Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Keičiasi metų laikai – keičiasi ir kambarinių gėlių priežiūra

2023/09/07


Rugsėjį stebėkite oro temperatūrą: jei praneša apie šalnų pavojų, į patalpas pir­miausia neškit agavas, bugenvilijas, jukas, hebes, kamelijas, strelicijas, kalistemonus ir kitus augalus, bijančius šalnų. Per žiemą juos laikykite 5–10 °C temperatūroje švie­sioje patalpoje arba vėsiame rūsyje. Taip pataria gėlininkė dr. Judita Varkulevičienė.

Augalų lapai ir stiebai, taip pat vazonai nuplaunami vandeniu (gerai būtų muiluotas vanduo), nukerpamos sudžiūvusios dalys ir pastatomi šviesioje vietoje arti langų ar palangių. Apžiūrėkite, ar nėra kenkėjų, palaistykite ir neškite į patalpą. Jei aptikote kenkėjų, juos sunaikinkite ir tik tada statykite svei­ką augalą greta kitų. Visi minėti augalai, sunešti į vėsias patalpas, laistomi labai mažai, tik tiek, kad nesudžiūtų šaknys, išskyrus žydinčius, kuriuos tręšti ir laistyti būtina. Per didelis vandens kiekis sukelia šaknų puvinį. Patalpa turi būti šviesi, gerai vėdinama nesudarant skersvėjų, šiltą dieną augalai apipurškiami.

Rudenį augalai palengva pereina į poilsį. Jei vazonas per mažas, persodinimą vis tiek geriau atidėti iki pavasario. Augalas gauna naujos žemės, yra gausiai palaistomas, o tai gali sukelti nepageidautiną augimą šiuo metu. Dėl šviesos trūkumo išauga ploni išstypę ūgliai. Augalai išnaudoja daug jėgų ir iki pavasario bus nusilpę, praras dekora­tyvinę išvaizdą. Persodinant pažeidžiama šaknų sistema, dėl to augalai ilgai serga ir blogai žiemoja, jų šaknys, ypač šlapiame substrate, gali lengvai supūti.

Rugsėjo pabaigoje, kai patalpos dar nešildomos, jau pasitaiko šaltų naktų. Šiuo metu augalams kenkia per didelis vandens kiekis. Ypač vanduo kenkia fikusams, dracenoms, sansevjeroms, peperomijoms, kinrožėms ir kitiems panašiems augalams. Vėstant nakties orui augalus laistykite saikingai. Šis pereinamasis laikotarpis iki patalpų šildymo pradžios yra sunkiausias kambariniams augalams. Todėl patartina tuo metu mažinti vandens kiekį, ypač sukulentiniams augalams.

orchidėjų priežiūra
Nuvalę orchidėjų lapus, patręškite joms skirtomis trąšomis.

Nuo kenkėjų specialiu tirpalu šiuo metu valykite orchidėjų ir kitų kambarinių auga­lų lapus bei stiebus. Į 1 l vandens įpilkite šaukštą indų plovimo skysčio, šaukštą spirito (degtinės) ir gerai išmaišykite. Spiritas ne­leidžia tirpalui putoti ir kartu dezinfekuoja. Po to nuplaukite ir patręškite orchidėjas joms skirtomis trąšomis, įvairius žydinčius augalus – kompleksinėmis trąšomis su didesniu kalio ir fosforo kiekiu. Lapinių augalų nepatartina tręšti azoto trąšomis, kad augalai geriau žiemotų ir būtų sveiki – naudokite kompleksines trąšas.

Baigiantis vasarai pradeda gelsti ir džiūti spalvotųjų kalijų (Zantedeschia elliottiana) lapai, tada augalai beveik nebelaistomi, o nudžiūvus trečdaliui lapų šakniagumbiai iškasami ir džiovinami šiltoje patalpoje. Po to pašalinami sudžiūvę lukštai ir jie 3–4 savaites laikomi labai šiltai, apie 25–30 °C temperatūros patalpoje. Vėliau iki sodinimo lai­komi apie 12–15 °C temperatūroje. Iškastus šakniagumbius geriau laikyti vėsiau, kad neperdžiūtų. Vazonuose augintų augalų lapams nudžiūvus galima ir toliau juos laikyti tuose pačiuose vazonuose, sausoje ir šiltoje patal poje.

kalijų priežiūra
Etiopinė kalija.

