Kaunas +4,0 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 26 Sau 2025
Kaunas +4,0 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 26 Sau 2025

Keičiasi metų laikai – keičiasi ir kambarinių gėlių priežiūra

2023/09/07


Rugsėjį stebėkite oro temperatūrą: jei praneša apie šalnų pavojų, į patalpas pir­miausia neškit agavas, bugenvilijas, jukas, hebes, kamelijas, strelicijas, kalistemonus ir kitus augalus, bijančius šalnų. Per žiemą juos laikykite 5–10 °C temperatūroje švie­sioje patalpoje arba vėsiame rūsyje. Taip pataria gėlininkė dr. Judita Varkulevičienė.

Augalų lapai ir stiebai, taip pat vazonai nuplaunami vandeniu (gerai būtų muiluotas vanduo), nukerpamos sudžiūvusios dalys ir pastatomi šviesioje vietoje arti langų ar palangių. Apžiūrėkite, ar nėra kenkėjų, palaistykite ir neškite į patalpą. Jei aptikote kenkėjų, juos sunaikinkite ir tik tada statykite svei­ką augalą greta kitų. Visi minėti augalai, sunešti į vėsias patalpas, laistomi labai mažai, tik tiek, kad nesudžiūtų šaknys, išskyrus žydinčius, kuriuos tręšti ir laistyti būtina. Per didelis vandens kiekis sukelia šaknų puvinį. Patalpa turi būti šviesi, gerai vėdinama nesudarant skersvėjų, šiltą dieną augalai apipurškiami.

Rudenį augalai palengva pereina į poilsį. Jei vazonas per mažas, persodinimą vis tiek geriau atidėti iki pavasario. Augalas gauna naujos žemės, yra gausiai palaistomas, o tai gali sukelti nepageidautiną augimą šiuo metu. Dėl šviesos trūkumo išauga ploni išstypę ūgliai. Augalai išnaudoja daug jėgų ir iki pavasario bus nusilpę, praras dekora­tyvinę išvaizdą. Persodinant pažeidžiama šaknų sistema, dėl to augalai ilgai serga ir blogai žiemoja, jų šaknys, ypač šlapiame substrate, gali lengvai supūti.

Rugsėjo pabaigoje, kai patalpos dar nešildomos, jau pasitaiko šaltų naktų. Šiuo metu augalams kenkia per didelis vandens kiekis. Ypač vanduo kenkia fikusams, dracenoms, sansevjeroms, peperomijoms, kinrožėms ir kitiems panašiems augalams. Vėstant nakties orui augalus laistykite saikingai. Šis pereinamasis laikotarpis iki patalpų šildymo pradžios yra sunkiausias kambariniams augalams. Todėl patartina tuo metu mažinti vandens kiekį, ypač sukulentiniams augalams.

orchidėjų priežiūra
Nuvalę orchidėjų lapus, patręškite joms skirtomis trąšomis.

Nuo kenkėjų specialiu tirpalu šiuo metu valykite orchidėjų ir kitų kambarinių auga­lų lapus bei stiebus. Į 1 l vandens įpilkite šaukštą indų plovimo skysčio, šaukštą spirito (degtinės) ir gerai išmaišykite. Spiritas ne­leidžia tirpalui putoti ir kartu dezinfekuoja. Po to nuplaukite ir patręškite orchidėjas joms skirtomis trąšomis, įvairius žydinčius augalus – kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio ir fosforo kiekiu. Lapinių augalų nepatartina tręšti azoto trąšomis, kad augalai geriau žiemotų ir būtų sveiki – naudokite kompleksines trąšas.

Baigiantis vasarai pradeda gelsti ir džiūti spalvotųjų kalijų (Zantedeschia elliottiana) lapai, tada augalai beveik nebelaistomi, o nudžiūvus trečdaliui lapų šakniagumbiai iškasami ir džiovinami šiltoje patalpoje. Po to pašalinami sudžiūvę lukštai ir jie 3–4 savaites laikomi labai šiltai, apie 25–30 °C temperatūros patalpoje. Vėliau iki sodinimo lai­komi apie 12–15 °C temperatūroje. Iškastus šakniagumbius geriau laikyti vėsiau, kad neperdžiūtų. Vazonuose augintų augalų lapams nudžiūvus galima ir toliau juos laikyti tuose pačiuose vazonuose, sausoje ir šiltoje patal poje.

kalijų priežiūra
Etiopinė kalija.

