Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Mikrobiologiniai procesai pasėlių dirvožemyje

2023/03/09


Viename desertiniame šaukštelyje dirvožemio gyvena milijonai mikroorganizmų. Susispietę kolonijomis jie kažką veikia... Jei ne veiklieji mikroorganizmai, dirvožemio elementai ir jų junginiai patys savaime negalėtų duoti naudos.

Įsivaizduokime ūkį, visiškai aprūpintą technika, įrankiais ir priemonėmis, bet… be ūkininko, be agronomo, be žmonių. Kiek ir ką toks ūkis užaugins? Taigi, norint tinkamai panaudoti priemones, reikia žmonių, kurie žino, ką ir kada bei kaip padaryti, kad būtų sukurta vertė. Lygiai taip pat ir dirvožemyje: specifines funkcijas atliekantys mikroorganizmai – tai dirvožemio ūkininkai, agronomai, mechanizatoriai, kiekvienas turi savo funkciją ir žino ką ir kada daryti.

Gyvybingas dirvožemis

Šių dviejų žodžių derinį teko girdėti kiekvienam ūkininkui. Visi nori turėti gyvybingą dirvą, nes žino, kad dirvožemio gyvybingumas tiesiogiai susijęs su augalais. O dabar, prieš tęsdami, susitarkime: kas yra „gyvybingas dirvožemis”? Trumpam grįžkime prie to milijono šaukštelyje: kiekvienas mikroorganizmas turi savo specifinę funkciją, nebūtinai naudingą augalams.

Grybiniai patogenai – augalų ligas sukeliantys mikroskopiniai grybai (Puccinia spp. – rūdys, Fusarium spp. – fuzariozė, Septoria sp. – septoriozė, Blumeria sp. – miltligė, Bipolaris sp. – rudadėmė dryžligė, Verticillium sp. – verticiliozė, Sclerotinia sp. – sklerotinis puvinys ir kt.) – tai taip pat gyvybė! Taigi, gyvybingas dirvožemis pats savaime nereiškia funkciškai veiksmingo ar juolab sveiko dirvožemio.

Svarbu, kad tam tikrais augimo tarpsniais lauke dominuotų reikiamą darbą ir efektyviai jį atliekantys mikroorganizmai. Pavyzdžiui, Trichoderma spp. mikroskopinių grybų yra daugiau nei 100 rūšių, kurios skiriasi savo savybėmis ir gebėjimais. Bacillus spp. bakterijų yra daugiau kaip 400 rūšių su nevienodomis funkcinėmis savybėmis. Konkretus bakterijos štamas atlieka konkrečią funkciją ir, beje, to paties pavadinimo bakterija nebūtinai turės tą pačią savybę – tai priklauso nuo klimato zonos ir dirvožemio, kuriame bakterija vystėsi.

Ar gyvybingas Jūsų dirvožemis? Greičiausiai taip. O ar gyvybingas funkciškai? Jei lauke matote ligų požymius arba dirvožemio kokybiniai parametrai prastėja, tuomet atsakymas veikiausiai neigiamas. Kodėl?

Monokultūrinis laukas

Kviečių laukas, rapsų laukas ar kitiems augalams tais metais skirtas laukas vadinamas monokultūriniu. Kai auga vienos rūšies augalai, ima vyrauti tam tikrų rūšių mikroorganizmai, kurių gyvybinis ciklas prisitaiko prie tų augalų. Atsiranda disbalansas ir mažėja funkcinių mikroorganizmų įvairovė. Tolesnėje vegetacijoje dėl dideliame plote augančio monokultūrinio pasėlio pradeda dominuoti augalams žalingi mikroorganizmai. Patogenai – augalų ligas sukeliantys mikroorganizmai – maitinasi svetimu prieinamu maistu, dauginasi, bet mainais nieko neduoda.

Priešpatogeninės bakterijos gali šaknyną dirvožemyje saugoti nuo ligas sukeliančių mikroskopinių grybų.

Patogenai dirvožemyje egzistuoja natūraliai, tačiau patogenai neturi dominuoti! Monokultūriniame lauke trūksta augalų rūšių įvairovės, taigi ir funkcinės mikrobiologinės įvairovės. Patogenai neturi deramos konkurencijos, todėl vystosi gaudami mažai pasipriešinimo.

