Columbus +12,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 1 Geg 2024
Columbus +12,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 1 Geg 2024

Kambarinių gėlių priežiūra spalį

2020/10/08


Šiuo metų laiku keičiasi kambarinių augalų poreikiai, laikymo sąlygos, todėl būkime jiems dėmesingi, prižiūrėkime su meile ir atida. Rečiau laistykime, bet dažniau drėkinkime sausą aplinkos orą, tręškime tik žydinčius augalus.

Dr. Judita VARKULEVIČIENĖ

   

Spalį iš lauko į kambarius parnešami lauramedžiai, citrinmedžiai, palmės, fikusai ir kiti

iki šiol lauke palikti augalai. Nuolat purenkite žemę vazonuose, pašalinkite susidariusias samanas ar kalkingas apnašas, apie augalus užberkite truputį neutralizuoto rūgštingumo durpių ar smėlio.

Nors aukubos ir fuksijos pakenčia nedidelį šaltį, bet ir jų nereikia palikti lauke. Tai visžaliai lapiniai augalai, tinkami auginti šviesioje nešildomoje patalpoje. Juos galima laikyti laiptinėje ar kitoje šviesioje, vėsioje vietoje. Ten įkurdintus augalus laistykite labai retai ir saikingai – tik tiek, kad žemė neperdžiūtų.

Žiemoja patalpoje

Pelargonijos žiemoja vėsioje patalpoje.

Jei norite kitais metais turėti žydinčių pelargonijų, fuksijų, hortenzijų, agapantų, suneškite juos į patalpas, kur laikysite žiemą. Nelaukite, kol augalus pakąs šalna, nes jie pradeda greitai pūti. Per žiemą laikykite šviesioje, gerai vėdinamoje, apie 4–6 °C šilumos patalpoje, arba pastatykite vėsiausioje kambario vietoje. Visas nudžiūvusias šakeles ir lapus pašalinkite. Laistykite kartą per mėnesį. Vazonuose žemę nuolat purenkite, nuimkite paviršiuje išaugusias samanas.

Gumbinės begonijos geriausiai žiemos, kai jų šakniagumbius sudėsite į indą su sausomis durpėmis arba paliksite tame pačiame vazone, kur augo. Iškasus iš žemės leidžiama apdžiūti. Stiebeliai nupjaunami iki 1 cm virš gumbo. Gerai išdžiovinti sluoksniuojami su durpėmis ir laikomi per žiemą šiltoje, apie 15 °C temperatūros patalpoje.

Skirtingi poreikiai

Šiuo metu svogūniniai augalai krinas, grakštuolis, veltheimija, valotė išaugina žiedynus. Jie laistomi išdžiūvus viršutiniam žemės sluoksniui. Kadangi valotė ir grakštuolis po žydėjimo pradeda ilsėtis ir nenumeta lapų, juos reikia laikyti šviesioje vietoje, saikingai laistyti. Jei šie augalai šiemet nebuvo persodinti, juos reikia patręšti 0,1–0,2 proc. mineralinių arba organinių trąšų tirpalu.

Jei bromelijiniai augalai laikomi labai šiltuose, 20–25 °C temperatūros kambariuose, į lapų skroteles ir žiemą reikia pripilti vandens. Taip padidinsite ir santykinį oro drėgnį patalpoje, o tai naudinga ir kitiems čia esantiems augalams. Jei kambaryje 14–15 °C šilumos, į skrotelę vandens nepilama, nes augalas gali supūti.

Spalį kambariniai augalai jau ruošiami žiemai. Šio mėnesio pabaigoje kambaryje sumažėja šviesos ir dauguma augalų gerokai lėčiau auga. Todėl juos reikia statyti arčiau langų, kad netrūktų šviesos, ypač kaktusams. Kaktusai pradeda ilsėtis, jie laikomi pačioje šviesiausioje, vėsioje patalpoje, apie 8–10 °C temperatūroje, ir laistomi labai saikingai – vieną kartą per mėnesį.

Saikingai laistykite palmes, figmedžius, lauramedžius, citrinmedžius ir kitus kambarinius augalus, laistykite, kai žemė vazone tikrai sausa. Taip reikia laistyti augalus, laikomus tiek šiltame, tiek vėsiame kambaryje. Vandens pilkite tiek, kad gerai sušlaptų visa žemė. Po pusvalandžio vandenį iš padėklo išpilkite. Šiltame kambaryje laikomus augalus laistykite kambario temperatūros vandeniu, bet vanduo neturi būti šiltesnis nei kambario oro temperatūra. Šaltas vanduo kenkia augalų šaknims. Dauguma augalų ruošiasi poilsiui, todėl jų jau netręškite.

Žydinčias sanpaulijas, streptokarpus laistykite šiltu vandeniu ir kas dvi savaites tręškite specialiomis šiems augalams skirtomis mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis.

Kartais vazono žemėje įsiveisia baltų vabaliukų. Taip atsitinka laistant augalus vandeniu, kuriuo plovėte žuvį ar mėsą. Atsiradus kenkėjams, nuimkite viršutinį žemės sluoksnį, likusią žemę palaistykite kalio permanganato tirpalu arba pabarstykite medienos pelenais. Taip pat pravartu pabarstyti ir sutrintų karčiųjų kiečių lapų milteliais. Visą savaitę nelaistykite. Po to vėl palaistykite kalio permanganato tirpalu.

Veltheimijos žiedynai. Krinas.                

