Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Mokesčių reforma po gabaliuką

2024/06/14


Esame keistame laikotarpyje, kai ateinantys rinkimai verčia politikus elgtis neprognozuojamai. Aplinką krečia „čekučiai“, niekas nežino, kas kitas. Krito keli ministrai, o visuomenė reikalauja gynybos finansavimo, nes jaučia poreikį. Verslas siūlo didinti pelno mokesčius ir tvarų finansavimą, ateityje didinant vienu procentu pridėtinės vertės mokesčius. Tačiau politikai suka keistu keliu: neadekvačios mokesčių reformos (ji žlugo, bet ją bandoma grąžinti dalimis), o gynybos finansavimą bandoma pateikti kaip pergalę kitų sąskaita.

Dabar siūloma įvesti „gabaliukinę“ mokesčių reformą – sutempti po gabaliuką viską, ko niekas nepriėmė. Siekiama apmokestinti smulkiuosius verslininkus bei visus tuos, kurie turi turto ir jį draudžia, tada atimti 300 eurų mokesčių susigražinimą, jei esi sąmoningas ir saugai save drausdamasis, kaupdamas III pakopos pensijos fonduose ar mokėdamas už vaikų mokslą. Taip pat papildomai ketinama kelti akcizus kurui, alkoholiui ir tabakui. Gal laikas sustoti?

Gynyba yra visų Lietuvos oru kvėpuojančiųjų reikalas, tačiau bandoma sukčiauti toliau. Žada apmokestinti „kaimynus“, bet ne jus. Jei neturi draudimo, jei nekaupi senatvei, jei neverslauji, jei nerūkai ar nevartoji alkoholio bei neturi automobilio – tavęs nepalies. Atkreipkite dėmesį į Finansų ministerijos motyvaciją, esą „taip gudriai surinksime pinigus, kad niekam neskaudės“: smulkiųjų verslininkų bendruomenę paliesime tik keliolika procentų; jei neturite draudimo sutarties – jūsų neliesime.

Skaldyk ir valdyk. Visi supranta, kad valdymo laikotarpis baigsis metų pabaigoje, o mokesčių pakeitimai nepriimti – tikslai nepasiekti. Tai ir bandoma gabaliukais kažką pasiekti.

Labai keista, kad gynybos poreikis yra taip pateikiamas: sumokės kažkas kitas. Mokėsime visi, bet skaidraus gynybos fondo finansavimo vietoje atsiranda keistos finansavimo schemos, kuriose dar ir išbalansuojama ekonominė aplinka.

Kuro akcizas yra paslėptas PVM mokestis, nes mokėsite didesnius mokesčius už kurą ir papildomą PVM bei papildomą bet kurios prekės pabrangimą. Akcizai alkoholiui ir tabakui dar atrodo keistesni, nes mažesniu akcizo kėlimu apmokestinamas stiprusis alkoholis ir daugiausiai mokesčių sunešančios labiau kenksmingos cigaretes. Spaudžiamas Lietuvoje gaminamas alus, o ne spiritas, kuris importuojamas. Cigaretės lieka nuošalyje, o mažiau kenksminga kaitinamojo tabako rinka spaudžiama labiau.

Jei norime surinkti mokesčių daugiau, turime VIENODAI apmokestinti visas kenksmingas medžiagas bei pateikti prognozuojamą kelių metų PLANĄ. Kai to nėra, dabar tai atrodo chaotiškai.

Jei siekiame surinkti pinigus iš nuodėmės mokesčio, tai bent jau netaikykime konkurenciją iškreipiančių elementų produktų srityje. Galiausiai turime atsakyti į klausimą, ar tokie gynybos poreikio tenkinimai nenukeliauja klystkeliais, nes Finansų ministerijos galvose yra ne eurai ir poreikiai, o iškreiptas teisingumas. Gintis yra visų interesas ir dėl to neprivalome darkyti mokesčių sistemos.

Ši vyriausybės kadencija ne tik kad nesupaprastino mokesčių sistemos, bet dar labiau ją jaukia. Sustokime, palaukime rinkimų, įsirašykime savo siekius skaidriai į savo programas ir pažiūrėkime, kam pritarsime balsuodami.

Dalintis