Ashburn +14,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +14,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Lauko dienose ūkininkai ieško efektyvių sprendimų: laukia iššūkių kupinas sezonas

2023/05/18


Vis dar nestabili trąšų rinka, pavasario šalnos ir sudėtinga geopolitinė situacija, kuri daro poveikį derliaus kainoms – tai tik keli iš iššūkių su kuriais susiduria šalies ūkininkai. Ieškodami žinių ir sprendimų, kurie padėtų ekonomiškai efektyviai ūkininkauti, šiemet jie aktyviai renkasi į „Agrokoncerno“ įmonių grupės organizuojamas lauko dienas. Iš viso, skirtinguose regionuose, suplanuota apie dvidešimt susitikimų, kuriuose profesionalūs agronomai dalijasi sukauptomis žiniomis ir naujienomis.

Skirtingiems regionams – skirtingos strategijos

Pasak įmonės „Agrokoncernas“ komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus, toks susitikimų formatas pasirinktas tam, kad kiekvienas ūkininkas iš lauko dienų gautų maksimalią naudą. Nors Lietuvos teritorija ir nėra didelė, vis tik skirtinguose regionuose ūkininkai, dėl nevienodo dirvožemio ar kitų regiono ypatybių, susiduria ir su skirtingais iššūkiais.

„Esame vienintelis šalyje agroverslas, turintis nuosavą tyrimų centrą. Todėl mūsų įžvalgos ir rekomendacijos yra paremtos ne informacija iš lankstinukų ar reklaminių bukletų, o iš realių, čia, mūsų šalies laukuose atliktų bandymų. Iš viso „Agrokoncerno“ įmonių grupei priklauso daugiau nei 2100 bandymų laukelių visoje Lietuvoje, patys atliekame dirvožemio tyrimus, testuojame skirtingus produktus, stebime ir fiksuojame jų poveikį, užsiimame tiksliąja žemdirbyste“, – pasakoja A. Radzevičius.

„Agrokoncernas“ yra vienintelė įmonė rinkoje, kuri lauko dienose dalijasi ne tik sukaupta patirtimi ar įžvalgomis apie veislių savybes, bet ir rekomendacijomis, kaip jas reikėtų auginti.  Į lauko dienas atvykę ūkininkai turi išskirtinę galimybę įvertinti, kaip skirtinguose regionuose auga kiekviena įmonės platinama ir atstovaujama veislė. Tokiu būdu žemdirbiai gali patys įsitikinti rekomenduojamų sprendimų rezultatais realiomis sąlygomis. 

Ūkininkai Lauko dienose savo akimis gali pamatyti, kaip realiomis sąlygomis atrodo laukai, kuriuose naudotos agronomų rekomenduojamos priemonės.

Pasėlius susilpnino šalnos

Lauko dienose įvairių tyrimų ir bandymų rezultatus apžvelgiantis įmonės „Agrokoncernas“ produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius pastebi, kad šiuo metu ūkininkams aktualiausias klausimas yra kaip išlaikyti arba pagerinti derliaus kokybę.

Dėl nepastovių ir svyruojančių trąšų kainų šį sezoną yra ypač aktualus kaštų klausimas. Rudenį trąšų kainos buvo didesnės, vėliau jos pigo. Todėl dabar agrosektoriuje jaučiama įtampa ar rizika pasiteisins ir investicijos atsipirks.

„Be ekonominių iššūkių dar prisidėjo ir gamtos sąlygos. Gegužės mėnesio šalnos nebuvo palankios pasėliams. Tokiais atvejais būtina naudoti priemones, kurios padėtų juos atgaivinti ir sustiprinti. Pastebime tendenciją, kad dėl trąšų kainų svyravimo kai kurie žemdirbiai rizikavo ir nusprendė mažiau tręšti. Jau dabar yra indikacijų, kad dėl šios priežasties šiemet derlius gali būti mažesnis nei įprastai“, – sako A. Sapitavičius. 

Arūnas Sapitavičius: „Pastebime tendenciją, kad dėl trąšų kainų svyravimo kai kurie žemdirbiai rizikavo ir nusprendė mažiau tręšti. Jau dabar yra indikacijų, kad dėl šios priežasties šiemet derlius gali būti mažesnis nei įprastai“.