Etiopinė kalija (Zantedeschia aethiopica) po vasaros poilsio pra­deda aktyviai augti. Ją reikia pastatyti šviesioje saulėtoje vietoje – šis augalas nebijo saulės. Gausiai laistykite, kad padėkle visada būtų nedaug vandens, tai drėgmę mėgstantis augalas. Vanduo greitai išgaruoja per lapus, todėl saulėtoje vietoje stovinčią kaliją reikia reguliariai laistyti, kad žemė nuolat būtų drėgna. Tręšiama organinėmis arba mineralinėmis trąšomis (0,2 proc. tirpalu). Stambius augalus, kuriems jau ankšti vazonai, reikia persodinti į naują derlingą, purią, gerai orą praleidžiančią ir visada drėgną žemę. Atžalos atskiriamos ir dauginamos.

Kameliją (Camellia) rugsėjį prieš šalnas iš lauko vėl perkelkite į patalpą ir pastatykite prie labai šviesaus lango. Pasirinkite vėsią patalpą, kur tempe­ratūra 12–15 °C, ir palaikykite drėgną aplinkos orą. Jei temperatūra ir oro drėgnumas labai svyruoja, gali pradėti kristi susiformavę žiedpumpuriai. Kad pumpurai nesukietėtų (antraip jie tuoj nubyrės), kasdien augalus purkškite vandeniu. Tai ypač svarbu šiltame kam­baryje. Purškiama minkštu vandeniu, kadangi kamelijos jautriai reaguoja į per didelį kalkių kiekį. Kai tik augalas sukrauna pumpurus, šaknys visą laiką turi būti tolygiai drėgnos, bet jokiu būdu ne užmirkusios. Reikia mažiau laistyti. Jei pernešite į nešildomą ve­randą, apšiltinkite vazono apačią. Taip apsaugotos kamelijos gali ištverti net 0 °C temperatūrą, bet tada jos numeta lapus.

kamelijų priežiūra
Kamelija

Kaktusai (Cactus) ir kiti sukulentiniai augalai baigia intensyvų augimą, todėl laistomi labai retai. Jei nėra šalnų, laikomi lauke ar balkone. Vėsus rudens oras padeda užsigrūdinti ir sėkmingai peržiemoti šiems augalams. Tačiau jie labai jautrūs net nedidelėms šalnoms, todėl prieš šalnas būtinai parneškite į patalpas. Šalčio pagauti augalai labai greitai pradeda pūti, o per žiemą ir visai sunyksta. Suneštus į patalpas augalus liekite labai saikingai.

Tikrasis plokštenis (Schlumbergera truncata) rugsėjo pabaigoje vėl parnešamas į kambarį ir pastatomas šviesioje, vėsioje (12–14 °C) vietoje, o vėliau, pasirodžius pumpurams, perkeliamas į šiltą (18–20 °C) patalpą. Trumpėjančios dienos skatina šį augalą krauti žiedus. Kai spalį narelių viršūnėse susiformuoja pumpurai, tikrasis plokštenis turi būti saikingai laistomas ir nejudinamas. Pakeitus vietą, apšvietimą ar nereguliariai laistant gali nukristi pumpurai.

plokštenio priežiūra
Tikrasis plokštenis

Meilenio (Hippeastrum) svogūną šiuo metu reikia pasodinti į vazoną, kad tik trečdalis jo būtų po žeme. Pasodintą augalą pastatykite į šviesią, vėsią (apie 5–10 °C) vietą, palaistykite tiek, kad žemė būtų drėgna. Prasideda ramybės periodas ir šiuo metu galima profilaktiškai aptepti specialiai paruoštu tepalu nuo raudoniukės (raudonos dėmės ant svo­gūno). Imkite stiklinę kreidos, šaukštelį sieros miltelių ir įpilkite vandens, išmai­šius susidarys grietinės konsistencijos masė. Su šepetėliu aptepkite svogūną. Meilenius laikykite beveik sausai, tik ret­karčiais negausiai palaistykite. Vandenį pilkite taip, kad nesudrėktų svogūnas. Kai pasirodys nauji lapai ir pumpurai, vėl pradėkite laistyti.

 

123rf ir autorės nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.