Etiopinė kalija (Zantedeschia aethiopica) po vasaros poilsio pra­deda aktyviai augti. Ją reikia pastatyti šviesioje saulėtoje vietoje – šis augalas nebijo saulės. Gausiai laistykite, kad padėkle visada būtų nedaug vandens, tai drėgmę mėgstantis augalas. Vanduo greitai išgaruoja per lapus, todėl saulėtoje vietoje stovinčią kaliją reikia reguliariai laistyti, kad žemė nuolat būtų drėgna. Tręšiama organinėmis arba mineralinėmis trąšomis (0,2 proc. tirpalu). Stambius augalus, kuriems jau ankšti vazonai, reikia persodinti į naują derlingą, purią, gerai orą praleidžiančią ir visada drėgną žemę. Atžalos atskiriamos ir dauginamos.

Kameliją (Camellia) rugsėjį prieš šalnas iš lauko vėl perkelkite į patalpą ir pastatykite prie labai šviesaus lango. Pasirinkite vėsią patalpą, kur tempe­ratūra 12–15 °C, ir palaikykite drėgną aplinkos orą. Jei temperatūra ir oro drėgnumas labai svyruoja, gali pradėti kristi susiformavę žiedpumpuriai. Kad pumpurai nesukietėtų (antraip jie tuoj nubyrės), kasdien augalus purkškite vandeniu. Tai ypač svarbu šiltame kam­baryje. Purškiama minkštu vandeniu, kadangi kamelijos jautriai reaguoja į per didelį kalkių kiekį. Kai tik augalas sukrauna pumpurus, šaknys visą laiką turi būti tolygiai drėgnos, bet jokiu būdu ne užmirkusios. Reikia mažiau laistyti. Jei pernešite į nešildomą ve­randą, apšiltinkite vazono apačią. Taip apsaugotos kamelijos gali ištverti net 0 °C temperatūrą, bet tada jos numeta lapus.

kamelijų priežiūra
Kamelija

Kaktusai (Cactus) ir kiti sukulentiniai augalai baigia intensyvų augimą, todėl laistomi labai retai. Jei nėra šalnų, laikomi lauke ar balkone. Vėsus rudens oras padeda užsigrūdinti ir sėkmingai peržiemoti šiems augalams. Tačiau jie labai jautrūs net nedidelėms šalnoms, todėl prieš šalnas būtinai parneškite į patalpas. Šalčio pagauti augalai labai greitai pradeda pūti, o per žiemą ir visai sunyksta. Suneštus į patalpas augalus liekite labai saikingai.

Tikrasis plokštenis (Schlumbergera truncata) rugsėjo pabaigoje vėl parnešamas į kambarį ir pastatomas šviesioje, vėsioje (12–14 °C) vietoje, o vėliau, pasirodžius pumpurams, perkeliamas į šiltą (18–20 °C) patalpą. Trumpėjančios dienos skatina šį augalą krauti žiedus. Kai spalį narelių viršūnėse susiformuoja pumpurai, tikrasis plokštenis turi būti saikingai laistomas ir nejudinamas. Pakeitus vietą, apšvietimą ar nereguliariai laistant gali nukristi pumpurai.

plokštenio priežiūra
Tikrasis plokštenis

Meilenio (Hippeastrum) svogūną šiuo metu reikia pasodinti į vazoną, kad tik trečdalis jo būtų po žeme. Pasodintą augalą pastatykite į šviesią, vėsią (apie 5–10 °C) vietą, palaistykite tiek, kad žemė būtų drėgna. Prasideda ramybės periodas ir šiuo metu galima profilaktiškai aptepti specialiai paruoštu tepalu nuo raudoniukės (raudonos dėmės ant svo­gūno). Imkite stiklinę kreidos, šaukštelį sieros miltelių ir įpilkite vandens, išmai­šius susidarys grietinės konsistencijos masė. Su šepetėliu aptepkite svogūną. Meilenius laikykite beveik sausai, tik ret­karčiais negausiai palaistykite. Vandenį pilkite taip, kad nesudrėktų svogūnas. Kai pasirodys nauji lapai ir pumpurai, vėl pradėkite laistyti.

 

123rf ir autorės nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis