Columbus -4,8 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -4,8 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

Ląstelinė mėsa žengia į Europos rinkas

2023/08/07


Izraelio maisto bendrovė „Aleph Farms“ neseniai pateikė paraiškas atsakingoms Šveicarijos ir Didžiosios Britanijos institucijoms dėl leidimo šiose rinkose prekiauti kultivuota mėsa. Šios šalys, kurios nėra Europos Sąjungos (ES) narės, gali tapti pirmosios Europoje, kurių parduotuvių lentynose pasirodys iš ląstelės išauginta mėsa.

Izraelio startuoliui patvirtinimo iš Šveicarijos institucijų gali tekti laukti vienus metus, Didžiosios Britanijos – pusantrų.

Tačiau vis realesnė perspektyva, kad iš ląstelės užaugintos mėsos galima bus paragauti ir ES šalyse narėse, ir tai gali būti ne Izraelio, o ES veikiančios įmonės produktas.

ES kultivuota mėsa laikoma nauju maisto produktu. Tai reiškia, kad toks produktas pirmiausia turi būti nuodugniai ištirtas Europos maisto saugos tarnybos. Vertinama, kad ES paraiškų vertinimas užtrunka ne mažiau kaip 18 mėnesių.

ES šalyse narėse požiūriai į kultivuotą mėsą labai skiriasi. Lietuvoje apie tai diskusijos dar neprasidėjo. Tuo tarpu Italija jau apsisprendė, pasakė griežtą NE. O Nyderlandai eina priešingu keliu – čia mato pažangą ir naujas galimybes. Ląstelinio žemės plėtrai Nyderlandų vyriausybė pernai rudenį patvirtino 60 mln. eurų dotaciją, visai neseniai paskelbta apie papildomai numatytą krepšelį. Yra sukurtas specialus verslo, mokslo konsorciumas. Veikia kelios įmonės startuolės. Šią vasarą šalies Žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerija po konsultacijų su kultivuotos mėsos kūrėjais suteikė joms leidimą  saugiai organizuoti naujų kultivuotų mėsos produktų degustacijas. Įmonės startuolės kartu siekia įžengti į Singapūro rinką: tai viena pirmųjų šalių pasaulyje, atvėrusių kelią ląstelinių produktų komercializavimui.

 

ŪP portalo informacija

Izraelio startuolio „Aleph Farms“ nuotr.

Dalintis