Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Kaip ūkininkams išvengti šimtatūkstantinių nuostolių?

2023/02/13


Ūkininkams šalia įprastinės veiklos kartais tenka susidurti su skaudžiais netikėtumais – gaisrais, mašinų ar technikos pažeidimais ir stichinėmis nelaimėmis. Tokioje aplinkoje veikiančiam verslui bet kokios neplanuotos išlaidos yra didelė problema, ką jau kalbėti apie kritinius įvykius, dėl kurių stoja darbai ir pajamų srautas. Draudimas nuo incidentų neapsaugo, tačiau jiems įvykus yra stipri, o kartais net lemtinga parama verslui išgyventi.

Žemės ūkio technikos ir mobilių įrenginių draudimas

„Ūkininkai kasdieniame darbe naudoja įvairią ir itin brangią įrangą: traktorius, kombainus, purkštuvus, sėjamąsias, krautuvus, priekabas ir kt. Kiekvieną jų apgadinus ar praradus gali kilti didelių nuostolių. Žemės ūkio technikos ir mobilių įrenginių draudimas leidžia sutelkti dėmesį į žemės ūkį, o mes padėsime susidoroti su netikėtumais ir kompensuosime patirtus nuostolius“, – sako Saulius Baranauskas, draudimo bendrovės „If“ įmonių turto produkto vadovas.

Žemės ūkio technika dažniausiai nukenčia nuvažiavusi nuo kelio, kombainų pjaunamąsias apgadina akmenys, išdūžta krautuvų stiklai. „If“ statistikos duomenimis, vidutinė išmoka dėl žalos technikai siekia 4 800 Eur, o vidutinis nuostolis dėl gaisro – net 16 tūkst. Eur. Kiekvienas ūkininkas tokiais atvejais gali sumažinti finansinę naštą, įsigydamas žemės ūkio technikos draudimą.

„Žinoma, geriausia dirbti tobulai tvarkingame lauke, tačiau realybėje darbus tenka atlikti ir vietovėse, kur yra akmenų ir kitų kliūčių. Be to, dėl vieno nepastebėto akmens gali tekti pakeisti visą pjaunamąją, kurios kaina kartais siekia kelias dešimtis tūkstančių eurų“, – teigia S. Baranauskas.

Neretai mašinos nuvažiuoja nuo kelio, įvažiuoja į duobę, atsitrenkia į pastatą ar kitą įrenginį, užsimeta krovinį. Apvirtus traktoriui dažnai tenka „mašiną nurašyti“, patiriama šimtatūkstantinė žala. Praėjusią vasarą vienas darbą baigusių traktorių patyrė nelaimingą atsitikimą, kai sprogo ant jo sumontuoto apsaugos įtaiso baterija. Traktorius užsidegė, žala siekė 223 000 Eur. Kadangi transporto priemonė buvo apdrausta, savininkas galėjo įsigyti naują traktorių.

Pastatų ir įrangos draudimas

Žemės ūkio technika nėra vienintelis ir brangiausias turtas. Dažnai žemės ūkio įmonėms tenka padėti ir patirtus nuostolius atlyginti, kai nukenčia pastatai ar produkcija.

„Kad ir kokių atsargumo priemonių imsitės, stiprus vėjas ar degančios žolės sukeltas gaisras gali atnešti nemažų nuostolių. Net ir per nedidelį gaisrą nuo dūmų aprūksta patalpos, o sandėliuojama produkcija tampa nebetinkama naudoti“, – pasakoja S. Baranauskas.

Įmonių turto draudimas atlygina nuostolius, kuriuos sukėlė ugnis, audra, liūtis, vandentiekio avarijos, vagystės, vandalizmas, įtampos svyravimai, stiklo dūžis ar kitos rizikos.

Stiprus vėjas daro žalą pastatams ir statiniams. Audros žalos atveju įprastos kompensacijos svyruoja nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų. Neretai nukenčia mažesni pastatai ar silpnesnės pastogės. Gaisrų kyla rečiau, tačiau dėl jų nuostoliai būna didžiausi ir skaudžiausi.

