Columbus +1,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 18 Sau 2025
Columbus +1,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 18 Sau 2025

Klevo žiedai – iki galo dar neatskleista paslaptis

2023/05/08


Nors visame pasaulyje klevų sirupas puikiai žinomas, šio medžio žiedai – tikra paslaptis. Tenka pripažinti, kad valgių ir gėrimų receptūroje nėra tekę jų matyti, tad nieko nuostabaus, kad galimybė juos derinti su kitais ingredientais, patraukė dėmesį. Vieną kitą šio netikėto atradimo detalę sutiko atskleisti „Pakruojo dvaro spirito varyklos“ vadovas Šarūnas Karalius.

Sudomino galimybė eksperimentuoti

Į lietuvišką virtuvę klevų sirupas atkeliavo dar ne taip seniai, bet vaikai iškart pamėgo juo gardinti blynus, košes ir desertus, sirupu kartais keičiamas cukrus, tad tamsiai rudo, tiršto ir saldaus skysčio buteliukai namų virtuvėse netruko išsirikiuoti greta uogienių stiklainių. Niekam ne paslaptis, kad produkto tėvynė – Kanada, kurios vėliavoje vaizduojamas klevo lapas, ir kad gaminamas iš šio medžio sulos. Pirmieji sirupą pradėjo gaminti Amerikos indėnai, dar prieš atvykstant europiečiams, bet tik XX a. antroje pusėje receptas buvo ištobulintas, o gaminys paplito po visą pasaulį. Tačiau smalsu, ką kanadiečiai pasakytų apie klevo žiedus?!

„Tai itin retai sutinkamas ingredientas. Pasaulinėse parodose teko sutikti kanadiečių gamintojų, turinčių nedidelę varyklą, kurioje gaminami gėrimai iš klevų sirupo, tačiau niekur neteko matyti, nei ragauti gėrimo, kurio sudėtyje būtų žiedų. Bendraujame su specializuotais džiovintų augalų tiekėjais iš viso pasaulio, jų asortimente galima rasti itin retų, egzotinių augalų, bet niekur neužtikome klevo žiedų, – patirtimi dalijosi Š. Karalius. – Mus itin žavi skonio eksperimentai su lietuviškais augalais, kurie nėra paplitę arba jau primiršti. Todėl naudojame paprastą kietį, balinio ajero šaknį, kitus augalus. Būtent klevo žiedų nežinomumas mus ir patraukė.“

„Pakruojo dvaro spirito varyklos“ vadovas Šarūnas Karalius.

Juos išbandyti, pasak pašnekovo, pasiūlė žolininkė, įmonei tiekianti nepriekaištingos kokybės lietuviškų žolelių ir augalų. „Atliekame labai daug eksperimentų su augalais ir jų skoniais, tačiau tik nedidelė dalis tampa išbaigtu vieno ar kito gėrimo receptu. O štai klevo žiedai mums puikiai tiko“, – pastebi Š. Karalius.

Žiedams surinkti – vos dvi savaitės

Pašnekovas neslepia, kad dar ne viską žino apie šią gamtos dovaną ir būtų įdomu plačiau patyrinėti žiedų panaudojimo galimybes. Bet apie iš klevo žiedų verdamas arbatas ir jų vaistines savybes jam yra tekę girdėti.

Ne šiaip sau šioje spirito varykloje daug dėmesio skiriama ir farmacijoje naudojamiems augalams. XVI a. pradžioje apylinkėse pripažintas vaistininkas Knutas pastatė bravorą ir spirito varyklą, kuri buvo Pakruojo dvaro Apotiekos (vaistinės) dalis. Skaičiuojama, kad šiaurinėje Lietuvoje veiklą pradėjusi varykla yra viena seniausių šalyje. Po ilgos pertraukos, 2018 metais šią vietą pavyko prikelti, tad nieko nuostabaus, kad senosios tradicijos vėl atgijo, o natūralioje gamtoje išauginti vaistiniai augalai buvo įtraukti į gaminių receptūras.

„Klevų žiedai turtingi nektaru, tad jie saldūs, skonis šiek tiek primena aviečių kotelių ar lapelių arbatą. Naudojame paprastojo klevo žiedus. Mūsų receptūrose jie puikiai dera su kitais Lietuvos miškų ir laukų augalais: stumbražole, šaltalankių lapais ir pelkine vingiorykšte“, – pasakoja spirito varyklos vadovas.

Paruošti žiedus nėra sunku, tereikia tinkamai išdžiovinti kaip ir kitas vaistažoles. „Mūsų augalai atkeliauja iš nedidelio vaistažolių ūkio, esančio Joniškio rajone, bei aplinkinių laukų ir miškų. Savo ūkyje žolininkė, su kuria bendradarbiaujame, turi žolių džiovinimo patalpas, jose augalai kruopščiai paruošiami“, – teigė Š. Karalius. Vienintelis nepatogumas – medžiai pavasarį žydi maždaug dvi savaites, tad per trumpą laiką reikia skubėti priskinti žiedų visam sezonui.

Su įmonės kolegomis eksperimentuoti mėgstantis Šarūnas pataria nepraleisti progos – vos tik klevams pražydus, pasiskinti žiedų, susidžiovinti ir užsiplikyti arbatos. „Tereikia fantazijos ir pasinersite į malonių eksperimentų procesą. Pamėginkite klevų žiedus maišyti su kitais augalais, kol atrasite patinkamą skonį, o po to beliks mėgautis ir prisiminti nuostabias pavasario akimirkas“, – ragina savus skonių derinius kurti pašnekovas.

 

„Pakruojo dvaro spirito varykla“ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas
Mano ūkis