Columbus +0,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 10 Vas 2025
Columbus +0,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 10 Vas 2025

Morkos Šateikų ūkyje laistomos ir rudenį

2020/10/01

Šiaulių rajono Daugėlaičių kaime, už poros kilometrų nuo Kryžių kalno, žaliuoja didžiulės morkų plantacijos. Tai – ūkininko Lino Šateikos ir jo sūnaus Juliaus daržininkystės ūkiai. Jie augina 150 ha morkų ir tiek pat svogūnų. Per sezoną jų valdose dirba 90 darbininkų. Pats darbymetis Julius Šateika. Jaunasis ūkininkas, dviejų ūkių agronomas Julius, greitakalbe žeria skaičius: jau baigiami nukasti svogūnai – iš 150 ha liko apie 20 ha. Kombainu nukasti geltonieji ir raudonieji svogūnai pažeriami ant lysvių, kuriose jie augo. Džiūsta beveik dvi savaites. „Šiemet orai palankūs, svogūnai gerai išdžiūsta“, – paaiškino Julius. Išdžiovinti svogūnai pargabenami į sandėlius ir paruošiami prekybai. Specialia įranga yra nuvalomi, tik rankomis reikia atrinkti nekondicinius ir supilti į 15 kg talpos maišus. Svogūnams laikyti sandėlių talpa nemaža – juose telpa 6 tūkst. tonų. Tačiau jų jau negana, todėl stato dar vieną naują svogūnų sandėlį, kurio vertė – 2 mln. eurų. Ūkininkai mano, kad šis sandėlis atsipirks per dešimt metų. Moderniame sandėlyje bus reguliuojama temperatūra, per specialias angas bus ištraukiamas oras, svogūnai bus ventiliuojami. Rodydamas laukuose džiovinamus geltonuosius ir raudonuosius svogūnus, Julius kalbėjo, kad šiais metais jų ūkyje užaugo normalus derlius, jokių rekordų – iš vieno hektaro prikasė apie 40 t svogūnų. Jis prisiminė 2017 metus, kada iš hektaro prikasė po 55 t svogūnų. Ūkio savininkų siekiamybė – prikasti iki 80 t/ha svogūnų. Visą vasarą Šateikų daržininkystės ūkio laukai buvo laistomi – 40 ha svogūnų laistė po žeme įrengta lašeline laistymo sistema, o kituose svogūnų plotuose veikė kilnojamieji laistymo įrenginiai. Žaliuoja morkų plantacijos

Didžiulėse morkų plantacijose žaliuoja vešlios morkos. Kiek akys užmato, per laukus tęsiasi labai ilgos ir kaip strėlės tiesios morkų vagos. Laukuose sultingas šaknis nokina 120 ha morkų. Nukasė tik ankstyvąsias, jų plotai buvo nedideli, tik 30 ha. Vidutinis derlius buvo 60 t/ha. Sandėlyje morkoms plauti yra įrengta automatinė linija, po to jos rūšiuojamos pagal storį, tik rankomis yra atrenkamos netinkamos prekybai ir supilamos į 1ir 10 kg talpos maišelius.

Pasak jaunojo agronomo, visą rugsėjo mėnesį ir dar dvi spalio savaites laukuose sparčiai auga morkos – sultingos šaknys visuose plotuose per dieną užauga apie vieną toną. Morkoms reikia daug drėgmės, todėl ir rudenį moderniame Šateikų daržininkystės ūkyje vešlių morkų plantacijos per parą laistomos po 13 valandų. 60 ha plotas laistomas stacionaria purkštukų įranga, kurią laukuose prižiūri du budintys darbuotojai, o kituose plotuose „šokinėja“ fontanai – veikia kilnojamoji laistymo sistema.

Vėlyvąsias morkas ūkininkas kasti pradės spalio antroje pusėje. Derliaus nuėmimo darbus planuoja užbaigti iki lapkričio pradžios. Julius sako, kad vėlyvųjų morkų vidutinis derlius ankstesniais metais būdavo apie 100 t/ha. Tokio pat derliaus tikisi ir šį rudenį. Morkoms laikyti turi užtektinai sandėlių, kurių talpa yra 12 tūkst. tonų.

Supirkimo kainos mažos

Šateikų ūkyje užaugintos morkos ir svogūnai pristatomi į tris didžiuosius Lietuvos prekybos tinklus, dalį derliaus išveža parduoti į Estiją, taip pat yra pratęstos pardavimo sutartys su pirkėjais iš Latvijos.

Jaunasis agronomas sakė, kad šį sezoną gana mažos daržovių supirkimo kainos – prekybininkai už morkų ir svogūnų kilogramą moka po 0,16 Eur. Ūkininkai tikisi, kad po naujųjų metų daržovių supirkimo kainos bus nors kiek didesnės. Julius nusiteikęs gana optimistiškai, nesiskundžia, kad šį sezoną daržoves tenka parduoti gana nebrangiai – už savikainą. Be abejo, tenka skaičiuoti visas išlaidas, analizuoti finansinę padėtį. Jis sakė, kad apyvartinėms lėšoms pinigų užtenka, tik kas penkerius metus būna neblogas pelnas. Be to, ūkininkai Šateikos dalį užaugintų daržovių parduoda perdirbėjams. Kiekvieną savaitę jie parduoda 15 t luptų svogūnų ir 15 t skustų morkų.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Dalintis