Buvo atvejis, kai po darbų į garažą pastatytas krautuvas staiga užsidegė. Krautuvas sudegė visiškai, tačiau liūdniausia, kad gaisras išplito ir apgadino pastatą, kitus du įrenginius. Deja, buvo draustas tik krautuvas. Bendra neapdrausto turto žala siekė 100 tūkst. Eur – tai didelė finansinė našta, kurią ūkininkui teko sumokėti iš savo kišenės.

Saugoti reikia ne tik lizinguojamą turtą. Kaip pavyzdį S. Baranauskas pamini atvejį, kai klientas buvo apdraudęs tik lizinguojamą grūdų džiovyklą. Šioje kilus gaisrui, sudegė ne tik įrenginys, bet ir atsargos, šalia buvę nedrausti statiniai. Tad į draudimą reikėtų žvelgti kompleksiškai, o draudimo bendrovė ir yra partneris, kuris gali patarti ir įvertinti visas galima rizikas.

Verslo nutrūkimas

Jei dėl draudžiamojo įvykio nukenčia įranga, reikia ne tik ją atkurti, bet ir užtikrinti, kad dėl technikos praradimo sumažėjęs arba visai nutrūkęs pajamų srautas nepakenktų įmonės gyvybingumui.

Pavyzdžiui, dėl gaisro bus sugadinta grūdų džiovinimo įranga. Naują įrangą pagaminti, sumontuoti, ištestuoti gali užtrukti iki 12 mėnesių. Tuo metu negalėsite vykdyti veiklos, negausite jokių pajamų, o mokėti atlyginimus darbuotojams, paskolos įmokas bankui reikės. Šias išlaidas ir padengtų verslo nutrūkimo draudimas. „Deja, neretai įmonės šio fakto neįvertina. Kol įranga bus atstatyta, verslas jos negalės naudoti, taigi, ir gauti pajamų“, – konstatuoja „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas.

Kad šis pavojingas smagratis nesugniuždytų verslo, reikalingas verslo nutrūkimo draudimas. Jis atlygina negautų pajamų dalį ir padengia pastoviuosius kaštus: darbo užmokestį, paskolas ir kitas papildomas išlaidas, skirtas verslo nutrūkimo nuostoliams mažinti, kai dėl sugadinto ar sunaikinto turto sutrinka įmonės veikla.

Civilinės atsakomybės draudimas

Įmonės veikla gali padaryti žalos kitų asmenų – klientų, darbuotojų, nuomininkų ir pan. – turtui, sveikatai, taip pat gamtai. Tokia žala gali siekti šimtą ar tūkstantį eurų, bet gali perkopti ir dešimtis ar net šimtus tūkstančių. Jei įmonė apsidraudusi civilinės atsakomybės draudimu, nuostolius nukentėjusiesiems atlygina draudikas.

Žemės ūkio versle pasitaiko situacijų, kai tenka atsakyti, pavyzdžiui, už nekokybišką produkciją. Ūkyje užauginti ar pagaminti produktai gali būti nesaugūs ar pakenkti pirkėjų sveikatai, tad ūkininkams tenka atlyginti nuostolius. Pavyzdžiui, pirkėjas apsinuodys pagamintu maisto produktu ar teikiamos nekokybiškos žaliavos (pienas, mėsa ar grūdai) bus panaudotos kito produkto gamybai. Nuostolių trečiosioms šalims gali sukelti ir, tarkime, grūdų džiovykloje įvykęs gaisras, kai sudega kitos įmonės atsargos – grūdai. Civilinės atsakomybės draudimas galėtų padengti tokias išlaidas grūdų savininkui.

„Prieš pradedant skubius žemės ūkio darbus, kiekvienam verslininkui verta įvertinti jų riziką.

Kad galėtumėte sutelkti dėmesį į žemės ūkį, mes padėsime jums susidoroti su netikėtumais.

Savo klientams negailime patarimų, kaip išvengti kritinių įvykių. Tačiau jeigu jie nutinka, mūsų tikslas ir įsipareigojimas – būti šalia ir būti realia pagalba verslui“, – apibendrina draudimo bendrovės „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas.

https://www.if.lt/verslui/zemes-ukio-imoniu-draudimas?utm_source=ukininkopatarejas&utm_medium=article&utm_term=&utm_content=1&utm_campaign=b2b_cpm_spring_2023

Sužinoti daugiau apie draudimo sprendimus žemės ūkio įmonėms galite www.if.lt/verslui.

 

 

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...