Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Kompensuojami klubo sąnario endoprotezai – bet kurio amžiaus žmonėms

2024/06/02


Nuo šių metų gegužės nebetaikomas amžiaus ribojimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojant mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezus. Iki tol vyresniems nei 65 metų pacientams visiškai kompensuojami buvo tik cementinio tvirtinimo sąnario endoprotezai. Skaičiuojama, kad šioms reikmėms per metus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) papildomai prireiks apie 1 mln. eurų.

Kaip rodo 2023 m. statistika, apie 21 proc. klubo sąnarių endoprotezų implantavimo operacijų atliekama panaudojant paciento lėšomis įsigytą sąnario endoprotezą, iš kurių didžioji dalis mechaninio tvirtinimo.

„Nuo šių metų gegužės ir vyresni nei 65 metų žmonės gali gauti kompensuojamus mechaniniu būdu tvirtinamus endoprotezus, jei tokius rekomenduoja gydytojas, ir jiems nebereikia šio protezo pirkti patiems. Mat šis protezas, perkant savarankiškai, tampa apie pusantro, du kartus brangesnis, nei perkamas Valstybinės ligonių kasos,“ – teigia VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

2023 m. pacientams buvo atlikta 1 450 mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų implantavimo operacijų. Tai sudarė daugiau nei 23 proc. visų klubo sąnario endoprotezavimo operacijų.

„Panaikinus amžiaus ribojimą, šių operacijų skaičius augs. Valstybinė ligonių kasa yra tam pasiruošusi – įvertinusi galimą mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų poreikį, ateinantiems trejiems metams planuoja įsigyti daugiau nei keturis tūkstančius minėtų endoprotezų,“ – tvirtina L. Reinartienė.

Dirbtiniai sąnario endoprotezai pagal tvirtinimo būdą yra cementiniai, mechaniniai ir mišraus tvirtinimo. Tinkamiausią pagal endoprotezo tipą ir tvirtinimo prie kaulo būdą sąnario endoprotezą pacientui prieš operaciją arba jos metu parenka operuojantis gydytojas ortopedas traumatologas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, kaulo būklę ir gretutines ligas. Jei paciento sveikatos būklė leidžia, amžius nebėra kliūtis tam, kad būtų implantuotas kompensuojamasis mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezas.

Kasmet Valstybinė ligonių kasa nuperka apie 11 tūkst. kelio ir klubo endoprotezų. Jie skiriami tiems gyventojams, kurie įrašyti į eilę šiems protezams gauti.

VLK centralizuotai perka tik geros kokybės ir saugius sąnario endoprotezus iš pasaulinio lygio gamintojų. Pacientai gali būti ramūs, kad implantuotas sąnario endoprotezas atitiks visus kokybės ir saugumo reikalavimus bei standartus.

Sąnarių endoprotezavimas yra vienas iš efektyviausių būdų gydyti sąnarių ligas, kurios sukelia skausmą, judėjimo ribojimą ir negalią. Sąnarių endoprotezavimas padeda atkurti sąnarių funkciją, sumažinti skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Kaip gauti VLK perkamą endoprotezą, skelbiama ligonių kasų interneto svetainėje čia.

endoprotezas

 

VLK informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis