Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas
 

Kasmetinė, bet neeilinė paroda „Ką pasėsi...“

2024/03/15


Tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2024“ (Akademijos mstl., Kauno r.) vyks jau 28-ąjį kartą. Kovo 21-ąją Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) erdves užpildys pati moderniausia žemės ūkio technika ir įranga – traktoriai, kombainai, krautuvai ir ne tik jie. Lankytojai žino, kad čia ras atsarginių dalių, naujų automobilių, net statybų sektoriaus naujovių – didelė eksponatų įvairovė yra motyvas, dėl ko šioje žemės ūkio parodoje verta apsilankyti net su žemės ūkiu tiesiogiai nesusijusiems žmonėms. Šiandien supažindiname su parodos „Ką pasėsi... 2024“ naujovėmis, apie jas pasakoja patys organizatoriai ir pagrindinis rėmėjas.

miceikiene

VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ:

Šioje parodoje bus labai plati šviečiamoji programa. Ji sudėliota ne chaotiškai, bet pagal tam tikras tematikas, kurios susijusios su 2021–2027 m. laikotarpio problemomis, aktualiomis žemės ūkio ir kaimo plėtrai. Įvairios institucijos, įskaitant ir Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), surengs labai daug įvairių seminarų, kuriuose bus nagrinėjami tiek teisiniai, tiek aplinkosauginiai, tiek sumanių kaimų, tiek inovacijų, susijusių su robotizacija, dirbtiniu intelektu, tvarumu, klausimai. Įvairias inovacijas pristatys ir mokslininkai, ir ŽŪM, o kai kuriais atvejais – ir patys verslininkai.

Seminarai vyks visas tris parodos dienas, jų programa baigsis šeštadienį labai įdomia tema „Mano pirmasis startuolis: kvalifikacijos kėlimo kursai ir jaunam, ir patyrusiam“. Šioje parodoje norima sudominti ir jaunimą, kuris pamatytų tą progresyvų ateities žemės ūkį, galimybes jame, suvokti ir kaip sukurti savo verslą būnant jaunam.

Ši paroda „Ką pasėsi... 2024“ dedikuota ŽŪA šimtmečiui. Tai nebus eilinė paroda. Bus ir informacijos, ir vaizdo medžiagos apie ŽŪA šimto metų istoriją, jos pasiekimus. Parodos metu visus su žemės ūkiu susijusius absolventus, ir ne tik absolventus, kviesime į kitus renginius, kuriuos ŽŪA organizuos šiais metais. Pagrindiniai tokie renginiai, kuriuos galima jau ir dabar anonsuoti, ir parodoje jie bus anonsuojami, tai ŽŪA šimtmečio ąžuolyno sodinimas balandžio 12 d., akademijos šimtmečio gegužinė gegužės 18-ąją, o spalio 15 d. vyks baigiamasis renginys ir baigiamoji konferencija, skirta akademijos šimtmečiui.

Norėčiau akcentuoti atvirų durų dienas jaunimui. Ir ne tik jaunimui, bet visiems, kurie nori arba mokytis, arba kelti kvalifikaciją. Reikėtų dalyvauti parodoje visas tris dienas – ketinantiems studijuoti vyks atvirų durų dienos fakultetuose, taip pat ŽŪA stende bus pristatomos kvalifikacijos tobulinimo galimybės tiek jauniems, tiek jau turintiems išsilavinimą ir galbūt norintiems įgyti naujų kompetencijų arba persikvalifikuoti. Nes ŽŪA organizuoja daug įvairių kursų ir mokymų, skirtų žemės ūkio ir kaimo plėtros procesuose dirbantiems asmenims bei kitiems regionų gyventojams.

kvietkauskas

Parodos pagrindinės rėmėjos AB „East West Agro“ (EWA) generalinis direktorius Gediminas KVIETKAUSKAS:

Galiu drąsiai teigti, kad EWA užaugo parodose „Ką pasėsi...“. Pirmą kartą dalyvavome 2008-aisiais su nedidele palapine ir dviem eksponatais – javų kombainu „Laverda“ ir kukurūzų pjaunamąja „Capello“. Jaunai bendrovei tuo metu buvo labai svarbu žinomumas, o kur gali pasiekti didesnį žinomumą, nei parodoje „Ką pasėsi...“, nes tai yra didžiausias renginys ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai Baltijos šalyse, skirtas agrosektoriaus naujovėms.

Pagrindinis parodos rėmėjas esame jau trečiąjį kartą. Būti pagrindiniu rėmėju nėra tik skambus pavadinimas, kartu tai yra ir didelė atsakomybė prieš parodos lankytojus. Visada stengiamės būti kūrybiški ir vizualūs. Norime savo ekspoziciją pateikti skoningai ir turiningai – juk parodos lankytojas turi išsinešti ne tik informaciją apie technikos naujoves, bet ir pozityvią emociją.

EWA komandai paroda „Ką pasėsi...“ visada yra šventė. Parodose augame ne tik mes, bet ir kiti „Ką pasėsi...“ dalyviai. Imdami pavyzdį vieni iš kitų ir draugiškai konkuruodami savo ekspozicijų išpildymu – kasmet parodą darome vis gražesnę ir įspūdingesnę.

Šiemet EWA ekspozicija bus rekordiškai didelė – dar niekada nesame eksponavę tokio didelio technikos kiekio. Mūsų atstovaujami gamintojai buvo bene daugiausia naujienų pristatę „Agritechnica 2023“ parodoje, tad ir mes tikrai turėsime daugumą šių naujovių „Ką pasėsi... 2024“. Iš viso pristatysime daugiau nei 50 skirtingų žemės ūkio mašinų ir padargų.

Didžiausia parodos „Ką pasėsi... 2024“ naujiena, turbūt, ne tik EWA paviljone, bet ir visoje parodoje, yra visų labai laukiamas naujasis „Massey Ferguson“ šeimos flagmanas – MF 9S.425 traktorius. Lietuvos ūkininkai pirmieji visoje Šiaurės Europoje turės galimybę šį traktorių pamatyti iš arti. Tai naujoji „Massey Ferguson“ traktorių serija, apimanti 6 modelius nuo 285 iki 425 AG galios. Naujas 8,4 l darbinio tūrio variklis su vienu dideliu fiksuotos kameros turbokompresoriumi, be EGR ir be aktyvaus DPF, leidžia užtikrinti griežčiausius „Stage 5“ emisijų reikalavimus naudojant tik „AdBlue“ sistemą. Rėminė priekinė traktoriaus dalis leidžia kabinti įvairiausius priekinius dirvos ruošimo ar sėjos padargus, nekenkiant traktoriaus konstrukcijai.

Visiškai bepakopė „Dyna-VT“ transmisija užtikrina precizinį greičio reguliavimą jau nuo 0,03 km/h. „Massey Ferguson“ jau MF 8S serijoje panaudotas sprendimas „Protect-U“, dideliu atstumu atskiriantis variklį ir kabinos konstrukciją, užtikrina didžiausią komfortą operatoriui ir mažiausią triukšmo lygį, sklindantį iš variklio. Unikalios konstrukcijos keturių statramsčių kabina su priekiniu pasvirusiu langu bei aukščiausio lygio EXCLUSIVE kabinos įrangos paketas – erdviausia ir ergonomiškiausia operatoriaus darbo vieta.

Visos įmanomos tiksliojo ūkininkavimo sistemos su autonominėmis traktoriaus funkcijomis yra „Massey Ferguson“ MF 9S traktoriuose. Galų gale, naujojo MF 9S traktoriaus dizainas nepalieka abejingų.

Didžiausias parodos plotas bus skirtas vienam garsiausių pasaulyje žemės ūkio technikos prekės ženklų – „Massey Ferguson“. Gama iš tiesų plati, tad ir naujienų nemažai. Atnaujinti „Massey Ferguson“ kratikliniai ir rotoriniai MF IDEAL kombainų modeliai, suteikiantys dar daugiau autonomiškumo ir reikalaujantys mažiau priežiūros. Naujoji priekinė šienapjovė DM 367 FQ su trimačiu hidropneumatiniu dirvos kopijavimu, pirmą kartą Lietuvoje pristatoma ir galinė kombinuota šienapjovė DM 9614 TL, dar vadinama „drugeliu“.

