Ashburn +22,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +22,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Kryptis – tvarus žemės ūkis. Kaip į jį lėksime – autostrada ar šunkeliais?

2021/01/26

Europos Komisijos (EK) iškelta žaliojo kurso vėliava bei viena po kitos atsirandančios žaliosios strategijos rado atgarsį XVIII Vyriausybės programoje. Joje akcentuojama tvaraus žemės ūkio kryptis. Tvarumo siekia ir žemdirbiai, tačiau kai kalba pakrypsta link konkrečių detalių, prasideda nesusikalbėjimas. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) surengė diskusiją, kurioje temą gvildeno politikai ir sprendimų priėmėjai, mokslininkai, žemdirbiai.

Visiems rūpimos problemos

Diskusijos aktualumą parodė ypač gausus jos dalyvių ir klausytojų skaičius. Nuotoliniame renginyje dalyvavo ne tik LŽŪBA nariai, žemės ūkio įmonių atstovai ir ūkininkai, bet ir „aukšto rango“ svečiai.

Tai Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, aplinkos ministras Simonas Gentvilas su savo komandomis, prezidentūros, Vyriausybės atstovai. Savo įžvalgomis dalijosi mokslininkai – VDU Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas, ŽŪA doktorantas Martynas Rusteika, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis. Diskusiją stebėjo ir kai kurių rajonų savivaldybių žemės ūkio skyrių vedėjai.

Žemės ūkio ministro K. Navicko pastebėjimu, tokį būrį svečių pavyksta pritraukti ne kiekvienai žemdirbių organizacijai. Tai patvirtina šios asociacijos svorį. KRK pirmininkas V. Pranckietis konstatavo, kad LŽŪBA ne tik atstovauja žemės ūkio gamybos lyderiams, bet ir yra renginių, kuriuose iškeliamos visiems žemdirbiams aktualios problemos, organizavimo lyderė. Aplinkos ministras S. Gentvilas savo kalbą pradėjo nuo padėkos žemdirbiams. Prisiminė, kad per šalies krizes žemės ūkis išlieka stiprus ir patikimas, o 2008-aisiais buvo vienintelis sektorius, kuris augo, didino maisto ir žemės ūkio produktų eksportą.

Niekam ir šiandien nekyla abejonių, kad žemės ūkio misija, geopolitinė reikšmė nė kiek nesumenkusi. Diskusijos dalyvių nuomonė taip pat sutapo dėl to, kad Europos strategijose ir Vyriausybės programoje akcentuojamas žemės ūkio tvarumas reiškia tvarumą ne tik ekologiniu, aplinkosauginiu, bet ir ekonominiu požiūriu. Deja, pusiausvyros čia trūksta.

Liautis priešinti visuomenę

Žemdirbiai diskusijoje kalbėjo apie tai, kas labiausiai skaudina, trukdo tvarios veiklos plėtrai, planuoti ateitį. Skaudulių daug, apie juos kalbėdamas LŽŪBA prezidentas Petras Puskunigis įvardijo bene jautriausią – atsakingai verslą plėtojantys daugiašakiai ūkiai visuomenės akyse pateikiami kaip blogis. Tarsi nematoma, kad jie yra pažangūs, pagrindiniai žaliavos perdirbamajai pramonei tiekėjai, mokesčių valstybei mokėtojai, darbo vietų kaime kūrėjai, todėl ten, kur stiprūs ūkiai, ir kaimas gyvybingas. Maža to, kai kurių veikėjų pastangomis šie ūkiai priešinami su nedalyvaujančiais prekinėje gamyboje. „Mes – ne priešai, o sąjungininkai, laikas pašalinti įtampą“, – kvietė P. Puskunigis ir pabrėžė, kad palaiko smulkiuosius ūkininkus, nėra konkurentai. Todėl metas liautis priešinti kaimą su miestu.

Dėl visuomenės akyse nuvertinamo žemės ūkio vaidmens susirūpinę ir žemdirbių partneriai mokslininkai – ateityje jų ryšys turės būti dar glaudesnis, deja, šiandien kartu su žemės ūkiu jaunimo akyse menkinamas agrarinių mokslų populiarumas, prestižas, tai didina kartų kaitos problemą tiek gamybos, tiek ir mokslo srityse. „Žemės ūkio įvaizdis dabar nepelnytai sumenkintas“, – jautrios temos nelinkusi nutylėti ŽŪA kanclerė prof. A. Miceikienė.