Gyvybė dirvožemyje nuolat kinta

Žiemą, dirvožemio temperatūrai nukritus žemiau +5 °C, vegetacija sustoja, todėl mažėja ir dirvoje esančių mikroorganizmų, tarp jų ir funkcinių bakterijų populiacija. Mikroskopiniai patogeniniai grybai, pavyzdžiui, Fusarium nivale (pavasarinio pelėsio sukėlėjas) yra atsparesni temperatūrinei aplinkai ir gali augti iki -6 °C.

Kylant dirvožemio temperatūrai ir atsinaujinant augalų vegetacijai, mikroorganizmų, kurie atsakingi už augalams prieinamas maisto medžiagas, poreikis gerokai padidėja. Tokių mikroorganizmų reikia būtent tuo metu, bet lauke auga monokultūrinis pasėlis, o mikroorganizmų bioįvairovė yra sumažėjusi, todėl augalai ne taip gerai maitinasi, kaip turėtų.

Prieš vasarojaus sėją, tiek mitybos, tiek prieš patogeninės funkcijos mikroorganizmų populiacija būna sumažėjusi. Tokiu metu vasariniams pasėliams ruošiamame lauke nėra kam maitinti dirvožemio mikroorganizmų – visą žiemą vegetacija nevyko. Pasėjus vasarojų, funkcinių mikroorganizmų poreikis didelis, o laukas – nepasiruošęs.

Nuėmus derlių, dirva užklojama daugiatone augalų liekanų antklode. Tai geras organinės anglies ir maisto medžiagų šaltinis, tačiau dirvožemyje tuo metu nedominuoja pirminiai skaidytojai – mikroskopiniai grybai. Jie iš anksto negalėjo prisidauginti, nes nebuvo maisto. Tačiau ant augalinių liekanų esantys patogeniniai grybai turi mechanizmą augti tiek ant gyvų, tiek ant negyvų augalų ir, maitindamiesi negyva organika (iš augalinių liekanų), didina savo populiaciją – ruošiasi sutikti būsimą pasėlį. Maisto medžiagos efektyviai nepanaudojamos, patogenai dauginimuisi turi daug maisto medžiagų.

Su augalinėmis liekanomis lauke pasilieka ir grybinių ligų sukėlėjų.

Dirvožemio mikrobiologinę funkciją galima atkurti

Prisitaikydami prie pasėlio mikrobiologinio sezoniškumo, funkcinių bakterijų arba grybų skaidytojų populiaciją dirvožemyje galime atkurti ir gerokai sumažinti neigiamus monokultūros ir sezoniškumo padarinius pasėliui.

Atsinaujinus vegetacijai, pavasarį, kai augalams reikia pasiekiamų maisto medžiagų, pasėliuose bakterinis produktas Biomas GROW, išpurkštas pirmu važiavimu, užtikrins, kad šaknų zonoje mitybos bakterijų būtų iki pat vegetacijos pabaigos. Augalas nejaus P, K ir N trūkumo ir vystysis tolygiai. Biotechnologijų įmonės „Bioversio” kasmetiniai bandymai nuo 2016 m. rodo, kad toks Biomas GROW panaudojimas sukurs 7–9 proc. derliaus priedą, arba jau pirmąjį sezoną kompensuos 23 proc. visų trąšų normos, kuri įprastai naudojama ūkyje.

Su dirvožemio bakterijomis Biomas GROW augalas nejaus maisto medžiagų trūkumo per vegetaciją.

Vegetacijos pradžioje vasarojuje, kaip ir žieminių atveju, Biomas GROW bakterijos dauginsis šaknų zonoje – augalams fiksuos atmosferinį azotą, tirpins P ir K iš netirpių junginių dirvožemyje. Biomas PROTECT bakterijos, kurios taip pat dauginsis šaknų zonoje, saugos šaknyną nuo patogenų – augalai vystysis sveikesni. Preparatas veikia nuo plataus spektro grybinės kilmės patogenų genčių, tokių kaip Fusarium, Verticillium, Botrytis, Bipolaris ir kt.

Dirvožemio mikrobiologija yra svarbi augalininkystės kategorija. Jei mes pasirūpinsime dirvožemiu, jis pasirūpins mūsų pasėliais.

 

Sužinokite daugiau  www.bioversio.lt Produktų įsigyti galima Bioversio arba Baltic Agro

 

Partnerio turinys

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...