Į rinką ateina nauji produktai

Pasėliai, kuriems trūksta kompleksinių trąšų, tokių kaip fosforas, kalis, azotas gelsta, yra kur kas silpnesni ir mažiau atsparūs aplinkos sąlygoms. Tęsiantis trąšų rinkos svyravimams, „Agrokoncerno“ įmonių grupė daug dėmesio skiria alternatyviems sprendimams. Vienas iš jų – biostimuliatorius „Blue N“, kuris augalams reikalingą maisto medžiagą azotą kaupia tiesiog iš oro.

Pasak A. Sapitavičiaus, dabar yra būtent tas metas, kai šio inovatyvaus produkto panaudojimas gali duoti daugiausiai naudos. „Blue N“ naudingas augalams tuo, kad jo sudėtyje yra azotą iš oro fiksuojančių bakterijų. Taip jos padeda iš aplinkos papildomai gauti reikalingų maisto medžiagų.

„Atlikus biostimuliatoriumi „BlueN“ purkštų žieminių rapsų cheminės sudėties analizę parodė, kad jų šaknys pasisavino 44,34 proc., o augalų antžeminė dalis – 8,51 proc. daugiau azoto, lyginant su augalais, kurie šiuo produktu nebuvo purkšti. Taip pat svarbūs ir kalio bei natrio įsisavinimo rodikliai. Kaliu antžeminė augalų dalis praturtėjo 1,78 proc., o šaknys –  net 15,59 proc.“, – bandymų rezultatus komentuoja produktų grupės vadovas.

Kovoje su javų ligomis – nauja veiklioji medžiaga

Iš šio sezono naujienų „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovė Liveta Budreckytė išskiria ir unikalų fungicidą „Univoq“. Tik šiemet Lietuvos augalininkystės tarnybos patvirtintas naujas augalų apsaugos produktas išsiskiria tuo, kad jo sudėtyje yra visiškai nauja veiklioji medžiaga „Inatreq Active“, iš naujos veikliųjų medžiagų grupės. Mokslo pasaulyje ji yra žinoma fenpikoksamido vardu. Tai reiškia, kad net ir pačios agresyviausios grybinės javų ligos neturi šiai medžiagai išsivysčiusio atsparumo.

Liveta Budreckytė komentuoja, kuo išsiskiria tik šiemet Valstybinės augalininkystės tarnybos patvirtintas naujas augalų apsaugos produktas.

„Agrokoncerno“ įmonių grupė savo tyrimų laukuose šį naują produktą stebėjo ir tyrė net trejus metus, todėl su į lauko dienas susirinkusiais ūkininkais dalijasi ypač išsamiomis rekomendacijomis ir įžvalgomis.

„Univoq“ tyrimai atsikleidė efektyvų apsauginį veikimą ir gebėjimą išlaikyti pasėlius ilgiau sveikesnius. Tai leidžia augalams išnaudoti savo derliaus potencialą. Dar vienas šio produkto išskirtinumas yra tas, kad jos sudėtyje esanti visiškai naujos cheminės klasės veiklioji medžiaga „Inatreq Active“ buvo surasta gamtoje ir išskirta iš dirvožemio bakterijų“, – pasakoja L. Budreckytė.

Ūkininkai savo akimis gali pamatyti, kaip realiomis sąlygomis atrodo laukai, kuriuose buvo naudotos agronomų rekomenduojamos priemonės. Taip pat kai kurių renginių metu vyksta pirmojo Baltijos šalyse žemės ūkiui skirto roboto „Agxeed“ demonstracijos. 

Ūkininkai Lauko dienose savo akimis gali pamatyti, kaip realiomis sąlygomis atrodo laukai, kuriuose naudotos agronomų rekomenduojamos priemonės.
Kai kurių renginių metu vyksta pirmojo Baltijos šalyse žemės ūkiui skirto roboto „Agxeed“ demonstracijos.

„Agrokoncerno“ komercijos direktoriaus A. Radzevičiaus teigimu, tokie susitikimai su ūkininkais yra naudingi visam agrosektoriui. Kartu aptariant problemas, kylančius klausimus, dalijantis patirtimis, yra kur kas paprasčiau rasti efektyvių sprendimų, kaip užauginti kokybišką derlių ir išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

 

Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...
2023/10/01

LAMMC prisideda prie sorų metų misijos

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais. Siekiama atkreipti dėmesį į sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis. Skatinama tvari sorų gamyba, kart...