Pastebėjimams pritarė KRK pirmininkas V. Pranckietis. Jis prisipažino viešojoje erdvėje pasigendantis pagarbos kaimui, žemės ūkiui. „Kaimas nėra atskirtas nuo visos Lietuvos bendruomenės, turime kalbėti pagarbiai, kad išnyktų supriešinimas tarp žemdirbių grupių“, – pabrėžė jis ir svarstė, kad ūkiai turėtų būti vertinami ne pagal dydį, o pagal tai, kiek sumoka mokesčių, pagamina produkcijos.

Kitokio neįsivaizduoja

LŽŪBA viceprezidentas, ūkininkas Alfredas Bardauskas prisipažino, kad nuo ŽŪA baigimo dienos galvojo tik apie tvarų ūkininkavimą. Taip žemės ūkio veiklą suvokia daugelis – ūkis turi būti pelningas ir ilgalaikis. Ūkininkas teigė, kad išmokos ūkiams turėtų būti skiriamos ne atsižvelgiant į jų dydį, o į tai, kiek jų veikla atitinka tvarumo principus. Todėl politikams, sprendimų priėmėjams linkėjo matyti ne tik statistinius skaičius, bet ir apsilankyti kaimuose, pamatyti kuo įvairesnių ūkių, padiskutuoti.

„Drąsutaičiuose, kur mūsų įmonė pastatė 400 vietų karvių fermą, 30 km spinduliu tokio dydžio fermų nėra“, – pastebėjimais dalijosi UAB „Drąsutaičiai“ (Joniškio r.) direktorius Jonas Pidkova. Jam liūdna matant Nyderlandų ar Danijos pavyzdžius, kur kiekviename tokiame kaimelyje veikia po kelias ir gerokai didesnes fermas, jos netrukdo šalia kurtis gyvenamiesiems namams ar kavinėms. Lietuvoje gyvulininkystės įmonės priverstos jaustis kaip nusikaltėlės. Patikrų vykdytojai veržiasi į sandėlius be perspėjimo, net per pandemiją užgriuvo komisija su išankstinėmis nuostatomis dėl gyvūnų gerovės.

Žemdirbių atstovų teigimu, darbą apkartinančių dalykų apstu. Tačiau tiesa yra ta, kad, pasak P. Puskunigio, asociacijos ūkiuose sutelktas intelektinis kapitalas, bendradarbiaujama su mokslininkais, įdiegtos ir taikomos pažangiosios naujovės, tokios kaip precizinė, tausojamoji žemdirbystė, tręšimas azotu skenuojant augalą, individualusis šėrimas. Būtent intensyvios gamybos šiuolaikiniuose ūkiuose, LŽŪBA prezidento pastebėjimu, yra išskiriama mažiau CO2.

Buvusios valdžios palikimas

„Kartais esame per greiti įsipareigoti“ – ši frazė, ištarta premjerės Ingridos Šimonytės pristatant Vyriausybės programą ir per diskusiją prisiminta KRK pirmininko V. Pranckiečio, galėtų būti geru priminimu kiekvienai ministerijai. Šiai Vyriausybei tenka išklausyti priekaištus ir dėl praėjusios valdžios sprendimų, ieškoti kompromisų, problemų sprendimo būdų.

Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašas, patvirtintas besitraukiančių ankstesnės Vyriausybės aplinkos ir žemės ūkio ministrų, portfelius perėmusius ministrus privertė jaustis nepatogiai. Aplinkosauginiai reikalavimai griežtinami pagal europinius reikalavimus, tačiau žemdirbiai tvirtina, kad reikalavimai nelogiški ir pertekliniai, priimti skubotai, apeinant numatytas procedūras. Pasak LŽŪBA prezidento P. Puskunigio, naujieji apribojimai (draudimas žiemą lauke rietuvėse laikyti mėšlą) ypač apsunkins smulkiųjų ir vidutinių ūkių veiklą. Aplinkos ministras S. Gentvilas nepaneigė, kad palankiai vertina galimybę atnaujinti mėšlo ir srutų tvarkymo taisykles. Žemės ūkio ministro K. Navicko žodžiais, tai „darbinio formato“, bendra tvarka svarstytinas klausimas.

