Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

KTU profesorius: „Radikalios inovacijos – legalus būdas monopolizuoti rinką“

2014/10/10

Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, Sveikatos telematikos mokslo instituto vadovas Arminas Ragauskas įsitikinęs – Lietuvos laukia inovacijų proveržis. Tačiau tam reikia stiprinti inovacijų ekosistemą – turi būti pakankamai moderni tyrimų infrastruktūra, kad ji leistų generuoti pasaulyje konkurencingas mokslo žinias, yra reikalingas ir lengvai prieinamas rizikos kapitalas, o universitetuose privalo būti dėstomi dalykai, kurie skatintų kūrybingumo ir inovatyvumo ugdymą.

 Inovatyviais sprendimais paremtų Sveikatos telematikos mokslo institute sukurtų technologijų taikymo sritys – nuo sporto iki kosmoso medicinos, jie gali padėti efektyviai diagnozuoti ir gydyti sergančiuosius neurologinėmis ligomis.

„Einame radikalių inovacijų keliu. Mūsų technologijos kol kas pasaulyje neturi konkurentų“, – sako A. Ragauskas. KTU Sveikatos telematikos mokslo instituto mokslininkai bendradarbiauja atliekant tyrimus Europoje ir pasaulyje – nuo Kembridžo universiteto iki JAV nacionalinio erdvės biomedicininių tyrimų instituto ir NASA.

 Technologijos, leidžiančios į žmogaus organizmą pažvelgti naujai KTU Sveikatos telematikos mokslo institute sukurtos technologijos, galinčios padėti tiksliau diagnozuoti glaukomą, suprasti ir suvaldyti astronautų patiriamą mikrogravitacijos sukeliamą smegenų tinimo sindromą.

KTU Sveikatos telematikos mokslo instituto mokslininkai bendradarbiauja atliekant tyrimus Europoje ir pasaulyje – nuo Kembridžo universiteto iki JAV nacionalinio erdvės biomedicininių tyrimų instituto ir NASA. Neinvazinis galvospūdžio matavimas, nenutrūkstamas laike jo stebėjimas, neinvazinis smegenų tūrinių bangų ir smegenų slankumo, realaus laiko smegenų kraujotakos autoreguliacijos monitoringas – tai keletas KTU Sveikatos telematikos mokslo instituto mokslininkų komandos sukurtų ir JAV, ES, Japonijoje ir kitose šalyse patentuotų technologijų.

„Mūsų technologijos suteikia galimybę naujai pažvelgti į žmogaus organizmą kaip į vientisą sistemą, – teigia A. Ragauskas. – Pavyzdžiui, atliekant atviros širdies operacijas, būtina stebėti smegenų kraujotakos autoreguliaciją, nes dėl jos sutrikimo operacijos metu, galimi smegenų pažeidimai“.

 Smegenų kraujotakos autoreguliacijos stebėjimas būtinas ir gydant kitas ligas, pavyzdžiui, chirurgiškai šalinant ginekologinės sistemos auglius.

Šios operacijos metu pacientė keletą valandų guli žemyn galva tam tikru kampu; smegenys dėl gravitacijos poveikio gali tinti ir tai gali sukelti nemalonius pooperacinius reiškinius. To būtų galima išvengti nenutrūkstamai stebint smegenų charakteristikas operacijos metu.

Radikali inovacija atveria naują rinkos nišą „Nėra kitų priemonių, kaip atidaryti naują rinkos nišą, nei sukuriant radikalią inovaciją. Teisinė sistema neleidžia monopolizuoti rinkos, kurioje veikia daugelis konkurentų. Tačiau niekas nedraudžia tapti natūraliu monopolistu ir gauti visas pajamas iš naujai atidarytos rinkos nišos, kol neatsirado konkurentų. Naują rinkos nišą galima atidaryti tik sukūrus prekę, paslaugą ar procesą kurių pasaulyje tiesiog nėra ir kurie išsprendžia vartotojams svarbią problemą“, – sako A. Ragauskas.

