Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Marijampolėje vėl aptiktas paukščių gripas

2023/04/25


Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamento inspektoriai nustatė jau antrą šiemet labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) atvejį Lietuvoje – toje pačioje vietoje vėl aptikti kritę užkrėsti rudagalviai kirai. VMVT perspėja labiau saugoti naminius paukščius nuo kontakto su laukiniais bei prašo informuoti apie rastas paukščių gaišenas.

„Jau antrą kartą toje pačioje vietoje – ant komercinių patalpų stogo – aptinkami kritę rudagalviai kirai. Balandžio pradžioje ten pat radę aštuonis kritusius paukščius ir jiems nustačius H5N1 potipio virusą, konstatavome pirmąjį paukščių gripo atvejį Lietuvoje. Nors patalpų savininkai dezinfekavo užkrato zoną ant stogo, jį nuolatos prižiūri, o teritorija yra aptverta, tačiau užkratas vėl pasirodė, primindamas apie nesitraukiančią grėsmę. Abu kartus apie nustatytus paukščių gripo atvejus informavome Europos Komisiją ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją – taip keičiamės aktualia informacija tarptautiniu lygiu, kad valstybių sienų nepaisantį užkratą pavyktų valdyti sutartinai. Kartu atkreipiame gyventojų bei paukščių laikytojų dėmesį ir raginame neprarasti budrumo, pranešti apie paukščių gaišenas bei labiau saugoti savo naminius paukščius nuo laukinių“, – sako VMVT Marijampolės departamento vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Artūras Šimkus.

Užkratas plinta visoje Europoje

VMVT primena, kad įsibėgėjus pavasarinei paukščių migracijai ir vis daugiau laukinių paukščių kertant Lietuvos teritoriją taip pat paukščiams pasiekus savo perėjimo vietas, paukščių gripo virusas vis dažniau patenka į šalį. Laukiniai paukščiai platina užkratą vis toliau ir vis plačiau visame pasaulyje, nei bet kada anksčiau. Virusas galimai tapo labiau užkrečiamas ir šiuo virusu užsikrečia daugiau laukinių paukščių, kurie migruoja ilgesniais ir trumpesniais atstumais. Didėjantis LPPG paplitimas leidžia manyti, kad virusas tampa endeminiu – būdingu tam tikrose vietovės bei pasireiškiantis kai kuriems paukščiams.  

Nuolatinis LPPG viruso plitimas vandens ir jūros paukščių populiacijose didina paukščių gripo infekcijos riziką laukiniams bei naminiams paukščiams ateinančiais pavasario ir vasaros mėnesiais. Pavojus ypač didelis, kai dalis laukinių vandens paukščių neturi ligos simptomų ar staigaus gaišimo, bet yra viruso rezervuarai ir platina virusą kartu su išskyromis.

Į privačius paukščių ūkius užkratas patenka per sąlytį su užkrėstais paukščiais, jų pašaru ir kraiku, gali būti atneštas žmonių iš laukinės gamtos ant rūbų ar avalynės. Aptikus paukščių gaišenas, prašoma pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam departamentui. Atvykę specialistai paims gaišenų mėginius tyrimams, užkrato vieta paženklinama bei aptveriama, imamasi dezinfekavimo bei gaišenų utilizavimo darbų. Nors žmonėms ta liga nepavojinga, tačiau aptikus LPPG paukščių ūkiuose, dėl gaišenų ir užkrato utilizavimo patiriami nemaži nuostoliai.

Vandens paukščiai – dažniausi viruso nešėjai

Laboratorinius gaišenų tyrimus atliekantis Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos institutas pateikė Mokslinę nuomonę apie riziką naminiams paukščiams užsikrėsti labai patogenišku paukščių gripu (LPPG) nuo migruojančių laukinių paukščių ir nuo naminių paukščių, laikomų Lietuvoje bei kaimyninėse šalyse, kuriose pasireiškė ši liga. Be kita ko, remiamasi Europos maisto saugos agentūros (EFSA) duomenimis, kurie rodo, kad nuo šių metų pradžios didžioji dauguma LPPG protrūkių buvo nustatyta jūros paukščiams, ypač Laridae šeimos rūšių paukščiams – rudagalviams bei sidabriniams kirams. 2023 m. sausio mėn. beveik visi užkrėsti laukiniai paukščiai priklausė Laridae kirų bei žuvėdrų šeimai. LPPG virusas buvo dažniau aptinkamas rudagalviams kirams (Chroicocephalus ridibundus arba Larus ridibundus) ir rečiau aptinkamas europiniams kirams arba sidarbriniams kirams (Larus argentatus). 

Šių metų sausį LPPG virusai buvo nustatyti Belgijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, Šiaurės Ispanijoje. Šiaurės ir Rytų Europoje LPPG virusas dažniau buvo aptiktas vandens paukščiams, daugiausia gulbėms, žąsims ir didžiosioms antims, o Pietų ir Vakarų Europos šalyse – juodgalviams kirams. Pavasarinė kirų migracija į perėjimo vietas parodys dabartinės LPPG epizootinės situacijos pokyčius. Europoje žiemojančių juodgalvių kirų populiacija yra daugiau nei 4 milijonai paukščių. Pavasarinė migracija Vidurio Europoje prasideda vasario pradžioje, o didžiausia migracija suaugusių paukščių – kovo pabaigoje – balandžio pradžioje. Mažesnė pirmamečių paukščių migracija būna apie gegužės vidurį.

 

VMVT informacija

123rf nuotr. – rudagalviai kirai (Larus ridibundus)

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...