Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Ligonių kasos: sutartys su partneriais šiemet bus pasirašytos daug anksčiau

2023/02/14


Šiais metais ligonių kasų sutarčių su gydymo įstaigomis sudarymo procesas prasidėjo gerokai anksčiau. Planuojama, kad visos sutartys bus sudarytos dar iki kovo pradžios. Lėšų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms finansuoti per metus bus skiriama vidutiniškai 11 proc. daugiau, praneša Valstybinė ligonių kasa.

„Sutarčių su partneriais sudarymo procesą šiais metais pavyko pradėti bene dviem mėnesiais anksčiau, nei praeitais. Dabar šis procesas – pačiame įkarštyje. Naujausiais duomenimis, teritorinės ligonių kasos sutartis jau yra sudariusios su 359 gydymo įstaigomis iš planuojamų 874“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Gintaras Kacevičius.

Jau trečius metus gydymo įstaigos pasirašo tik vieną sutartį su ta teritorine ligonių kasa, kurios veiklos zonoje yra gydymo įstaigos buveinė. Sutartis sudaroma dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamų paslaugų teikimo visiems Lietuvos gyventojams. Išimtis – pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros ir ambulatorinės slaugos paslaugos, dėl kurių sutartys pasirašomos su ta teritorine ligonių kasa, kurios zonoje vykdoma veikla.

Pasak G. Kacevičiaus, ligonių kasoms įgyvendinus vienos sutarties principą, ne tik sumažėjo gydymo įstaigų administracinė našta, bet ir gerokai prasiplėtė gydymo įstaigų pasirinkimo galimybės pacientams.

Šiais metais pirminei ambulatorinei asmens sveikatos priežiūrai užtikrinti iš PSDF numatyta skirti 391 mln. eurų. Tai yra 28 mln. eurų daugiau nei praeitų metų pradžioje. Tikimasi, kad didesnis finansavimas užtikrins šeimos gydytojo komandos plėtrą, taip pat leis išplėsti šeimos gydytojo kompetencijas, suteikiant teisę atlikti platesnį tyrimų spektrą.

Greitosios medicinos pagalbos paslaugoms pusei metų skiriama beveik 50 mln. eurų, t. y. 5 mln. eurų daugiau nei praeitų metų pirmą pusmetį (antrajam pusmečiui lėšos bus skiriamos papildomai, įvykus greitosios medicinos pagalbos pertvarkai).

Gydytojų konsultacijoms, dienos stacionaro, dienos chirurgijos bei kitoms ambulatorinėms paslaugoms, taip pat slaugos ir stacionarinėms paslaugoms numatyta skirti beveik 1,5 mlrd. eurų PSDF lėšų. Tai 154 mln. eurų daugiau nei pernai. Didinat finansavimą ir tobulinant finansavimo būdus, pirmiausia bus siekiama pagerinti po pandemijos dar nevisiškai atsistačiusį paslaugų prieinamumą.

Pavyzdžiui, šių metų sutartyse numatyta išskirti prioritetines gydytojų specialistų konsultacijas – tokias, kurių prieinamumas susijęs su ligomis, turinčiomis didžiausią įtaką sergamumui ir mirtingumui Lietuvoje. Todėl planuojama skirti daugiau PSDF lėšų visoms pacientams šiais metais suteiktoms kardiologų, neurologų, hematologų, onkologų chemoterapeutų, onkologų radioterapeutų bei endokrinologų paslaugoms apmokėti. Šiuo pokyčiu tikimasi padaryti šias konsultacijas labiau prieinamas pacientams, sumažinti eiles ir sudaryti finansinį pagrindą veikti „žaliesiems koridoriams“, t. y. sudaryti galimybę sunkiomis ligomis sergantiems pacientams gauti paslaugas greičiau, nelaukiant bendroje eilėje.

Taip pat šiais metais numatoma didinti konsultacijų, kurių metu pacientui atliekama keletas procedūrų, kainas, tokiu būdu skatinant gydymo įstaigas suteikti pacientui daugiau paslaugų vieno apsilankymo metu, kartu mažinant poreikį pacientą hospitalizuoti.

Beveik 13 proc. didesnis finansavimas – iš viso 120 mln. eurų – šiemet skiriamas apmokėti medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui. Papildomos lėšos bus skiriamos didėjančiam pradinės ir ambulatorinės medicininės bei psichosocialinės reabilitacijos paslaugų poreikiui padengti bei užtikrinti pacientų galimybes gauti reabilitacijos paslaugas arčiau namų. Taip pat šiais metais planuojama apmokėti visas prioritetines stacionarines reabilitacijos paslaugas, t. y. tas, kurios pacientams turi būti suteikiamos nedelsiant – po infarktų, insultų, traumų, endoprotezavimo operacijų, daugelio onkologinių ligų operacijų ir pan. Tokiu būdu siekiama pagerinti šių paslaugų prieinamumą šalies gydymo įstaigose.

Dar 34 mln. eurų numatyti penkioms prevencinėms sveikatos programoms. Tai yra 12 proc. (4 mln. eurų) daugiau nei praeitais metais. Padidintas finansavimas ne tik padės užtikrinti sklandų programų vykdymą, bet ir efektyvinti širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą. Šioje programoje šiemet numatoma naujovių, kurios leis prevenciškai pasitikrinti daugiau žmonių, turinčių didžiausią riziką sirgti kardiologinėmis ligomis.

VLK primena, kad pernai teritorinės ligonių kasos sutartis pasirašė su 860 gydymo įstaigų. 618 iš jų buvo viešosios ir 242 privačios įstaigos bei jų padaliniai. Visas sveikatos priežiūros įstaigas, sudariusias sutartis su ligonių kasomis, ir jų teikiamas paslaugas visoje Lietuvoje galima patogiai rasti interaktyvioje ligonių kasų specialistų sukurtoje paieškoje.

 

VLK informacija

Dalintis

2023/03/28

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įver...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.