Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Medienos ir jos gaminių tiekimas rinkai: kaip tinkamai įvertinti rizikas?

2023/02/06


Europos Sąjungos reglamentas, kuriuo nustatomos medieną ir jos gaminius rinkai tiekiančių subjektų pareigos, galioja jau daugiau nei dešimt metų, vis dėlto ne visos mediena prekiaujančios įmonės ir asmenys Lietuvoje tinkamai laikosi reglamento reikalavimų. Anot Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjo Beno Bitausko, dažnai ūkio subjektai taiko deramo patikrinimo sistemą, bet neteisingai atlieka rizikos vertinimą.

B. Bitauskas atkreipia dėmesį, kad pirmą kartą medieną ar jos gaminius vidaus rinkai pateikiantys subjektai pagal reglamento reikalavimus privalo taikyti deramo patikrinimo sistemą. Ji apima informacijos apie medienos tiekėjus ir pirkėjus kaupimą bei saugojimą ne mažiau kaip penkerius metus. Reglamentas taip pat numato prievolę taikyti rizikos vertinimo ir jos mažinimo procedūras.

„Būtent su rizikos vertinimu susiję reglamento trūkumai yra dažniausi. Kiekvienam medieną ir jos gaminius importuojančiam subjektui svarbu nusimatyti rizikos vertinimo procedūras, leidžiančias išvengti neteisėtai paruoštos medienos ir jos produktų importo. Vertinant rizikas, svarbu atsižvelgti ne tik į informaciją apie tiekėjus, bet ir į bendresnį kontekstą“, – sako B. Bitauskas.

Reglamentas numato, kurie kriterijai turi būti įtraukti į rizikos vertinimo ir mažinimo procedūras. Vienas svarbiausių – atitikties teisės aktams užtikrinimas. Importuodami medieną ir jos gaminius, subjektai privalo įsitikinti, kad ji buvo paruošta laikantis vietos ir tarptautinių teisės aktų. Atitiktį jiems gali patvirtinti ES pripažįstami sertifikatai ir trečiųjų šalių patikrinimo sistemų duomenys.

Anot B. Bitausko, įsitikinus medienos ir jos produktų atitiktimi teisės aktams, svarbu įvertinti ir neteisėtos medienos ruošos paplitimą ir mastą konkrečioje valstybėje, taip pat konkrečios rūšies medžių apsaugos reikalavimus ir neteisėto jų kirtimo apimtis.

Vien faktas, kad mediena atkeliauja iš valstybės, kurioje yra paplitusios neteisėto medienos ruošimo ar apsaugotų rūšių medžių kirtimo praktikos, turėtų paskatinti importuotojus dar atidžiau pasidomėti produkcijos kilme. Kruopštesnis vertinimas reikalingas ir tuomet, kai tiekimo grandinė yra sudėtinga, joje dalyvauja daug tarpininkų.

„Galiausiai, vertinant rizikas, labai svarbu patikrinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ir Europos Sąjungos Tarybos nustatytų sankcijų sąrašą. Lietuvos įmonėms ypač aktualus draudimas importuoti medieną ir jos gaminius iš Rusijos ir Baltarusijos. Taip pat pažymėtina, kad draudžiama tarpininkauti vykdant medienos iš šių šalių importą. JT ir ES sankcijos taikomos ir medienos bei jos gaminių importui iš Mianmaro“, – pažymi B. Bitauskas.

Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjas pabrėžia, kad rizikos vertinimo ir mažinimo procedūros turi apimti efektyvias ir proporcingas priemones. Dėl to vien surinkti informaciją apie medieną tiekiančią įmonę nepakanka. Siekiant įsitikinti, kad mediena buvo paruošta teisėtai, iš tiekėjų gali tekti pareikalauti papildomų dokumentų ir atlikti išsamesnę patikrą.

„Prekiaujant mediena taip pat svarbu nuolat domėtis naujienomis rinkoje, reguliacinės aplinkos pokyčiais, aktualiais teisės aktais. Daug informacijos apie rizikos valdymą pateikti ir atitiktį reglamento reikalavimams užtikrinti gali padėti trečiųjų šalių stebėtojai. Jų sistemos daugeliu atvejų leidžia tinkamai įvertinti medienos ir jos gaminių atitiktį ES reikalavimams“, – sako B. Bitauskas.

 

AAD pranešimas

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...