Įdomūs ir puošnūs augalai

Parduotuvėse galima nusipirkti labai įdomų atogrąžų augalą strobilantę (Strobilanthes dyerianus). Tai mažas krūmelis, kuris užauga iki 1 m aukščio ir pločio. Jo grožis slypi spalvinguose lapuose. Lapai bronziškai žali su sidabriškai purpuriniu raštu viršutinėje pusėje ir purpurinės spalvos apačia. Jie užauga iki 10 cm ilgio, gražiai gysloti. Jei strobilantė užauga per didelė, galima nukirpti viršūnėles. Kad spalvos būtų ryškios, augalą reikia laikyti saulėtoje vietoje, bet tiesioginė saulė kenkia. Mėgsta drėgną orą, tad reikia dažnai apipurkšti drungnu vandeniu. Šią kambarinę gėlę galima auginti virtuvėje ar vonioje. Augimo metu laistykite išdžiūvus žemės paviršiui, patręškite kartą per tris savaites. Žiemą laistykite saikingai, kad žemė būtų tik drėgna. Temperatūra neturi nukristi žemiau 10 °C.

Labai įdomus ir puošnus augalas, kurį verta auginti kambaryje, yra apskritalapis stimbris (Polyscias scutellaria) su žaliais lapais, o veislės ‘Balfourii’ lapai su baltais kraštais. Šis gražus augalas panašus į pelargoniją ir auga lėtai, atrodo kaip mažas medelis iki 1,5 m aukščio. Šiam augalui reikia sudaryti pastovias augimo sąlygas, kad būtų nuolat šilta – apie 15–18 °C, be skersvėjo, drėgmės pasikeitimo. Perstačius augalą į kitą vietą, gali numesti lapus. Mėgsta šviesą, bet gerai auga daliniame šešėlyje. Laistyti reikia saikingai, dažnai apipurkšti kambario temperatūros ir nekalkingu vandeniu. Šiam augalui labai tinkama vieta virtuvė, ten jam pakanka drėgmės ir šilumos. Persodinamas pavasarį kartą per kelerius metus, gerai pakenčia genėjimą. Galima užauginti tankų gražios formos medelį ar krūmą. Tinka kompostinė žemė, durpės ir smėlis. Tręšiama nuo gegužės iki rugpjūčio pabaigos 1–2 kartus per mėnesį.

Įsidėmėkite! Visose apskritalapio stimbrio dalyse yra saponinų – medžiagų, kurios gali dirginti odą ir burnos gleivinę.

Įdomios rūšys, kurios skiriasi lapų forma ir spalva: gyslotojo stimbrio (P. guilfoylei) lapai garbanoti, krūminio stimbrio (P. fruticosa) – karpyti, smulkūs, o P. filicifolia – karpyti ilgesni, stambesni.

  Apskritalapis stimbris ‘Balfourii’. Strobilantė.                           2020-10-08
Dalintis

2024/04/30

Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą prieš „Facebook“ ir „Instagram“

Šiandien Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą, kad įvertintų, ar bendrovė „Meta“, „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugų teikėja, nepažeidė Skaitmeninių paslaugų akto.
2024/04/30

Netikslios žemės sklypų ribos: galimos pasekmės ir sprendimo būdai

Nesutarimai su kaimynais, daug laiko ir finansinių išlaidų galintys pareikalauti teisminis bylinėjimasis, stringantys turto pardavimo procesai – tai  tik keletas nemalonumų, gresiančių savininkams žemės sklypų, kurių ribos yra ne...
2024/04/30

Nuo šiandienos: tam tikrų rūšių dideles žuvis teks paleisti

Aplinkos ministras patvirtino Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimus, kurie draudžia žvejybos metu paimti tam tikrų rūšių dideles žuvis. Tokia nuostata buvo priimta po diskusijų su žvejų mėgėjų organizacijomis ir mokslininkai...
2024/04/30

Biržoje – mažiausia mėnesio vidutinė elektros kaina nuo 2021-ųjų birželio

Nord Pool biržoje balandžio mėnesio vidutinė elektros kaina siekė 0,060 Eur/kWh be PVM – tai 12 proc. mažiau už kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Nors balandžio antrojoje pusėje elektros kainos biržoje didėjo, bet ...
2024/04/30

Ar yra paprastesnis būdas investuoti į NT nei butas nuomai?

Sutelktinis nekilnojamojo turto finansavimas su įkei­timu tampa vienu populiariausių investavimo bū­dų Lie­tuvoje. Šią rinką pri­žiūrinčio Lietuvos banko duomenimis, pernai per su­telktinio finansavimo plat­for­m...
2024/04/30

Atbudusioje gamtoje jau girdimas gegutės kukavimas

Gegužės 1 d. minima Gegutės diena. Paprastoji gegutė arba tiesiog gegutė (lot. Cuculus canorus) – daugumai gerai pažįstamas paukštis, kuris lengvai atskiriamas dėl  balso – kukavimo. Lietuvoje gyvena tik viena gegučių rū&sc...
2024/04/30

„Pirmosios vagos“ šventėje ir žemė žadinta, ir Jurginių kiaušinienė čirškinta

Lazdijų krašte, Veisiejų seniūnijoje, Kailinių kaime surengta jau 23-ioji „Pirmosios vagos“ šventė. Šv. Jurgis – žemdirbių ir Veisiejų parapijos globėjas – išarė pirmąją vagą ir taip senu paproči...
2024/04/30

Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentuotas kryžius iškeliavo į muziejų

Padažnėjus skulptūrėlių vagystėms iš koplytstulpių, Žemaitijoje skiriama daugiau dėmesio mažajai architektūrai. Neseniai į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ iškeliavo Šv. Roko skulptūrėlė ir ornamentuotas kr...
2024/04/30

Paaiškino, kada į užsienį vykstama dėl planinių medicinos paslaugų

Pasitaiko situacijų, kai dėl tam tikrų aplinkybių apdraustajam Lietuvoje negali būti suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, kurios galėtų padėti. Kartais tokiais atvejais, išdavus specialų dokumentą, pacientai siunčiami gauti medicinos p...