Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Penktadienis, 6 Grd 2024

KU botanikos sode pasodintas stelmužiukas

2023/10/18


Klaipėdos universiteto (KU) botanikos sode pasodintas Stelmužės ąžuolo palikuonis, meiliai vadinamas stelmužiuku. Sodinukas atkeliavo iš Aukštaitijos kaip Valstybinės miškų urėdijos dovana.

Prieš įkasant sodinuką, jis lyg ilgai lauktas svečias buvo ir paglostytas, ir šaknys papurentos, o sodinimo ceremoniją stebėję KU botanikos sodo lankytojai į duobę net smulkių pinigėlių įmetė. Svarstė, gal tai padės lengviau prigyti pajūrio žemėje.

stelmuziukas

Stelmužiukas tapo Lietuvos floros skyriaus akcentu. Jame kaupiami Lietuvos vietiniai augalai. „Lietuvos floros skyrius – savotiškas gyvų augalų „bankas“, kurio tikslas saugoti augalijos rūšis ateičiai. Tad vieta šiam ąžuoliukui parinkta neatsitiktinai. Lietuviams nuo seno ąžuolas svarbus ir brangus, tai – šventas medis, suteikiantis jėgų ir pasitikėjimo. Ąžuolų mediena labai stipri, tvirta, patys medžiai ilgaamžiai, užauga dideli ir galingi. Tikėkimės, jog Stelmužės ąžuolo palikuoniui patiks pajūrio žemė ir jis išaugs toks pat galiūnas kaip ir pradžią jam davęs medis“, – tituluotu „naujoku“ pasidžiaugė KU botanikos sodo koordinatorė Asta Klimienė.

Pasak botanikų, Lietuvoje auga 2 rūšys ąžuolų, tai bekotis ąžuolas ir paprastasis ąžuolas. Pastarajai rūšiai priklauso ir Stelmužės ąžuolas.

Į uostamiestį atkeliavusiam stelmužiukui priskiriamos dvi simbolinės prasmės. Šiemet Lietuvoje pažymimas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetis. Klaipėdos krašto ir Lietuvos susijungimo šimtmečio metais jubiliejinę, įkūrimo 30-mečio sukaktį, pažymi ir KU botanikos sodas.

Jubiliejiniai metai KU botanikos sodui tapo reikšmingų permainų ir atsinaujinimo metais: pavasarį – vasarą čia vyko apšvietimo ir vandens tiekimo sistemų įrengimo darbai, šiuo metu baigiami atnaujinti takai, informaciniai ženklai, intensyviai vyksta ilgai laukto Lankytojų centro statybos. KU botanikos sodo komanda tikisi, jog ir kitąmet lankytojus į šią vietą Dangės upe plukdys šios vasaros naujiena – vandens autobusas.

FAKTAI IŠ KU BOTANIKOS SODO ISTORIJOS

KU Botanikos sodo teritorija apima 9,3 ha teritoriją. Jis įkurtas teritorijoje, kurioje planuota atgaivinti istoriškai ten egzistavusį Tauralaukio parką.

Veiklos pradžioje teritorijoje buvo fiksuota apie 40 sumedėjusių augalų (medžių ir krūmų) rūšių, natūraliai augusių žolinių augalų – apie 50 rūšių. Šiuo metu KU botanikos sode yra beveik 5 tūkstančiai augalų pavyzdžių. Yra puoselėjamos ir nuosekliai gausinamos 5 kolekcijos: Dendrologinė, Vaistinių ir aromatinių, Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijos; Rytų sodų ir Lietuvos floros kolekcijos dar tik pradėtos kurti.

KU botanikos sodas dalyvauja ne tik Lietuvos, bet ir užsienio botanikos sodų organizacijų veikloje. Sodas turi tarptautinį sertifikatą. Jį 2019 m. suteikė Tarptautinė botanikos sodų organizacija (BGCI). KU botanikos sodas yra Baltijos Botanikos sodų asociacijos narys, dalyvauja Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos (LUBSA), Baltijos jūros šalių botanikos sodų tinklo, Tarptautinio fenologinių sodų, Tarptautinio augalų mainų tinklo veiklose.

Botanikos sode vyksta švietėjiška, projektinė, mokslinė veiklos, jis dalyvauja tarptautinėje fenologinių sodų (klimato pokyčių vertinimo) programoje.

 

Partnerio turinys

KU nuotr.

Dalintis