Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

Kaip ūkininkams išvengti šimtatūkstantinių nuostolių?

2023/02/13


Ūkininkams šalia įprastinės veiklos kartais tenka susidurti su skaudžiais netikėtumais – gaisrais, mašinų ar technikos pažeidimais ir stichinėmis nelaimėmis. Tokioje aplinkoje veikiančiam verslui bet kokios neplanuotos išlaidos yra didelė problema, ką jau kalbėti apie kritinius įvykius, dėl kurių stoja darbai ir pajamų srautas. Draudimas nuo incidentų neapsaugo, tačiau jiems įvykus yra stipri, o kartais net lemtinga parama verslui išgyventi.

Žemės ūkio technikos ir mobilių įrenginių draudimas

„Ūkininkai kasdieniame darbe naudoja įvairią ir itin brangią įrangą: traktorius, kombainus, purkštuvus, sėjamąsias, krautuvus, priekabas ir kt. Kiekvieną jų apgadinus ar praradus gali kilti didelių nuostolių. Žemės ūkio technikos ir mobilių įrenginių draudimas leidžia sutelkti dėmesį į žemės ūkį, o mes padėsime susidoroti su netikėtumais ir kompensuosime patirtus nuostolius“, – sako Saulius Baranauskas, draudimo bendrovės „If“ įmonių turto produkto vadovas.

Žemės ūkio technika dažniausiai nukenčia nuvažiavusi nuo kelio, kombainų pjaunamąsias apgadina akmenys, išdūžta krautuvų stiklai. „If“ statistikos duomenimis, vidutinė išmoka dėl žalos technikai siekia 4 800 Eur, o vidutinis nuostolis dėl gaisro – net 16 tūkst. Eur. Kiekvienas ūkininkas tokiais atvejais gali sumažinti finansinę naštą, įsigydamas žemės ūkio technikos draudimą.

„Žinoma, geriausia dirbti tobulai tvarkingame lauke, tačiau realybėje darbus tenka atlikti ir vietovėse, kur yra akmenų ir kitų kliūčių. Be to, dėl vieno nepastebėto akmens gali tekti pakeisti visą pjaunamąją, kurios kaina kartais siekia kelias dešimtis tūkstančių eurų“, – teigia S. Baranauskas.

Neretai mašinos nuvažiuoja nuo kelio, įvažiuoja į duobę, atsitrenkia į pastatą ar kitą įrenginį, užsimeta krovinį. Apvirtus traktoriui dažnai tenka „mašiną nurašyti“, patiriama šimtatūkstantinė žala. Praėjusią vasarą vienas darbą baigusių traktorių patyrė nelaimingą atsitikimą, kai sprogo ant jo sumontuoto apsaugos įtaiso baterija. Traktorius užsidegė, žala siekė 223 000 Eur. Kadangi transporto priemonė buvo apdrausta, savininkas galėjo įsigyti naują traktorių.

Pastatų ir įrangos draudimas

Žemės ūkio technika nėra vienintelis ir brangiausias turtas. Dažnai žemės ūkio įmonėms tenka padėti ir patirtus nuostolius atlyginti, kai nukenčia pastatai ar produkcija.

„Kad ir kokių atsargumo priemonių imsitės, stiprus vėjas ar degančios žolės sukeltas gaisras gali atnešti nemažų nuostolių. Net ir per nedidelį gaisrą nuo dūmų aprūksta patalpos, o sandėliuojama produkcija tampa nebetinkama naudoti“, – pasakoja S. Baranauskas.

Įmonių turto draudimas atlygina nuostolius, kuriuos sukėlė ugnis, audra, liūtis, vandentiekio avarijos, vagystės, vandalizmas, įtampos svyravimai, stiklo dūžis ar kitos rizikos.

Stiprus vėjas daro žalą pastatams ir statiniams. Audros žalos atveju įprastos kompensacijos svyruoja nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų. Neretai nukenčia mažesni pastatai ar silpnesnės pastogės. Gaisrų kyla rečiau, tačiau dėl jų nuostoliai būna didžiausi ir skaudžiausi.

Buvo atvejis, kai po darbų į garažą pastatytas krautuvas staiga užsidegė. Krautuvas sudegė visiškai, tačiau liūdniausia, kad gaisras išplito ir apgadino pastatą, kitus du įrenginius. Deja, buvo draustas tik krautuvas. Bendra neapdrausto turto žala siekė 100 tūkst. Eur – tai didelė finansinė našta, kurią ūkininkui teko sumokėti iš savo kišenės.

