Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Kolekcininkė: „Negražių pelargonijų nebūna“

2023/05/23


Tulpiažiedės, rožiažiedės, hibridai, kvapuolės ir bekvapės, zonartikai... Kokių tik pelargonijų neišvysime šiaulietės Stanislavos Barzinskienės kolekcijoje. Regis, tik penkeri metai praėjo, o pelargonijų kolekcija jau siekia tris šimtus. Bet už įvairovę dar svarbesnė emocija ir energija, kurios iš šių gėlių semiasi kolekcininkė, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sodo tradicinių Žolinių švenčių dalyvė.    

Lemtingoji paroda

„Drąsiai galiu sakyti, kad šia kolekcionavimo liga užsikrėčiau prieš penkerius metus, VUŠA Botanikos sodo parodoje pamačiusi, kokio gražumo gali būti pelargonijos. Ypač pakerėjo tulpiažiedės ir rožiažiedės, – prisimena S. Barzinskienė. – Jau tada parodoje nusipirkau šešias. Ir nustebau, kad pajudinusi lapus, nepajutau jokio kvapo, nors tai būdinga įprastoms pelargonijoms (dėl to šių gėlių gerbėjų kiek mažiau negu galėtų būti). Nuo tol nepraleidžiu nė vienos Žolinių parodos botanikos sode. Po pirmąkart aplankytos parodos jau tų pačių metų žiemą pasitikau su pusšimčiu pelargonijų vazonėlių, kuriuos įsigijau vėliau. Man tai didelis atokvėpis – gėlės padeda užmiršti rūpesčius ir pasisemti naujos energijos.“

Naujos selekcininkų veislės išskirtinės žiedo didumu: kartais jo skersmuo siekia 4–6 cm, o ką jau kalbėti apie visą žiedyną. Pačios gražiausios Stanislavai yra zonartikai – geltonųjų pelargonijų grupė ypač stambiais žiedais ir mėgstančios didelius vazonus.

Stanislava Barzinskienė neįsivaizduoja gyvenimo be pelargonijų.

Per žiemą praranda, pavasarį atnaujina

Kaip sakoma, bevalgant apeitas didėja. Vienų gėlių netekusi per žiemą, pelargonijų mylėtoja pavasarį kolekciją pildo naujomis. Šį pavasarį jų skaičius jau viršijo 300. Tarp jų nemažai ir ukrainietiškų veislių. Artimieji neprieštarauja, kad gėlės užima vis daugiau vietos, netgi priešingai – jas pradėjo kolekcionuoti ir marti Karolina.

S. Barzinskienė pastebėjusi, kad pelargonijoms patinka rytinė palangė. Kadangi ant jos netelpa, kitas laiko specialiuose stelažuose, dirbtinai apšviesdama po 12 valandų per parą.

Šiauliškė perspėja neišsigąsti, kai žiemą šios gėlės numeta lapus. Geriausiai išsilaiko tos, kurios ištisus metus praleidžia ant palangių. Pavasarį jas apgeni ir persodina į durpių ir komposto mišinį, o atšilus orui, gėlės iškeliauja į balkoną.

‘LiA Marinel’

Pelargonijas ji laisto saikingai, joms jau geriau sausra negu būti šlapioms. O trąšoms visai neišrankios: „Tinka viskas, kas pasitaiko po ranka.“

Pagrindinė liga, gresianti šioms gėlėms – juodoji kojelė, nuo kurios labai pajuoduoja kotas ir augalas žūva. O tai dažniausiai nutinka dėl per gausaus laistymo.

Vasarą pelargonijas gana įnirtingai atakuoja išsiritę drugelių vikšrai, smarkiai apgraužiantys lapus. Tenka jų ieškoti po lapais ir kantriai rankioti.

Kaip daugina atžalomis

S. Barzinskienė perspėja, kad prieš dauginant pelargonijas atžalomis, motininio augalo žemė turi būti visiškai sausa, kelias dienas nelieta. Tada renkamės gražią, jauną, tvirtą šakelę ir su aštriu peiliu nupjauname po lapais maždaug 1–1,5 cm žemiau šakelės. Pašaliname porą apatinių lapų, pati šakelė 4–5 valandoms paliekama džiūti. Tada merkiama į vandenį arba į tirpalą su įšaknydinimo stimuliatoriumi ir laukiama šaknelių.

‘Gracija Venera’

Atžalėlei išleidus šakneles, šiaulietė jas sodina į mažas, permatomas stiklinėles, į daigams skirtas žemę. Kai ten suleidžia šakneles, persodina į didesnę talpą. Niekada nesodina iškart į didelius vazonus. Sutvirtėjusius daigelius tręšia augalo augimui ir šaknų sistemai skirtomis trąšomis.

Jeigu augalas pats neformuoja krūmo, nupjauname viršūnę, palikdami 4–6 lapelius. Tada augalai pradeda šakotis ir daug gausiau žydi.

„Negražių pelargonijų nebūna, o žydi jos nuo ankstyvo pavasario iki spalio pabaigos ar lapkričio vidurio, tad visoms linkiu jas pamilti“, – patarė Stanislava.

 

Stanislavos Barzinskienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...