Kitas skausmingas klausimas – ar bus sustabdyta žemdirbių baudimo už neva nelegaliai išgaunamą gėlą požeminį vandenį mašina. Aplinkos ministras S. Gentvilas siūlo pasitelkti kantrybę: kovą Seimui bus pateiktas įstatymo projektas, numatantis mažinti sankcijų atveju taikomą mokesčio koeficientą (nuo 10 iki 2), suteikti terminą gręžiniams įteisinti (iki 2023 m. vidurio). Šiuo metu, pasak ministro, iš daugiau nei 30 tūkst. eksploatuojamų gręžinių trečdalis neturi įregistruotų pasų, tvarkingų leidimų. Geologijos tarnybai ministerija suteikianti papildomų išteklių subjektams konsultuoti ir vandens gręžiniams greitai įteisinti. Sudėtingiau, kai teisinės pasekmės jau yra, aplinkosaugininkų procesas inicijuotas – tokiu atveju ministras nieko konkretaus pažadėti negalėjo, tik paguodė, kad teismuose skirtos sankcijos yra mažinamos keleriopai.

Dar vienas žemdirbių galvos skausmas – rinkliavos už komunalines atliekas. Įsigalėjusi praktika jas taikyti nuo valdomų pastatų ploto, net jeigu tie pastatai yra ūkiniai. S. Gentvilas pripažįsta, kad žemės ūkyje tikrai nesusidaro perteklinių komunalinių atliekų, ūkiai neturėtų būti apkraunami dideliais mokesčiais. Tačiau šiuo metu savivaldybių tarybos turi teisę pasirinkti, kokią metodiką taikyti savo savivaldybės teritorijoje. AM tam įtakos neturi. Tačiau šį pavasarį turėtų būti priimtas įstatymas, kuris nuo ateinančių metų sausio 1-osios ministerijai suteiktų teisę kontroliuoti savivaldybes, ar jų taikomos metodikos teisingos, o rinkliavų dydžiai – pagrįsti.

Aplinkos ministras patikino, kad šie metai yra paskutiniai, kai galvos skausmą kelia panaudotos šienainio pakavimo medžiagos tvarkymas. Surinkimo sistema neoptimali, kartais žemdirbiams iki atliekų tvarkytojo tenka važiuoti šimtus kilometrų. Tvarka bus peržiūrėta.

Į visumą žiūrima kompleksiškai

Išsakomiems žemdirbių nuogąstavimams žemės ūkio ministras K. Navickas neprieštarauja: daugėja aplinkosauginių reikalavimų, grėsmių, o pagal našumą atsiliekame nuo Europos vidurkio, mažėja melžiamų karvių ir pieno ūkių skaičius. Tačiau ministrų kabineto narys siūlo bendrą situaciją vertinti visuomeniškai ir kompleksiškai – pripažinti, kad naujus reikalavimus ir įtampą lydi dosnus finansavimas, o „kai kuriuose sektoriuose valstybė sumoka daugiau, negu gauna mokesčių“. Vyriausybės akimis tai – joks blogis, tačiau ūkių rėmimo schema šiek tiek keisis. Siekiant balanso žemės ūkyje, didesnių ūkių grupėje bus labiau remiami tie, kurie pagamina daugiau ir sumoka daugiau mokesčių valstybei, smulkieji ūkiai bus palaikomi netaikant šių kriterijų.

Bus siekiama kompleksiškumo visose srityse – tiek skatinant skirtingų sektorių (augalininkystės ir gyvulininkystės ūkių) bendradarbiavimą, paslaugų teikimą, taip kartu kuriant didesnę pridėtinę vertę ir įgyvendinant gamybos žiediškumą, tiek keliant reikalavimus ūkiams (dabar reikalaujama rengti tręšimo organinėmis trąšomis planus, o tręšiant mineralinėmis trąšomis jų nereikalaujama), tiek vertinant CO2 absorbavimo žemės ūkyje pajėgumus, „įdarbinant“ renkamus duomenis.

„Formuojant žemės ūkio politiką, padėsim, kiek galėsim, verslams, kurie kuria didesnę pridėtinę vertę“, – tikino žemės ūkio ministras. Pasak K. Navicko, bėdoms ištikus, valdžia padės, kiek galės, tačiau kartu siūloma nepamiršti, kad valstybėje yra ne tik žemės ūkio sektorius, finansiniai ištekliai yra riboti.

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė

 

Redakcijos nuotrauka

2021-01-26

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...