Kalbant apie pašarų presavimą, atnaujintos ir visos trys „Massey Ferguson“ presų serijos: RB 3100 F fiksuotos kameros presai, RB 4100 V kintamos kameros presai bei RB Protec – kombinuoti presai-vyniotuvai. Visi „Massey Ferguson“ kombinuoti presai-vyniotuvai gali būti užsakomi ne tik su tinkliuko ar plėvelės rišimu, bet ir su kombinuota „EasyLoad“ sistema, kai vienu metu virš presavimo kameros turime 3 skirtingus rišimo medžiagos ritinius. Fiksuotos ir kintamos kameros presai gali būti aprūpinti ir integruotu drėgnomačiu, kuris padės orientuotis, kaip greitai reikia apvynioti ritinius, ir svarstyklėmis, kurios leidžia itin kruopščiai vesti pašarų gamybos apskaitą. Ką jau bekalbėti apie TIM sistemą, kuri, prikabinus „Massey Ferguson“ presą prie bet kurio traktoriaus, palaikančio TIM protokolą, leidžia visiškai automatizuoti presavimo procesą, pradedant nuo važiavimo greičio pradalge palaikymo iki sustojimo iškrauti ritinius.

Itin gausi bus SKY ekspozicija. Prancūzijos Burel šeimai sujungus SULKY ir SKY vardus, šiandien visos dirvos dirbimo, sėjos ir tręšimo mašinos vadinamos vienu vardu – SKY. Beveik šimtmetį visiems gerai žinomos SULKY turkio spalvos ir SKY žalsvai gelsvos spalvos nebelieka, dabar atsinaujinę modelių ne tik techniniai parametrai, bet ir išvaizda – SKY mašinas atpažinsite iš pilkai baltų derinių! „Ką pasėsi... 2024“ parodos lankytojai galės susipažinti su visa mineralinių trąšų barstytuvų gama: nuo mažiausio 900 l bazinę trąšadėžę turinčio DX 20+ modelio su hidrauliniu sklendžių valdymu iki 700 l talpos prikabinamo XT 100 ECONOV modelio su pilnu sekcijų valdymu ir kitais SKY patentuotais sprendimais bei žemės dirbimo ir sėjos mašinos.

Vieni seniausių mūsų atstovaujamų prekės ženklų DALBO specializuojasi žemės dirbimo, pievų atnaujinimo ir augalinių liekanų smulkinimo technikos gamyboje.

Jau 11 metų atstovaujame Nyderlandų šarnyrinių krautuvų gamybos gigantui – GIANT, kurių istorija tiek vienetais, tiek išdirbtomis valandomis Lietuvoje tikrai įspūdinga. „Ką pasėsi...“ parodoje Lietuvos ūkiai galės gyvai susipažinti su dviem Europoje populiariausiais modeliais G2300 HD – šarnyriniu krautuvu ir G3500 TELE – šarnyriniu krautuvu su teleskopine strėle.

EUROMILK – ypač pažangių ir kokybiškų pašarų maišytuvų ir dalytuvų, mėšlo kratytuvų ir srutovežių gamintojas. Parodoje pristatoma itin plati jų gaminių gama: vertikalių sraigtų RINO ir horizontalių sraigtų PUMA maišytuvų ir dalytuvų modeliai, BUFFALO kratytuvai ir net LIZARD – robotizuotas autonominis pašarų stūmiklis.

Iki susitikimo parodoje „Ką pasėsi... 2024“!

petlickaite

VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorė, VDU ŽŪA Žemės ūkio mokslo ir inovacijų plėtros fondo valdybos pirmininkė Rita PETLICKAITĖ:

Galima sakyti, kad kiekviena paroda lankytojus pasitinka naujovėmis. Parodos ekspozicijos demonstruoja, kaip keičiasi ir modernėja žemės ūkis, čia pristatomi patys naujausi rinkai siūlomi produktai.

Šių metų parodoje prisistatys daugiau kaip 400 dalyvių – įmonių, organizacijų, smulkiųjų prekiautojų. Dešimtadalis dalyvaujančių įmonių yra užsienio kompanijos. Turėsime eksponentų iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos, Ukrainos, Lenkijos, Vokietijos, Turkijos, net iš Pietų Korėjos.

Užsienio įmonės pristatys žemės ūkio techniką, priekabas, atsargines dalis, sodo įrankius, mašinų programinę įrangą, statybos medžiagas, žolės pjovimo robotus, mašinų serviso įrangą ir kitus eksponatus.

10 geriausių parodos eksponatų tradiciškai yra apdovanojami parodos medaliais ir diplomais – šiemet medaliai įmonėms bus įteikti per iškilmingą parodos atidarymo ceremoniją. Kiekvienų metų medalis yra ypatingas, tai menininko Marijaus Petrausko autorinis kūrinys. Tačiau šiemetis medalis užbaiga pastarųjų 4 metų tarpusavyje susijusių medalių kolekciją – visi keturi, sudėti kartu, suformuoja vieną vaizdą. Yra įmonių, kurioms trūksta tik to vienintelio medalio, tad šiemet yra intriga, kurių įmonių gaminiai bus įvertinti ir šiemet, ir kurios galės džiaugtis visu medalių komplektu.

Lankytojams šiemet siūlome 42 šviečiamosios programos renginius. Didžioji jų dalis vyks pirmąją ir antrąją parodos dienomis. Programoje renginiai sugrupuoti pagal tematikas: paramos priemonės žemės ūkiui ir kaimo plėtrai; tvarioji augalininkystė ir miškininkystė; sumaniosios technologijos ir inovacijos žemės ūkyje, skaitmenizacijos perspektyvos ir kitos. Tad prieš vykstant į parodą, kviečiame susipažinti su programa ir pasirinkti, kurios temos yra labiausiai aktualios. Ūkininkus raginame būtinai dalyvauti diskusijoje „Inžineriniai spendimai tvariam ūkiui“, kurios metu savo srities profesionalai dalysis įžvalgomis apie tai, kaip išnaudoti visas technikos galimybes ir kokie sprendimai gali užtikrinti ūkio konkurencingumą. Diskusija vyks antrąją parodos dieną 10 val. IV rūmų konferencijų salėje.

Parodos dalyviai ir lankytojai jau antrus metus galės dalyvauti verslo kontaktų renginiuose – verslo verslui (angl. business-to-business, B2B) sesijose. Praėjusių metų patirtis parodė, kad tokia susitikimų platforma yra labai reikalinga. Vietos ir užsienio įmonės, gamintojai, startuoliai, klasteriai, asociacijos, ieškančios atsakymų, padėsiančių jų verslo vystymui, B2B erdvėje bus laukiami visas parodos dienas II paviljone. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad susitikimams reikalinga išankstinė registracija internete, jokie paslaugos mokesčiai nėra taikomi.

Atvykusių į parodą lauks daug staigmenų įmonių stenduose, būtinai kviečiame aplankyti VDU stendą, kuriame vyks mokslo inovacijų, profesinio tobulėjimo ir studijų galimybių pristatymas. Be to, kovo 22 d. ir 23 d. vyks VDU ŽŪA atvirų durų dienos. Atvykusieji galės stebėti tarptautinį medžio drožėjų grandininiais pjūklais čempionatą ir įsigyti patikusį dirbinį, dalyvauti degustacijose. Visas tris parodos dienas vyks amatų ir sodinukų mugė.

Parodos dalyviai bus išsidėstę 12 tūkst. kv. m lauko plote ir, kaip įprasta, trijuose paviljonuose (7 tūkst. kv. m ploto po stogu). 18 proc. įmonių parodoje dalyvaus pirmąjį kartą.

Lankytojų patogumui kiekvieną parodos dieną kas pusvalandį nuo prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ į parodą ir atgal kursuos nemokamas autobusas. Taigi laukiame visų atvykstant!

 

Renginio programa skelbiama interneto svetainėje expoacademia.lt ir didžiausiame agrosektoriaus portale ukininkopatarejas.lt, taip pat kviečiame sekti „ExpoAcademia“ paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“, kur rasite ne tik naujausią informaciją, bet ir galėsite dalyvauti vykstančiuose konkursuose.

 

 

VDU ŽŪA ir EWA nuotraukos

Viršelio nuotr.: Praėjusių metų parodoje „Ką pasėsi...“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...