Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024

Mokslininkai nustebę: upių vandenį glifosatu kasdien teršia ne žemės ūkis

2024/03/25


Glifosatas laikomas viena skaudžiausių gamtos rykščių. Jau tapo įprasta žemdirbius kaltinti, kad jie esą kalčiausi, nes toksiška medžiaga iš herbicidais purškiamų laukų patenka į upių ir ežerų vandenis. Tačiau mokslininkus gerokai nustebino naujų tyrimų rezultatai. Aiškėja, kad prie taršos gerokai prisideda kitas, su žemdirbyste nieko bendra neturintis šaltinis.

Vokietijos Tiubingeno universiteto aplinkos chemikės Carolinos Huhn vadovaujama mokslininkų komanda palygino glifosato ir jo skilimo produkto AMPA koncentracijas Europos ir JAV upėse. Tyrimas dar nėra oficialiai patvirtintas, bet preliminarūs duomenys jau skelbiami. Pasirodo, glifosatas į aplinką gali patekti iš visiškai kitų šaltinių nei manyta anksčiau. Duomenys rodo, kad vienas iš jų yra namų ūkiuose gausiai naudojamas ploviklis.

Tyrėjai įvertino daugiametes glifosato pėdsakų ir AMPA matavimo serijas 73-ose Europos ir 18-oje JAV upių vandens matavimo stočių. Analizuodami duomenis jie pastebėjo didelius skirtumus tarp situacijų žemynuose.

Gana dideli šių dviejų medžiagų kiekiai JAV pastebimi tuo metu, kai glifosatas naudojamas būtent žemės ūkyje. O štai Europoje, priešingai nei būtų galima tikėtis, koncentracija yra didelė nuo pavasario iki rudens. Genetiškai modifikuoti glifosatui atsparūs pasėliai ES draudžiami, todėl mokslininkai tikėjosi, kad didelės koncentracijos laikotarpiai bus trumpesni nei JAV. Tačiau C. Huhno komandos duomenys parodė, kad dideli šios medžiagos kiekiai Europos upėse laikosi visus metus.

Pastebėta, kad didžiausia glifosato likučių ir AMPA koncentracija sutampa ne su žemdirbystėje naudojamų herbicidų koncentracijomis, o su nuotekoms būdingų vaistų likučių ir buitinių chemikalų koncentracijos pikais.

„Komandoje dirbantis hidrologas mums iškart pasakė, kad tai, ką matote Europoje, yra tipiškas nuotekų profilis, – portalui „Spektrum“ trumpai tyrimo duomenis apibendrino C. Huhn. – Šie sezoniniai bangavimai aiškiai koreliuoja ir su vaistais.“

Ieškoti kitų teršalus skleidžiančių šaltinių mokslininkus paskatino ir tai, kad glifosato ir jo skilimo produkto AMPA santykis turėtų skirtis, jei jis į dirvožemį ir upes patektų tik iš žemės ūkiui naudojamų plotų. Lietus netrunka medžiagas išplauti iš laukų, tad vandenyje turėtų būti daugiau hervicido veikliosios medžiagos likučių ir mažiau skilimo produkto. Jei cheminės medžiagos nepatenka į vandenį iki tam tikro laiko, kai produktai buvo panaudoti, santykis turėtų pasikeisti. Tačiau mokslininkai pastebėjo, kad jis nekinta.

Prielaidą apie buityje naudojamą skalbiklį mokslininkams pakišo faktas, kad JAV yra draudžiama juose naudoti aminometilfosfonatus, kurie, sujungdami kalcį ir magnį, apsaugo nuo kalcio nuosėdų. Europoje parduodamų ploviklių sudėtyje dažnai yra aminometilfosfonatų.

Pasak mokslininkų, glifosatas gali susidaryti nuotekų valymo įrenginiuose susikaupus didelei europietiškuose plovikliuose esančios medžiagos, vadinamos DTPMP, koncentracijai.

Tai galėtų paaiškinti, kodėl priemonės, kurių iki šiol buvo imtasi siekiant sumažinti taršą glifosatu Europoje, veikia taip prastai. Pavyzdžiui, herbicidas Liuksemburge visiškai uždraustas nuo 2021 m., tačiau upių vandens tyrimų duomenys nerodo atitinkamo sumažėjimo.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis

Verslas