Pieno rinką stebintys specialistai ir ūkininkai spėlioja, ar tai reiškia, kad rinka pasiekė dugną ir baltosios žaliavos kainos ženkliai nebekris? O jei taip, kada pieno kainos pradės kilti ir iki kokio lygio?
TPR rašo, kad mėnesio pabaigoje pieno gamintojai gavo informaciją apie pieno kainas, kurių gali tikėtis artimiausiu metu, ir nemažai jų buvo nemaloniai nustebinti. Centrinės statistikos tarnybos duomenimis jau gegužė buvo pirmasis šių metų mėnuo, kai lenkų pieno gamintojams buvo mokama mažiau nei pernai – fiksuota vidutinė kaina siekė 2,05 PLN/l.
Pernai susiklosčiusi situacija, kai žemės ūkio produktų kainos sparčiai augo, vertinama, kaip neįprasta. Tad šiųmetis supirkimo kainų kritimas ne itin stebino. Tačiau šiuo metu kainoms krentant vis žemyn, į tokį reiškinį imama žiūrėti, kaip į itin pavojingą. „Šalyje kai kurie supirkėjai nustato pieno kainą 1,3 PLN/l. Tai neabejotinai yra mažesnė už bet kokį gamybos pelningumą“, – konstatuoja TPR analitikas Artur Puławski.
Tai, kad pieno rinka išlieka nuosmukio fazėje, konstatuoja ir „Bank Credit Agricole“ analitikai ir prognozuoja, kad lūžis gali įvykti tik 2024 m. III ketvirtį.
Analizuodama šias prognozes naujienų portalo Agronews.com.pl redaktorė Agata Molenda akcentuoja, kad viena iš pagrindinių pieno rinkos kainų kritimo priežasčių yra pieno gamybos padidėjimas tarp didžiausių pasaulio pieno produktų eksportuotojų. „Pieno gamyba sutelkta daugiausia Šiaurės pusrutulyje (ES ir JAV), o Pietų pusrutulyje dėl nepalankių agrometeorologinių sąlygų gamyba mažėja. Pastaraisiais mėnesiais ES ir JAV auganti pieno pasiūla yra atsakas į palyginti didelį jo gamybos pelningumą ankstesniais ketvirčiais, nepaisant besitęsiančio didelio kaštų spaudimo. Šiuo metu palankios oro sąlygos ES ir JAV leidžia tikėtis, kad pieno tiekimas iš šių krypčių artimiausiais mėnesiais paspartės“, – rašo žemės ūkio portalo redaktorė.
„Bank Credit Agricole“ duomenys rodo, kad pieno gamybos pagyvėjimas sutapo su pasaulinės pieno produktų paklausos susilpnėjimu, kurį didžiąja dalimi lėmė ankstesniais ketvirčiais fiksuotas stiprus jų kainų kilimas, vykstantis dėl didėjančios infliacijos ir mažėjančios vartotojų perkamosios galios. Papildomas neigiamas veiksnys pasaulinei pieno produktų paklausai – stipriai sumažėjusi paklausa Kinijoje, kuri yra didžiausia importuotoja pasaulyje. Per pirmuosius du 2023 m. mėnesius Kinijos pieno produktų importo apimtys sumažėjo 31,4 proc.
„Prognozuojame, kad pasaulinė pieno rinka iki 2024 m. trečiojo ketvirčio išliks smukimo fazėje. Mūsų scenarijaus rizikos veiksniai yra pieno gamybos atsigavimo ES ir JAV tvarumas, oro sąlygos daugiausiai pasaulyje eksportuojančiose šalyse, taip pat pieno produktų ir pieno produktų paklausos atsigavimas Kinijoje, kartu su mūsų prognozuojamu ekonomikos atsigavimu šioje šalyje“, – cituoja „Credit Agricole“ komunikato ištrauką Agronews.com.pl.
Analitikai įsitikinę, kad šią vasarą pieno supirkimo kainos Lenkijoje neišvengiamai kris žemiau 2 PLN/l.
Parengta pagal TPR ir Agronews.com.pl informaciją
Asociatyvi 123rf nuotrauka
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos