Savaitgaliais mieste pastebima vis daugiau traukiniais atvykstančių pavienių smalsuolių. Mat dabar į Mažeikius galima atvykti ne tik traukinių maršrutu Panevėžys–Šiauliai–Mažeikiai. Vietos gyventojai ir krašto svečiai džiaugiasi, kad suderintas ir kitų krypčių maršrutų laikas, todėl patogu atvykti ir iš Klaipėdos–Vilniaus krypties.
Galvodami apie pavienius keliautojus turizmo organizatoriai sumanė pasitelkti pažangias technologijas. Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) vadovė Jolanta Gintalienė su ŪP portalu pasidalijo krašto svečiams ir patiems mažeikiškiams įdomiomis naujienomis. Pastaruoju metų jų ne viena.
Įgyvendinamas projektas, pirmasis toks regionuose. Prie svarbiausių objektų mieste įrenginėjamos audiogido stotelės. Nuskenavus QR kodą, jau netrukus galima bus išklausyti įrašytus pasakojimus. Audioturo projektą, į kurį įtrauka 19 stotelių, ketinama pristatyti per miesto šventę – rugpjūčio 17 d. Pasak J. Gintalienės, sumanymą tikėtasi įgyvendinti greičiau, tačiau užtruko ginčai tarp muziejininkų, bibliotekininkų – kiek ir kokios informacijas įtraukti į audiogido pasakojimus.
O ateinančio sezono planuose – jau yra vizija, kaip suburti pavienius smalsuolius ir jiems pristatyti ne tik miestą, bet ir rajoną. Tam norima pasitelkti autobusų parką, kraštą pažinti norintiems žmonėms pasiūlyti keliones nemokamu autobusu.
„Skelbsime pranešimą, kad tokią ir tokią dieną bus paruoštas transportas, vešime po rajoną. Vieną mėnesį – vienas maršrutas, kitą mėnesį – kitas“, – kito sezono planu žmonėms sudaryti patogesnes sąlygas pažinti Mažeikių kraštą dalijosi J. Gintalienė. O Mažeikių kraštas gali pasigirti ir gamtos, ir kultūros vertybėmis – dvarais, unikaliais muziejais, turi veiklių bendruomenių, rengiamų originalių edukacijų...
Miestas prasidėjo nuo geležinkelio
Rašytiniuose šaltiniuose Mažeikių vardas pirmąkart paminėtas 14 a. pirmojoje pusėje (1335 m. Livonijos ordino kronikininkas aprašė ordino žygį, kurio metu nusiaubta ir kunigaikščio Mažeikos žemė). Tačiau dar daugelį šimtmečių Mažeikiai buvo tik nedidelis pelkėtų miškų apsuptas kaimelis.
Miesto augimas prasidėjo kartu su geležinkelio tiesimo darbais. 1869 m. rugsėjo 4 d. ir pradėjo veikti Mažeikių geležinkelio stotis. Tai buvo viena iš ruožo Liepoja–Romnai stočių. Imperinės rusijos valdžia geležinkelį turėdama tikslą grūdus iš Ukrainos gabenti į Liepoją, juos eksportuoti jūros keliu.
Dabartinis geležinkelio stoties pastatas pastatytas 1876 m. Tai buvo pirmasis mūrinis miestietiškas pastatas, aplink kurį 1880 m. suformavus sklypus prasidėjo Mažeikių miesto augimas.
Carinė valdžia geležinkelio stočiai 1899 m. pavadino Muravjovu – taip įamžino 1863 m. sukilimo slopintojo vardą. Taip buvo vadinamas ir visas besikuriantis miestelis, o Mažeikiai buvo kaimas kitoje geležinkelio linijos pusėje. Muravjovo vardo Mažeikiams pavyko atsikratyti tik Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, 1918 m.
1893 m. miestelyje buvo 13 krautuvių 5 smuklės. Pirmoji didesnė įmonė – skudurų perdirbimo fabrikas. Iki šimtmečio pabaigos dar buvo įkurti cikorijos bei degtukų šiaudelių fabrikai, garvežių ir vagonų remonto dirbtuvė bei kt. įmonėlės.
Senasis geležinkelio stoties pastatas perduotas savivaldybei
Geležinkelio bendrovė „LTG Infra“ šiemet pirmosiomis gegužės dienomis pranešė, kad Mažeikių rajono savivaldybei perdavė jai patikėjimo teise valdomą Mažeikių geležinkelio stoties pastatą. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į rajono savivaldybės prašymą bei siekiant kuo efektyviau panaudoti įmonei patikėtą turtą.
Stoties pastatas jau dešimtmetį nebuvo naudojamas pagal savo tiesioginę paskirtį, tačiau miestiečiams ir svečiams tai patraukli ir mėgstama vieta.
Pakeitus pastato paskirtį, numatyta, kad čia, be kita ko, įsikurs ir Mažeikių TVIC.
