Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

2023/03/28


Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros tinklo pralaidumui, naujos elektrinės prijungimui gali nelikti vietos.

Viena pigiausių ir tvariausių energijų

„Visam pasauliui artėjant link klimatui neutralios ekonomikos, Lietuva taip pat stengiasi nelikti nuošalyje ir įgyvendinti tvarumo politiką pereidama prie vis platesnio atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės, vėjo – panaudojimo įvairiose veiklos srityse. Kitas svarbus dalykas, skatinantis naudoti saulės energiją, – kaštų taupymas. Remiantis statistika, saulės energija yra viena pigiausių elektros energijos rūšių. Vėjas arti, tačiau jis nėra toks pigus ir taip greitai įdarbinamas kaip saulė. Aplinkos tvarumo reikalavimai ir žema kaina – pagrindiniai veiksniai, skatinantys naudoti saulės energiją“, – apie saulės energijos privalumus kalbėjo Estijos dukterinės įmonės „Smartecon LT“ Verslo plėtros vadovas Paulius Arūnas.

Dešimties metų saulės elektrinių statymo patirtį Baltijos šalyse turintys „Smartecon“ specialistai pastebėjo, kad ūkininkai priklauso elektros energijos vartotojų kategorijai, kuri dėl vienokių ar kitokių priežasčių – informacijos ar pačių ūkininkų aktyvumo trūkumo, ne itin aktyviai įsisavina šios rūšies energiją. „Norėtume juos paskatinti domėtis šiomis tvariomis technologijomis ir saulės elektrinėms įrengti skiriamomis paramomis, kurios nėra orientuotos vien į ūkininkus, tačiau jose ūkininkai yra vieni iš prioritetinių gavėjų. Be to, ūkininkai, prieš priimdami sprendimą, turėtų pasikonsultuoti su įmonėmis, šioje srityje dirbančiomis ilgus metus. Profesionalai atliks tikslius skaičiavimus, įvertins asmeninius poreikius ir parinks reikalingą įrangą“, – pabrėžė P. Arūnas.

Anot jo, vertėtų vengti su elektros energijos kainų pakilimo banga susikūrusių įmonių, kurios, neturėdamos pakankamai žinių ir patirties, šios veiklos ėmėsi vildamosi lengvo uždarbio.

Svarbu nepavėluoti

Saulės elektrinė nėra sudėtingas įrenginys, tačiau turėtų būti pritaikyta konkretiems vartotojo poreikiams tenkinti – nesvarbu, ar tai būtų namų ūkis, ar produkcijos perdirbimo cechas, ferma, džiovykla. Pagal aplinkybes ir pageidavimus saulės elektrinę galima sumontuoti ant stogo arba ant žemės.

Ant pastato stogo sumontuotos saulės elektrinės.
Ant žemės sumontuotos saulės elektrinės.

Ketindamas pasistatyti saulės elektrinę, ūkininkas turi žinoti savo ūkio elektros suvartojimo kiekį ir įvertinti, kaip ateityje keisis elektros poreikiai. Galbūt bus sumontuota nauja elektros energiją naudojanti šildymo sistema, įrengta elektromobilių krovimo stotelė ar atsiras kitų elektrinių įrenginių.

„Dar vienas svarbus faktorius, į kurį būtina atkreipti dėmesį norint statyti saulės elektrinę, yra elektros tinklai. Tai ribotas resursas, galintis turėti lemiamos reikšmės pageidaujamam elektrinės galingumui. Noriu akcentuoti, kad elektros tinklo pralaidumo situacija labai sudėtinga ir kasdien blogėja. Gali būti, kad ūkininkui, nusprendusiam saulės elektrinės statybą atidėti metams, kitiems, prisijungimas prie elektros tinklo kainuos labai brangiai. Taip gali nutikti paaiškėjus, kad toje vietovėje kaimynai ar saulės elektrinių parko vystytojai išnaudojo elektros tinklo pralaidumą, tuomet prisijungti jis nebegalės ir bus pasmerktas pirkti elektrą iš tinklo tokiomis sąlygomis, kokios bus padiktuotos. Tačiau suskubęs investuoti į saulės elektrinę, ūkininkas galėtų užsifiksuoti elektros energijos kainą savo reik­mėms“, – aiškino P. Arūnas.

„Smartecon LT“ Verslo plėtros vadovas įžvelgia ir daugiau saulės elektrinių privalumų – tai gera proga ūkininkams investuoti laisvas lėšas, galimybė diversifikuoti savo veiklas, sutaupyti, o atskirais atvejais – netgi uždirbti pinigų.

Dėmesys kokybei

Saulės elektrinė yra ilgaamžė investicija, galinti tarnauti keliasdešimt metų, todėl turi būti ne tik kokybiška įranga, bet ir kokybiškai atlikti montavimo darbai. „Ir geriausią įrangą nemokšiškai dirbant galima sugadinti. Tada investicija netenka savo funkcionalumo, sugenda anksčiau laiko. Todėl labai svarbu pasirinkti atsakingus partnerius, galinčius užtikrinti tiek įrangos, tiek montavimo darbų kokybę ir tinkamą saulės elektrinės priežiūrą jos eksploatavimo laikotarpiu. Taip pat svarbu paminėti, kad atsitikus garantiniam atvejui rangovas reaguotų ir apskritai būtų kur kreiptis“, – tvirtino P. Arūnas.

Bendrovės „Smartecon LT“ specialistai saulės elektrinę, priklausomai nuo jos galingumo ir dydžio, gali sumontuoti per 2–12 mėnesių. Namų elektrinės suprojektavimas ir sumontavimas dažniausiai užtrunka du mėnesius, didesnės, ūkinei veiklai skirtos, elektrinės sumontavimas gali trukti nuo pusės metų iki metų.

P. Arūno teigimu, projektavimo ir montavimo laikas labai sutrumpėja, jei užsakovas atlieka namų darbus, pasidomi prijungimo prie tinklo galimybėmis, sutvarko reikalingus dokumentus.

 

UAB „Smartecon LT“ fotoinformacija

Nr. 107/1

Dalintis

Verslas