Saugoti reikia ne tik lizinguojamą turtą. Kaip pavyzdį S. Baranauskas pamini atvejį, kai klientas buvo apdraudęs tik lizinguojamą grūdų džiovyklą. Šioje kilus gaisrui, sudegė ne tik įrenginys, bet ir atsargos, šalia buvę nedrausti statiniai. Tad į draudimą reikėtų žvelgti kompleksiškai, o draudimo bendrovė ir yra partneris, kuris gali patarti ir įvertinti visas galima rizikas.

Verslo nutrūkimas

Jei dėl draudžiamojo įvykio nukenčia įranga, reikia ne tik ją atkurti, bet ir užtikrinti, kad dėl technikos praradimo sumažėjęs arba visai nutrūkęs pajamų srautas nepakenktų įmonės gyvybingumui.

Pavyzdžiui, dėl gaisro bus sugadinta grūdų džiovinimo įranga. Naują įrangą pagaminti, sumontuoti, ištestuoti gali užtrukti iki 12 mėnesių. Tuo metu negalėsite vykdyti veiklos, negausite jokių pajamų, o mokėti atlyginimus darbuotojams, paskolos įmokas bankui reikės. Šias išlaidas ir padengtų verslo nutrūkimo draudimas. „Deja, neretai įmonės šio fakto neįvertina. Kol įranga bus atstatyta, verslas jos negalės naudoti, taigi, ir gauti pajamų“, – konstatuoja „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas.

Kad šis pavojingas smagratis nesugniuždytų verslo, reikalingas verslo nutrūkimo draudimas. Jis atlygina negautų pajamų dalį ir padengia pastoviuosius kaštus: darbo užmokestį, paskolas ir kitas papildomas išlaidas, skirtas verslo nutrūkimo nuostoliams mažinti, kai dėl sugadinto ar sunaikinto turto sutrinka įmonės veikla.

Civilinės atsakomybės draudimas

Įmonės veikla gali padaryti žalos kitų asmenų – klientų, darbuotojų, nuomininkų ir pan. – turtui, sveikatai, taip pat gamtai. Tokia žala gali siekti šimtą ar tūkstantį eurų, bet gali perkopti ir dešimtis ar net šimtus tūkstančių. Jei įmonė apsidraudusi civilinės atsakomybės draudimu, nuostolius nukentėjusiesiems atlygina draudikas.

Žemės ūkio versle pasitaiko situacijų, kai tenka atsakyti, pavyzdžiui, už nekokybišką produkciją. Ūkyje užauginti ar pagaminti produktai gali būti nesaugūs ar pakenkti pirkėjų sveikatai, tad ūkininkams tenka atlyginti nuostolius. Pavyzdžiui, pirkėjas apsinuodys pagamintu maisto produktu ar teikiamos nekokybiškos žaliavos (pienas, mėsa ar grūdai) bus panaudotos kito produkto gamybai. Nuostolių trečiosioms šalims gali sukelti ir, tarkime, grūdų džiovykloje įvykęs gaisras, kai sudega kitos įmonės atsargos – grūdai. Civilinės atsakomybės draudimas galėtų padengti tokias išlaidas grūdų savininkui.

„Prieš pradedant skubius žemės ūkio darbus, kiekvienam verslininkui verta įvertinti jų riziką.

Kad galėtumėte sutelkti dėmesį į žemės ūkį, mes padėsime jums susidoroti su netikėtumais.

Savo klientams negailime patarimų, kaip išvengti kritinių įvykių. Tačiau jeigu jie nutinka, mūsų tikslas ir įsipareigojimas – būti šalia ir būti realia pagalba verslui“, – apibendrina draudimo bendrovės „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas.

https://www.if.lt/verslui/zemes-ukio-imoniu-draudimas?utm_source=ukininkopatarejas&utm_medium=article&utm_term=&utm_content=1&utm_campaign=b2b_cpm_spring_2023

Sužinoti daugiau apie draudimo sprendimus žemės ūkio įmonėms galite www.if.lt/verslui.

 

 

Dalintis
2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

VRK parodė pasiruošimo rinkėjų balsavimui užsienyje užkulisius

Pasiruošimas gegužę vyksiantiems Respublikos Prezidento rinkimams ir referendumui įsibėgėja. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) parodė, kaip ruošiama rinkimų medžiaga, skirta balsuoti užsienyje paštu užsiregistravusiems rinkėj...
2024/04/13

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Šiuo metu prisijungę prie IKMIS sistemos galite stebėti kas valandą atsinaujinančių augalų ligų ir kenkėjų plitimo rizikos prognozavimo modulių informaciją iš 74 meteorologinių stočių, kurių tinklas išdėstytas visoje Lietuvos ...
2024/04/13

Baltažiedžių plukių kilimai ir padangos

Pavasarį miškai pasipuošia ne tik žibučių ir plukių kilimais. Kai kur akis bado ir piktybiškai paliktos šiukšlės. Tai – ne vienerius metus besitęsianti problema.
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...