Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Kuo vertingi pelenai?

2024/01/22


Patyrę sodininkai ir daržininkai niekada neišpila medžio pelenų. Juose daug cheminių elementų, itin reikalingų augalams, o gaunami visiškai nesudėtingai. Kaip tik dabar – pats tinkamiausias metas juos kaupti. Tik kartais kyla klausimas, ar jie tinkami visiems be išimties augalams?

Patys vertingiausi – beržo malkų pelenai. O štai iš spygliuočių gaunami pelenai visai netinka, mat juose per daug dervų. Vidutiniškai naudingi yra vaismedžių pelenai.

Pasak Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos dėstytojos dr. Elenos Survilienės, pelenai ypač tinka naudoti rūgščiose dirvose. Beje, tausojant gamtą, būtų neatsakinga medžio pelenus tiesiog išmesti – kas yra iš gamtos, tas turi būti sugrąžinta gamtai.

Svarbu atminti tai, kad jeigu pelenai tinka rūgščiose dirvose, tai daug jų pribėrus į šarminę, bus mažai naudos. Todėl reiktų žinoti, jog pelenai gali ne tik padėti, bet ir pabloginti augalų augimą. Be to, rūgščią dirvą mėgstantiems augalams gali pakenkti.

Medienos kuro pelenai – vertinga trąša, turinti kalio (7‒15 proc.), kalcio (11‒30 proc.), taip pat yra magnio, natrio, fosforo, geležies, cinko, mangano, molibdeno. Augalai iš pelenų lengvai pasisavina fosforą ir kalį. Juose yra nemažai silicio, vario, boro, švino – iš viso net 30 makro- ir mikroelementų.

Pelenų vertė priklauso nuo medienos sudegimo kokybės, pastebi dr. E. Survilienė. Kokybiškiausios yra pilkšvos spalvos, vėjo lengvai išpustomos pelenų dulkės. Nevisiškai sudegę pelenai, su anglių gabalėliais laikytini nekokybiškais, juose yra angliavandenilių ar kitų dalelių, kurių augalai įsisavinti ilgą laiką dar negalės. Todėl prieš naudojant juos verta persijoti.

Medienos kuro pelenus lengviau kaupti negu įvairių augalų liekanų, nors šių pelenai vertingesni. Bulvienojų pelenuose yra iki 40 proc. kalio druskų, saulėgrąžų pelenuose – 36 proc., grikių – 35 proc., balandūnių – 33 proc., dilgėlių – 27 proc., rugių šiaudų – 13,6 proc., kviečių šiaudų – 16 proc.

Pelenais tręšti dirvą yra labai naudinga, nes jie veiksmingai gerina dirvos struktūrą, tačiau, kaip ir bet kurias trąšas, juos reikia naudoti itin saikingai. Pelenų normos priklauso nuo dirvožemio agrocheminių savybių, nuo pelenų maisto medžiagų kiekio bei auginamų augalų.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas