į urvelius prie medžių. Nuodų patartina parinkti dviejų–trijų rūšių, nes ne visi pelėms gali patikti. Nuodyti paprastai tenka pakartotinai, o ypač pravartu – prieš susidarant nuolatinei sniego dangai.

Ir labai svarbu sode nepalikti aukštos žolės, kad pelės neturėtų kur slapstytis nuo paukščių ir kitų pavojų.“

tvora
,,Naradavos“ sodų tvora šiuolaikiniams kiškiams nėra didelė kliūtis (Romualdo Anilionio nuotr.).

,,Modernėja“ ir kiškiai

UAB ,,Naradava“ direktorius Saulius PALIJANSKAS:

‚Nuo vaismedžių šaknis ir kamienus graužiančių pelių sodams apsaugoti naudokite patikimą būdą – į dėžutes dėkite nuodus ir apdenkite šiaudais, kad jų nesulestų paukščiai.

Kad medelių žievės neapgraužtų kiškiai, apsaugos vielos tinklo tvora. Žiemą jas apžiūrėkite kas savaitę: ar neatsirado landų žvėrims, ypač ten, kur jauni medeliai, o žemė zuikiams prasikasti minkšta. Nepamirškite ir to, kad net aprišus jaunesnius medelius, kiškiai vis tik gali pasiekti viršutines šakas.

Tvorų priežiūra aktuali visus tris metų laikus, išskyrus vasarą. Bet šiuolaikiniai kiškiai ,,modernėja“ ir stengiasi pergudrauti žmones: vakare prasikasa angą po tvora, o ryte išlenda, tad visai išvengti nuostolių nepavyksta. Tokius zuikius belieka vaikyti.

 

pixabay.com nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...