Jo teigimu, visiems žinoma tiesa, jog mokslas – tai yra milžiniškos išlaidos ir neplaninė veikla. Tačiau, investuojant į mokslo tyrimus ir sprendžiant dideles mokslines problemas, dalis mokslo sugeneruojamų žinių yra ekonomiškai produktyvios. Sugebėjus jas integruoti sukuriamos inovatyvios technologijos, galinčios išspręsti žmonijai aktualią problemą – pavyzdžiui, pasiūlyti AIDS ar vėžio gydymo, ar skalūninių dujų išgavimo, nesunaikinant aplinkos, būdą.

Mokslininko nuomone, radikaliomis inovacijomis paremta JAV verslo filosofija, kuri formavosi prieš II-ąjį pasaulinį karą ir ilgainiui pavertė šią valstybę stipriausia pasaulyje.

„Europos Komisija aktyviai bando skatinti inovatyvumą nuo 1995-ųjų. Dabartinės Komisijos sudėtyje numatytas komisaras inovacijoms ir technologijai, o naujosios mokslo tyrimų finansavimo programos „Horizontas 2020“ esmė – inovatyvumas ir inovacijų ekonomikos plėtra ES. Tačiau tiek Europoje, tiek Lietuvoje, žengiami tik pirmieji žingsniai kuriant tvarią ir harmoningą inovacijų ekosistemą. Mums tenka mokytis iš JAV“, – pasakoja A. Ragauskas.

Rizikos kapitalo trūkumas – silpnoji grandis Mokslininko nuomone, naujasis KTU „Santakos“ slėnio Mokslo, technologijų ir verslo centras – tai vienas iš tvarios inovacijų ekosistemos fragmentų.

„Puiku, kad po daugybės metų modernizuojama universiteto infrastruktūra, įsigyta unikalios ir modernios tyrimų įrangos, kuri atitinka pasaulinius standartus, greta kuriasi aukštųjų technologijų verslas“, – naujojo Centro privalumus vardija A. Ragauskas. Sveikatos telematikos mokslo institutas – vienas iš kelių svarbiausių KTU mokslo institutų, įsikursiančių naujajame Centre.

Inovatyvių idėjų, virtusių patentais ir serijiniu būdu gaminamais ir eksportuojamais aukštų technologijų produktais, autorius teigia, kad silpniausia inovacijų ekosistemos grandis Lietuvoje – sunkiai prieinamas reikiamų finansinių apimčių rizikos kapitalas. Jis reikalingas naujausioms mokslo žinioms transformuoti į inovacijas, geriausiems specialistams pritraukti ir išlaikyti. Tačiau, profesoriaus nuomone, lietuviai išradingi – jie aktyviai rengia projektus užsienio agentūroms, atranda originalių galimybių produktyviai veikti.

 „Jau daugelį metų vedu inovacinių technologijų paskaitas KTU magistrantams ir doktorantams, o praėjusiais metais tapau ir vienu iš technologijų antreprenerystės studijų dėstytojų. Matau pirmojo kurso studentus protingomis akimis. Neabejoju, kad ateis laikas, kai jie pateiks nuostabių inovacijų idėjų“, – teigia A. Ragauskas.

 Mokslininko nuomone, nusivylimas šalies mokymo sistema yra perdėtas – ji išugdo talentingus žmones. Primindamas lietuvių dailininkų, teatralų, architektų, muzikų ir net krepšininkų kūrybinius laimėjimus, KTU profesorius prognozuoja inovacijų proveržį Lietuvoje.

Lapkričio 14 d. Kaune duris atvers „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras. Jis turėtų tapti vienu iš svarbiausių objektų, prisidedančiu prie verslui ir investicijoms patrauklaus miesto įvaizdžio formavimo. Ateityje KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras pretenduoja tapti rimta paspirtimi ne tik Kauno, bet ir visai šalies ekonomikai.

 KTU skelbia seriją tekstų, skirtų lapkričio 14 d. vyksiančiam „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centro atidarymo renginiui ir tarptautinei konferencijai „Lietuvos mokslas ir pramonė 2014“. Visą svarbiausią informaciją apie šį įvykį rasite specialioje www.ktu.edu svetainės skiltyje „LMIP“.

 Agnė Garkauskienė  viešųjų ryšių projektų vadovė  Kauno technologijos universitetas  +37061215799  agne.garkauskiene@ktu.lt
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.