Columbus +9,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024
Columbus +9,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 16 Lap 2024

123rf nuotr.

Modernizuoti ūkį bus paprasčiau

2024/11/16


Nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 23 d. ūkininkai supaprastinta tvarka gali kreiptis investicinės paramos į žemės ūkio valdas. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad gauta parama gali būti panaudota ūkio modernizavimui, siekiant sukurti didesnę pridėtinę vertę žemės ūkio produktams. Kaišiadoryse įsikūrusios IĮ „Petkus“ savininkas Sigitas Petkevičius jau ėmėsi gerinti savo paukštyno patalpas.

Plataus spektro modernizacija

Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ gautą 83 866 Eur paramą S. Petkevičius ketina investuoti tvariems sprendimams savo ūkyje įgyvendinti. „Siekdami sukurti komfortiškas sąlygas paukščiams, išbetonuosime paukštyno grindis. Taip ne tik paukščiai geriau jausis, bet ir reikės mažiau šildyti patalpas – tokiu būdu sumažinsime CO₂ emisijas, – teigė pašnekovas. – Numatyta ir kitų ūkio valdose esančių pastatų rekonstrukcija, taip pat planuojame įsigyti naujos technikos, padėsiančios efektyviau tvarkyti paukščių mėšlą, kurio po kiekvienos paukščių partijos susikaupia apie 60 t. Tad reikalingas naujas, didesnės galios krautuvas. Vienas didesnių projektų yra saulės elektrinės įrengimas ir sėkmingas eksploatavimas ūkio elektros energijos reikmėms patenkinti.“

SP intervencinės priemonės „Investicijos į žemės ūkio valdas“ paramos gali kreiptis pienine galvijininkyste, mėsine galvijininkyste (ir kt. gyvulininkystės veikla), augalininkyste, sodininkyste, daržininkyste, uogininkyste užsiimantys ūkininkai. Parama siekiama remti žemės ūkio valdų modernizavimą, didinant žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą, skatinant didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą, diegiant inovacijas, naujas technologijas, skatinant tvarią žemės ūkio produktų gamybą bei ją skaitmenizuojant.

Naujos taisyklės

Nuo šiol paramos pagal intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ galima kreiptis supaprastinta tvarka. Siekiant sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą, įvesta reikšmingų pakeitimų. Visų pirma, nereikės atskirai parengti verslo plano, nes būtina informacija bus integruojama į paramos paraiškos formą. Taip pat, pakeitus priemonės įgyvendinimo taisykles, ūkio ekonominį gyvybingumą apibūdinantys rodikliai bus skaičiuojami tik pagal praėjusių arba ataskaitinių metų finansinės atskaitomybės duomenis.

Dar viena naujovė – fiksuotieji įkainiai žemės ūkio technikai, įrangai ar energiją iš atsinaujinančių išteklių gamintiems įrenginiams įsigyti. Kartu su paraiška paramai nebereikės pateikti trijų komercinių pasiūlymų ir  atliktit šių prekių pirkimus, laikantis nustatytos pirkimų tvarkos. Paramos dydis ūkio technikai bei įrangai įsigyti bus apskaičiuojama pagal iš anksto numatytus fiksuotus vieneto įkainius. Jie taikomi dažniausiai įsigyjamai žemės ūkio technikai ir įrangai (traktorių priekaboms, puspriekabėms, šienapjovėms, skutikams, presams, purkštuvams, mėšlo kratytuvams, traktoriams, kombainams, trąšų barstyklėms) ir energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginiams (saulės moduliams, įrengto elektros energijos kaupimo įrenginio talpoms, kai jie susiję su valdos gamybiniais poreikiais).

Nustatant faktinį technikos, įrangos bei įrenginių poreikį įgyvendinant investicinius projektus, bus remiamasi priemonės įgyvendinimo taisyklėse nustatyta Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodikos naudojimo tvarka. Jei numatyta įsigyti investicija pagal metodiką atitinka ūkio gamybinį potencialą, pareiškėjui kartu su paramos paraiška nereikia pateikti papildomų skaičiavimų, pagrindžiančių įsigyjamos žemės ūkio technikos pajėgumo atitiktį ūkio gamybiniam potencialui.

Paramos gavimą palengvina ir tai, kad atsisakyta reikalavimo pateikti su pareiškėju susijusių asmenų (sutuoktinių, brolių, seserų, vaikų) sutikimus dėl asmens duomenų tvarkymo.

Paramos formos

Pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ūkiams modernizuoti lapkričio 25 d. - gruodžio 23 d. paraiškų teikimo laikotarpiui skirtas bendras lėšų biudžetas yra 40 mln. Eur. Lėšos pagal sektorius neskirstomos.

Priklausomai nuo ūkio poreikių, ūkininkai gali kreiptis skirtingos paramos – tik investicinės (negrąžintinos subsidijos), investicinės (negrąžintinos subsidijos) ir lengvatinės paskolos investicijoms ir (arba) apyvartiniam kapitalui, tik lengvatinės paskolos investicijoms ir (arba) apyvartiniam kapitalui.

Pagal SP intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ galima gauti tik vieną iš nurodytų lengvatinių paskolų. Taip pat paramos intensyvumas visuose žemės ūkio sektoriuose negali viršyti 40 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Jei paramos kreipiasi jaunasis ūkininkas per 5 metus nuo ūkio įsteigimo pagal šią intervencinę priemonę, parama gali būti padidinta 20 proc.

Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjo projektui  negali viršyti 80 tūkst. Eur, kai teikiama investicinė parama (negrąžintina dotacija), 280 tūkst. Eur, kai teikiama investicinė parama (negrąžintina dotacija) ir lengvatinė paskola. Didžiausia leistina iš nustatytos paramos sumos investicinei paramai (negrąžintinai dotacijai) suma negali viršyti 80 tūkst. Eur, o didžiausia leistina lengvatinei paskolai suma negali viršyti 200 tūkst. Eur, o teikiamos lengvatinės paskolos suma negali viršyti 200 tūkst. Eur vienam paskolos gavėjui.

Kreiptis paramos gali ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir (arba) valdoje pagamintų ir (arba) užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu, įskaitant pirminę gamybą, ir pateikimu rinkai, ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, taip pat juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir (arba) valdoje pagamintų ir (arba) užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu, įskaitant pirminę gamybą, ir pateikimu rinkai, ir savo vardu įregistravę valdą. Reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

logologo

 

 

 

Nr. 313/7

Dalintis