Tarp puoselėjamų planų taip pat – stoties kavinė, interjerą atkuriant pagal Mažeikių muziejaus fonduose saugomas nuotraukas.
Tarpukariu stotyje veikė paštas-telegrafas, restoranas, I klasės laukimo salė ir III klasės laukiamasis su bufetu. Atvykę traukiniai čia stovėdavo apie valandą, o keleiviai išeidavo pasivaikščioti grįstu peronu. 1927 m. į stotį atvyko ir buvo iškilmingai sutiktas Lietuvos prezidentas Antanas Smetona.
Kuo kvepia nafta?
Mažeikių TVIC vadovė pastebi, kad apie Mažeikius susiklosčiusi šiek tiek klaidinga nuomonė, esą tai yra naftininkų miestas. Iš tikrųjų čia apstu įvairiausių įmonių, nemažai atvyksta užsieniečių. Mažeikiuose yra 34 tūkst. gyventojų, pagal dydį tai aštuntas Lietuvos miestas. Naftos perdirbimo įmonėje dirba kiek mažiau nei 1,5 tūkst. žmonių.
Kitas dalykas, kad tai vienintelė tokia Lietuvoje įmonė. Turizmo bendruomenė matė spragą: žmonėms įdomu, kaip vyksta naftos perdirbimo procesas, o jo parodyti iki šiol nebuvo galimybės. Tačiau dabar Mažeikių muziejuje yra įkurta nuolatinė ekspozicija „Naftos kelias“. Čia galima patenkinti savo smalsumą. Infografikuose pristatoma naftos išteklių situacija pasaulyje, kurios valstybės turi daugiausiai naftos išteklių; pateikiama faktų iš naftos gavybos istorijos, skirtingi naftos gabenimo būdai. Sukurta meninė vamzdžių instaliacija su interaktyviomis sklendėmis, kurias pasukus aktyvuojami video pasakojimai apie naftos kelią iki Mažeikių naftos perdirbimo produktų gamyklos ir pagrindinius naftos perdirbimo procesus. Rodomi ir kasdienybėje naudojami daiktai, kurių sudėtyje yra naftos produktų.
Šios ekspozicijos finale laukia naftos „degustacija": lankytojai gali įsitikinti, kaip kvepia ir kaip vizualiai skiriasi nafta iš skirtingų pasaulio telkinių: kuo mažiau priemaišų, tuo ji sunkesnė. Na, ir kuo kvepia nafta? Vieni sako, kad žibalu, kiti įvardija kitas panašias asociacijas. Tačiau nepralenkiamas buvo vieno Mažeikių muziejaus lankytojo žemaičio atsakymas. Kaip pamena ekskursijų vadovė Roma Petrulevičienė, vyras šiek tiek pagalvojo, o paskui labai konkrečiai rėžė: „Pinigais!“
„Naftos kelias“ yra naujausia muziejaus ekspozicija, iki kurios veda kelias pro archeologinę eskspoziciją „Mažeikių kraštas: tarp kuršių, žiemgalių ir žemaičių“, keičiamų parodų sales.
Ragina keliauti po Lietuvą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su „Keliauk Lietuvoje“ neseniai socialiniuose tinkluose paskelbė konkursą, kurio laimėtojams atiteks kelionė po Lietuvą, o užsienyje gyvenančiam asmeniui – kelionė į mūsų šalį. Šia iniciatyva skatinama dar nebuvusius Lietuvoje keliautojus pakviesti atvykti į mūsų šalį ir dalytis savo įspūdžiais socialiniuose tinkluose.
Konkurso metu dalyviai kviečiami socialiniuose tinkluose „Facebook“ ar „Instagram“ skelbti Lietuvos gamtos, architektūros, pramogų ar kitų sužavėjusių vietų nuotraukas ir mesti iššūkį savo draugui ar pažįstamam, nė karto nebuvusiam mūsų šalyje ar konkrečioje jos vietoje, čia apsilankyti. Prie įrašo su nuotrauka būtina pažymėti grotažymę #LithuaniaCoCreate, taip pat stebėti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos „Facebook“ puslapį. Šią grotažymę kartu su nuotrauka, daryta jau Lietuvoje, socialiniuose tinkluose turės paskelbti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos „Facebook“ puslapį stebintis ir žaidime dalyvauti pakviestas asmuo.
Apsilankiusieji Lietuvoje ne tik keliaus ir dalysis įspūdžiais, bet ir varžysis dėl didžiųjų prizų – daugiau kaip 1000 eurų vertės kelionės į Lietuvą ir Lietuvoje paketų. Žaidimas vyksta iki šių metų rugsėjo 26 dienos. Burtų būdu išrinktus nugalėtojus – ir metusius, ir priėmusius iššūkį – Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbs rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną.
Autorės nuotraukos
Viršelyje: Mažeikių geležinkelio stoties pastatas. Mažeikių rajono savivaldybės nuotr.